Aktualności arrow Profinews arrow Profinews133
16.04.2024.
 
Profinews133
Czy wiesz, że IO-Link może przesyłać do 32 bajtów w jednym cyklu?

Interfejs IO-Link opisany normą IEC 61131-9 jest oparty na prostej szeregowej transmisji danych, która jest realizowana za pomocą konwencjonalnych przewodów. Takimi przewodami wymieniane są cykliczne pakiety danych pomiędzy sterownikiem IO-Link a urządzeniami. W języku IO-Link takie pakiety danych są nazywane jako "M-sequences". Informacja zawarta w pakietach danych jest definiowana dla IO-Link, ale w dużym stopniu może być skalowalna. Całość danych procesowych jest przesyłana cyklicznie, w każdym pakiecie danych w celu zagwarantowania określonego czasu odpowiedzi w aplikacji. Z drugiej strony parametry oraz informacje o zdarzeniach podlegają mniej rygorystycznym wymaganiom czasowym. Dlatego są one przekazywane podzielone na kilka pakietów danych.

Dla procesowych danych wejściowych (np. z czujników), lub danych wyjściowych (np. danych sterujących siłownika) wielkość danych może być zdefiniowana w każdym przypadku w zakresie od 1 do 32 bajtów (256 bitów). Ma to wpływ na ustalenie zoptymalizowanego czasu cyklu, przy założeniu stałej prędkości transmisji. Dotyczy on wszystkich urządzeń włączonych do sieci - niezależnie czy jest to czujnik indukcyjny dostarczający tylko 1-bitową informację, tablica świetlna przesyłająca stan każdego z ponad 200 obsługiwanych kanałów, czy też złożonego czujnika generującego lub zbierającego pomiar ciśnienia, przesyłającego ponadto informacje statusowe i dane sterujące zaworu.

W IO-Link nawet przy maksymalnej wielkości przesyłanych danych procesowych, tzn. 32 bajtach, można zejść z czasem cyklu poniżej 3 milisekund, używając do tego 3-przewodowego nieekranowanego kabla.

Więcej informacji ze świata PROFIBUS i PROFINET najnowszym numerze PROFINEWS133.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »