Aktualności arrow Profinews arrow Profinews150
20.04.2024.
 
Profinews150
Czy wiesz, że są już dostępne nowe wytyczne dotyczące projektowania systemów IO-Link?

Nowe wytyczne przygotowane przez wspólnotę IO-Link stanowią istotne wsparcie dla wszystkich użytkowników zainteresowanych planowaniem systemów automatyki z wykorzystaniem urządzeń IO-Link. Działania podejmowane w procesie planowania systemu są w podręczniku opisane krok po kroku. Podstawą wytycznych jest specyfikacja IO-Link w wersji 1.1.2.

Począwszy od krótkiego opisu technologii IO-Link i jej miejsca w piramidzie systemów automatyki, przechodzimy do szczegółowego opisu zalet wykorzystania IO-Link. Do zilustrowania problemów występujących przy planowaniu elektrotechnicznym oraz znalezienia konkretnych rozwiązań wykorzystany jest przykładowy system - składający się z wielu taśm przenośnik. Taśmy oparte są o jednorodny moduł podstawowy. W oparciu o pasy przenośnika planowane są urządzenia IO-Link różnych typów.

W pierwszym etapie planowania elektrotechnicznego wyjaśnione są właściwości techniczne urządzeń IO-Link, takie jak wersja IO-Link, klasa portu, zapotrzebowanie na moc, czy rozmiar danych procesowych. W kolejnym kroku wybierany jest Master IO-Link w oparciu o różne aspekty: system magistrali nadrzędnej, klasa ochrony, klasa portu i wiele innych.

Gdy struktura systemu została już ustanowiona, a urządzenia IO-Link oraz IO-Link Master zdefiniowane, następnym krokiem jest zaplanowanie okablowania. Pierwszą czynnością jest tutaj połączenie Mastera IO-Link z urządzeniami, którymi będzie sterował. Brane pod uwagę są zarówno ilość rdzeni kabla, liczba styków na złączu, jak i prądy i spadki napięcia na kablu. Gdy wszystkie istotne punkty planowania dotyczące wyboru sprzętu są wykonane, wyniki spisane są w formie tabeli.

Podręcznik jest dostępny za darmo do pobrania ze strony www.io-link.com.

Więcej informacji na temat PROFIBUS i PROFINET znajdziecie Państwo w najnowszym numerze Profinews150.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »