25.04.2024.
 
Profinews111
14.12.2013.
Szanowni Państwo,
Tegoroczne targi SPS/IPC/Drives po raz kolejny okazały się rekordowe, przez 3 dni odwiedziło je ponad 60 tysięcy osób, czyli około 10% więcej niż przed rokiem. Także stoisko PI było większe niż poprzednio, powiększone o przestrzeń "wypożyczoną" od HMS Industrial Communications. Rociągnięta na prawie całą ścianę, 11-metrowa prezentacja PROFINET prawie dorównywała wielkością aplikacji PROFIBUS oraz ścianie z IO-Link. Zainteresowanie stoiskiem nie słabło przez wszystkie 3 dni targów.

Poniżej zamieszczamy linki do materiałów nagranych podczas SPS/IPC/Drives:
Guided Tour from PROFIblog.
Official Booth Tour.

Tak jak wspominaliśmy wcześniej, podczas targów miała miejsce premiera aplikacji PROFINEWS na urządzenia mobilne z systemami IOS i Android. To już piąta generacja pisma od czasu powstania w 1994 roku.

Najnowszy numer PROFINEWS został w dużej mierze poświęcony zakończonym właśnie targom. Można w nim znaleźć prezentacje GE Intelligent Platforms, Emerson Process Management, Innovasic, czy wystąpienie prezesa PI International na temat napędów w automatyce. Zapraszamy do zapoznania się z całością numeru: PROFINEWS111.
 
Profinews110
21.11.2013.
Szanowni Państwo,
FDI Cooperation, LLC którego członkiem jest PI wydało nową wersję dokumentacji technicznej dotyczącej technologii Field Device Integration oraz przygotowało demo zestawu uruchomieniowego pozwalającego producentom urządzeń przygotować zgodne ze specyfikacją produkty i systemy. Nowa wersja dokumentacji FDI wraz z najnowszą specyfikacją EDDL (Electronic Device Description Language) zostały przekazane do Międzynarodowej Komisji Elektrotechnicznej (IEC), gdzie oba dokumenty będą przedmiotem głosowania, które ma doprowadzić do włączenia ich do europejskiej normy IEC 62769.
U podstaw specyfikacji FDI leży koncepcja pakietów urządzeń. Każde urządzenia jest reprezentowane przez pakiet, który może być dostosowany do złożoności i wymagań danego urządzenia. Ten pojedynczy pakiet urządzenia (Device Package) współpracuje ze wszystkimi systemami oraz narzędziami, co ułatwia prace deweloperskie oraz integrację urządzeń. Użytkownicy będą mogli także łatwiej zarządzać informacjami pochodzącymi z wielu platform technologicznych. Zintegrowane środowisko programistyczne (IDE) zawiera tokenizery dla standardów FF, HART i PROFIBUS.
Demonstracja standardu pokazująca funkcjonalność FDI z użyciem urządzeń pochodzących od sześciu różnych producentów odbyła się na ostatnim Walnym Zgromadzeniu NAMUR. Demonstracja była zorganizowana przez firmę Siemens, pracujący dla niej Hans-Georg Kumpfmüller, pełniący jednocześnie funkcję przewodniczącego zarządu FDI LLC stwierdził, że użytkownicy końcowi mają tylko jeden wybór, aby iść do przodu i jest nim właśnie FDI.
Specyfikację FDI można pobrać ze strony FDI Cooperation.

Na rynku dostępny jest już układ netRAPID. Jest to cyfrowy interfejs urządzeń PROFINET I/O wielkości znaczka pocztowego. Zaprojektowany na bazie układów netX jest w stanie obsłużyć komunikację ethernetową czasu rzeczywistego, potrzebuje jedynie złącza sieciowego oraz dodatkowych diod LED. Układ jest zgodny z ostatnią specyfikacją PROFINET. netRAPID będzie pokazywany na targach SPS/IPC/Drives. Więcej o układzie można dowiedziać się na stronach producenta: HILSCHER.

Najnowszy numer Profinews przypomina także o nadchodzących w przyszłym tygodniu targach SPS/IPC/Drives, na które organizacja PI przygotowała zestaw prezentacji. Podczas targów swoją premierę będzie miała także aplikacja Profinews na urządzenia mobilne.

Więcej wiadomości ze świata PROFIBUS i PROFINET można przeczytać w najnowszym numerze PROFINEWS:: PROFINEWS110
 
SPS/IPC/Drives 2013
10.11.2013.
Zapraszamy Państwa na tegoroczną edycję targów SPS/IPC/Drives w Norymberdze. Targi odbędą się w dniach 26-28 listopada. Stanowisko PI International przedstawi instalację złożoną z blisko 100 urządzeń dostarczonych przez współwystawców, a także mniejsze aplikacje pokazujące współdziałanie różnych technologii oraz profili.

Przygotowana została także 11-metrowa sieć ukazująca przegląd dostępnych urządzeń PROFINET. Sieć złożona będzie zarówno z nowych jak i będących już na rynku produktów: kontrolerów, urządzeń, napędów, urządzeń klasy Safety, komponentów sieci, bram. Użytkownicy będą mogli wybrać spośród dużego portfolio optymalną kombinację urządzeń odpowiednią do ich własnych sieci.

Jedna z pozostałych prezentacji, zawierająca produkty różnych producentów będzie pokazywała, że PROFINET jest czymś więcej niż tylko szybkim medium komunikacyjnym. Ta prezentacja będzie zawierała prawdziwe przykłady ilustrujące w jaki sposób tematy diagnostyki, zarządzania energią i bezpieczeństwa mogą być łatwiej i szybciej uruchamiane, a także efektywniej wykorzystywane w obiektach przemysłowych.

Ponadto przygotowane będą sieci demonstracyjne oparte o technologie PROFIdrive i IO-Link.

Przypominamy, że także podczas tegorocznych targów będzie miała premiera aplikacji PROFINEWS na urządzenia mobilne z systemami Android i IOS.

Zapraszamy na stanowisko 210 w hali 6.
 
PROFIBUS in Practice
10.11.2013.
Szanowni Państwo,
W sprzedaży dostępna jest nowa książka zalecana jako podręcznik podczas szkoleń na certyfikowanych instalatorów PROFIBUS. Jest to wydawnictwo Manchester Metropolitan University "PROFIBUS in Practice, Instaling PROFIBUS Devices and Cables". Podręcznik przedstawia dobre praktyki wykorzystywane przy przeprowadzaniu instalacji systemu PROFIBUS, stanowi więc wartościową pomoc dla każdego, kto pracuje przy projektowaniu i instalacjach sieci PROFIBIUS.
Więcej informacji na temat wydawnictwa można przeczytać pod adresem: "PROFIBUS in Practice".
 
Profinews109
23.10.2013.
Szwedzki oddział organizacji PI obchodzi swoje 20 urodziny. Co ciekawe, jedną z pierwszych instalacji wykorzystujących PROFIBUS w Szwecji była wyrzutnia rakiet w centrum kosmicznym w Kurinie. Projekt był realizowany przez P&L, które pełni teraz rolę centrum kompetencyjnego (PICC) Profibus.

26 listopada, podczas tegorocznych targów SPS/IPC/Drivers w Norymberdze udostępniona zostanie aplikacja PROFINEWS na urządzenia mobilne z systemami IOS i Android. Projekt był przygotowywany około roku czasu. Artykuły w wersji mobilinej będą udostępniane na bieżąco, a dotychczasowa wersja internetowa będzie wychodziła tak jak do tej pory w cyklu miesięcznym.

Więcej wiadomości ze świata PROFIBUS i PROFINET można przeczytać w najnowszym numerze PROFINEWS: PROFINEWS109.
 
Prezentacja PROFIdrive
13.10.2013.
Szanowni Państwo,
Organizacja PI International przygotowała nowy dokument dotyczący profilu PROFIdive dla systemów PROFIBUS i PROFINET. Materiał zawiera krótkie wprowadzenie do standardów komunikacji PROFIBUS i PROFINET oraz szczegółowe informacje dotyczące implementacji profilu PROFIdrive w obu tych systemach. Poruszone zostają kwestie klas aplikacji, wykorzystanie funkcji PROFidrive on PROFIsafe, a także pracy napędów zgodnie z profilem PROFIenergy.

Pliki można pobrać w dziale 'Materiały do pobrania' lub bezpośrednio, korzystając z linków poniżej:

Plik pdf: BBS_Drive_E_Je_0+94.pdf
Plik ppt: BBS_Drive_E_Je_0+94.ppt
 
Profinews108
21.09.2013.
"Od dziesięcioleci specjaliści zajmujący się automatyzacją przemysłu dyskutują na temat kiedy standardy automatyki przemysłowej w pełni pokryją obszar automatyki procesowej. Ostatnie przejęcie Invensys przez Schneider Electronic na nowo rozpaliło tą dyskusję. To prawda, że coraz więcej koncepcji automatyki przemysłowej przecieka do automatyki procesowej, ale cały czas występują między nimi znaczące różnice. Jedną z największych jest otwartość systemu, która w automatyce przemysłowej rozciąga się od systemów w dół do czujników i siłowników. Dla kontrastu automatyka procesowa jest bardziej podzielona, otwartość kończy się poziomie systemu ze względu na bezpieczeństwo i wymagania co do niezawodności.

Obie koncepcje są ważne. W automatyce przemysłowej obszary bezpieczne mogą być chronione przed nieuprawnionym dostępem do urządzeń takich jak skanery laserowe czy kurtyny świetlne. W automatyce procesowej obszary nie zdefiniowane jako bezpieczne są dużo bardziej niebezpieczne i mogą mieć wpływ na setki lub tysiące ludzi. Te obszary nie mogą być wykazanane jako bezpieczne przy wykorzystaniu tych samych metod opartych o bezpośredni pomiar. Kryteria urządzeń pracujących w automatyzacji procesu muszą być o wiele bardziej restrykcyjne. Dodatkowym wyzwaniem są o linie technologiczne działające na zewnątrz, w trudnych warunkach, czy rozłożone na dużych obszarach.
PROFIBUS położył kamień węgielny pod standard spełniający wymogi bezpieczeństwa w obu tych obszarach. W mojej opinii PROFIBUS DP jest i pozostanie najbardziej udanym protokołem komunikacyjnym zarówno w automatyce przemysłowej, jaki i procesowej. PROFIBUS PA jest jest uznanym i sprawdzonym rozwiązaniem w automatyce procesowej. PROFINET dobrze sprawuje się w automatyce fabryk i wierzę, że jego rola będzie rosnąć także w automatyce procesów, chociaż prawdopodobnie nie w obszarach bezpiecznych, obszarach dystrybucji energii, czy tam, gdzie wymagane są znaczne odległości. Nie można natomiast zapominać, że PROFINET umożliwia protokołom takim jak PROFIBUS PA na łatwą integrację za pomocą proxy, dlatego korzyści wynikające z użycia obu systemów można łatwo połączyć w środowisku procesowym. Na tą chwilę to zwycięska kombinacja!

Tak więc czy automatyka procesowa zostanie wchłonięta przez automatykę przemysłową? Nie, ale obie będą z pewnością uczyć się od siebie nawzajem."

Klaus-Peter Lindner, PNO Board Member

W najnowszym numerze PROFINEWS można znaleźć przegląd aplikacji zrealizowanych w oparciu o PROFIBUS, opis najnowszych produktów branżowych, a także informacje z lokalnych organizacji: PROFINEWS108
 
PROFIBUS Dialogues - Life Cycle Management/I&M Functionality
02.09.2013.
PI International przygotowało kolejny filmik z serii PROFIBUS Dialogues. Tytuł trzeciego odcinka nosi nazwę "Life Cycle Management/I&M Functionality".

Film można obejrzeć na kanale You Tube ProfiTelevision: Life Cycle Management/I&M Functionality.
 
Profinews107
18.08.2013.
Wybór systemów PROFIBUS DP i PA zapewnił płynny start nowej sieci przemysłowej w rafinerii cukrowej w Luizjanie. Nie często zdarza się, że zespół inżynierów posiada możliwość budowy nowej rafinerii cukru. W rzeczywistości nowa rafineria w Gramercy, LA to pierwszy tego typu obiekt budowany w Stanach Zjednoczonych od 40 lat. A technologia PROFIBUS okazała się kluczowym elementem w osiągnięciu bezproblemowego rozruchu. Menażerowie za pomocą nowej technologii chcieli osiągnąć lepszą kontrolę procesu, ale otrzymali wiele dodatkowych korzyści wliczając w to lepszą efektywność energetyczną, redukcję pary, polepszenie wydajności i poprawę jakości produktów.
Rafineria powstała jako spółka join venture giganta rolniczego Cargill i grupy Louisiana Sugar Growers Association, a na inwestycję przeznaczono 220 milionów dolarów. Kontrolery PCS 7 stworzyły platformę bazową wraz z redundantnymi serwerami dla stacji operatorskich. Osobny serwer został dedykowany pod zadania administracyjne. Sieć PROFIBUS DP i PA stanowiąca podstawę sieci sterowania została zaprojektowana w topologii pierścienia światłowodowego. Sterowanie silnikami zostało umieszczone w trzech ośrodkach kontrolnych (motor control center - MCC) dostarczonych z okablowaniem umożliwiającym podpięcie do pierścienia oraz na zewnątrz.
Pierścień światłowodowy okazał się pomocny podczas rozwoju i uruchamiania. Zarząd pojął decyzję, aby nie zatrzymywać procesu podczas zmiany systemu, tak więc inżynierowie po prostu odłączyli stary pierścień, przełączyli sterowanie na nową sieć i podłączyli nowy pierścień. Zarząd poinformował, że realizacja automatyki dla całej rafinerii przebiegła wzorowo.
Kontrola silników została zrealizowana za pomocą układu Simens Simocode Pro wyposażonego w funkcje zabezpieczające, diagnostykę kluczowych elementów, a także zbierającego dane statystyczne i obsługowe. Układ pozwala także na zdalną konfigurację i eliminuje potrzebę dodatkowego kontrolera używanego do sprawdzenia rotacji podczas rozruchu.

Nowe narzędzie diagnostyczne autorstwa PROCENTEC - Netilities - wspierające standard PROFINET pomaga przy rozwiązywaniu problemów z siecią. Aplikacja generuje online listę urządzeń podłączonych do sieci, a także zapewnia przegląd stanu oraz niezawodności sieci. Pola informacyjne podają na bieżąco informacje o zdiagnozowanych problemach, a statystyki podają poszczególne czasy cyklów, informacje o uszkodzonych telegramach, rozmiarze przekazywanych danych itp. Netilities umożliwia ponadto ustawienie nazw urządzeń oraz adresów IP. Szczegółowe informacje na temat Netilities możemy uzyskać na stronie PROCENTEC.

Więcej wiadomości ze świata PROFIBUS i PROFINET można przeczytać w najnowszym numerze PROFINEWS: PROFINEWS107
 
Profinews106
13.07.2013.
Technologia PROFINET jest gotowa do użycia. Ilość członków społeczności wzrosła o 17% w ciągu ostatniego roku, a IO-Link jest przygotowane do globalnego wzrostu, stwierdził Joachim Lorentz na czerwcowym zgromadzeniu członków organizacji. "Prace nad standaryzacją IEC zostaną ukończone we wrześniu, a liczba firm członkowskich sięga teraz 60. Widzimy ogromną przyszłość dla naszego uniwersalnego, niezależnego od magistrali interfejsu wykorzystywanego przez czujniki i siłowniki." Społeczność członków planuje w nadchodzącym roku zintensyfikować swoje wysiłki przedstawiając zalety, korzyści i użyteczność standardu IO-Link. Nowy slogan - "Use IO-Link" (Użyj IO-Link) został rozwinięty jako: U - universal, S - smart, E- easy. Komitet sterujący został utworzony spośród sprzedawców i dostawców sprzętu, zostały także powołane do życia grupy robocze: technologiczna, marketingowa, integracji sieci oraz grupa zajmująca się profilami. Społeczność członkowska zademonstruje funkcjonalność i zalety IO-Link podczas serii praktycznych warsztatów, które są obecnie planowane. Standard IO-Link jest integrowany przez PI przez specjalną komisję, ma także swoją reprezentację w Radzie Doradczej PI. Obecnie dostępna jest szeroka gama urządzeń IO-Link, od urządzeń procesowych po systemy kontrolne i sterujące. 

Więcej wiadomości ze świata PROFIBUS i PROFINET można przeczytać w najnowszym numerze PROFINEWS: PROFINEWS106
 
PROFIBUS Dialogues - Ochrona przeciwwybuchowa
09.07.2013.
W PROFINEWS105 wspominaliśmy o krótkich filmach animowanych "PROFIBUS Dialogues' omawiających zalety systemu PROFIBUS. Opublikowany został właśnie drugi z filmików pod tytułem 'Explosion Prevention'. Młodszy z uczestników rozmowy wyjaśnia w nim ewolucję i aktualne podejście do ochrony przeciwwybuchowej w środowiskach zagrożonych wybuchem.

Film można obejrzeć na You Tube na kanale PROFItelevision: Explosion Prevention.
 
«« start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast. » koniec »»

Pozycje :: 190 - 210 z 295