Aktualności arrow Profinews arrow Profinews162
18.05.2021.
 
Profinews162
Szanowni Państwo,

PROFINET jest szeroko stosowany w różnych aplikacjach automatyki przemysłowej na całym świecie, ale dlaczego? Ponieważ gdy użytkownik decyduje się na PROFINET, ma do wyboru tysiące różnych produktów różnych producentów rozwijanych i sprzedawanych na całym świecie, między innymi urządzenia wejścia/wyjścia, siłowniki, czujniki, elementy sieciowe i infrastruktury, sterowniki. Ta różnorodność daje użytkownikowi maksymalną swobodę w projektowaniu własnych instalacji i systemów automatyki. W tego typu systemach istnieje większe ryzyko braku współdziałania komponentów. Organizacja PI na wiele sposobów stara się zapewnić tę interoperacyjność.

Podstawowym kluczem jest dobrze zdefiniowany system certyfikacji i kwalifikacji interfejsów komunikacyjnych produktu. W oparciu o doświadczenia ze standardem PROFIBUS, system certyfikacji interfejsów PROFINET w laboratoriach testowych PI został ustalony juz 15 lat temu. Osiem na dziesięć laboratoriów testowych PI oferuje usługi certyfikacyjne dla PROFINET. Do tej pory wydano już ponad 2 000 certyfikatów PROFINET.

Niezwykle istotna w tym kontekście jest dostępność automatycznego narzędzia testowego. To narzędzie jest używane zarówno podczas tworzenia urządzeń przez producenta, jak i przez akredytowane laboratoria w procesie certyfikacji. Zgodnie z prognozami organizacji, nowa wersja narządzenia testowego będzie dostępna w maju 2018.

Organizacja PI opracowała podręcznik z wytycznymi "Urządzenia polowe PROFINET - założenia dotyczące projektowania i wdrażania", aby w ten sposób wesprzeć producentów urządzeń w skutecznej integracji interfejsu PROFINET w projektowanych urządzeniach. Ten przewodnik zaleca serię etapów w procesie projektowania, czy rozwoju produktu, podająć jednocześnie konkretne informacje przydatne na każdym z tych etapów, włącznie z najlepszymi praktykami. Inżynierowie mogą skorzystać z tych wskazówek czy to przy projektowaniu nowych urządzeń, czy też przy implementacji interfejsu PROFINET do istniejącego rozwiązania. Dostępna jest także dodatkowa broszura "PROFINET technology - easy way to PROFINET" pomagająca podjąć decyzję co do sposobu wdrożenia rozwiązań PROFINET.

Dodatkowo PI organizuje warsztaty deweloperskie dla producentów urządzeń. Zdarza się, że takim warsztatom towarzyszą mini targi, na których firmy prezentują swoje zestawy rozwojowe i usługi.

Kolejną okazją do monitorowania jakości rozwoju są tzw. plugfesty. PI organizuje tego typu wydarzenia w Niemczech i w USA. Obecnie istnieją plany rozszerzenia plugfestów na inne kraje, w szczególności Chiny. Celem takich imprez jest przetestowanie w rzeczywistości w kontrolowanych warunkach współpracy jak najszerszego zakresu urządzeń pochodzących od różnych producentów i z różnych branż.

PI organizuje również stoiska współwystawców na różnego rodzaju targach. Na przykład niemiecka PI uczestniczyła w targach "Embedded world" w Norymberdze w lutym tego roku. PI prezentuje różnorodność produktów PROFINET pochodzących od różnych producentów, a także oferuje miejsce na ściance dla dostawców technologii.

Wszystkie te środki przyczyniają się do wysokiego poziomu interoperacyjności i gwarantują bezproblemową współpracę pomiędzy urządzeniami z wieloma różnymi implementacjami protokołu. Elastyczność - teraz bardzo ceniona przez użytkownika - wynika również z faktu, że może on polegać na produktach PROFINET pochodzących od różnych producentów i łączyć je ze sobą bezproblemowo.

Dr Peter Wenzel
Dyrektor Techniczny PI

Więcej informacji na temat PROFIBUS i PROFINET znajdziecie Państwo w najnowszym numerze Profinews162.
 
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »