Aktualności arrow Profinews arrow Profinews176
19.06.2021.
 
Profinews176
Szanowni Państwo,

Utrzymanie predykcyjne jest z pewnością jednym z najczęściej poruszanych tematów w Przemyśle 4.0. I łatwo zrozumieć dlaczego. Za każdym razem, gdy urządzenie przestaje działać, produkcja się opóźnia, a to z kolei kosztuje. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku, gdy przestój przychodzi niespodziewanie, a operator sprzętu musi podjąć jakieś działanie, ale nie jest w stanie.

Szybkie rozpoznanie błędów często nie wymaga zbyt wielu informacji. Na przykład zwiększone wibracje w układzie napędowym mogą być oznaką zużytego łożyska. W przypadku przenośnika taśmowego wzrost prądu rozruchowego może być wynikiem zwiększonego tarcia i może sygnalizować awarię urządzenia. Te przykłady pokazują również, dlaczego doświadczeni operatorzy instalacji mogą przewidzieć nadchodzące problemy z niektórymi maszynami czy urządzeniami.

Dzięki wykorzystaniu technologii chmurowej znacznie łatwiej jest zamienić te doświadczenia w konkretne algorytmy, które zapewniają z kolei odpowiednie prognozy dotyczące stanu maszyny. Są one często oparte na stosunkowo niewielu danych - prędkości, wielkości wibracji, temperaturze itp. Jak jednak uzyskać te dane w pierwszej kolejności?

Jeśli dane są również potrzebne kontrolerowi systemu, można po prostu uzyskać do nich dostęp ze sterownika PLC. To jednak rzadko się zdarza. Proces zbierania danych często wymaga dodatkowych czujników, które najpierw muszą być zainstalowane w systemie. I tu właśnie do gry wchodzi najistotniejsza z funkcjonalności PROFINET. W sieci PROFINET dodatkowe urządzenia Ethernet mogą być instalowane niemal wszędzie. Otwarta technologia PROFINET umożliwia na przykład dodawanie czujników z interfejsem OPC UA, które wysyłają dane bezpośrednio do odpowiednich usług w chmurze lub bramek. IO-Link również korzysta z tej funkcjonalności, na przykład wtedy, gdy IO-Link Master wysyła dane czujnika zarówno przez PROFINET do urządzeń sterujących, jak i przez OPC UA do systemów IT. To kolejny przykład na to, jak wnikliwie była zaplanowana architektura PROFINET - dzięki czemu doskonale nadaje się do obsługi Industry 4.0.

Tekst pochodzi z artykułu "Wiele przypadków użycia PROFINET i OPC UA" Karstena Schneidera, prezesa PI.

Więcej informacji na temat PROFIBUS i PROFINET znajdziecie Państwo w najnowszym numerze Profinews176.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »