Aktualności arrow Aktualności
18.05.2021.
 
Menu
Organizacja
Firmy członkowskie
Materiały do pobrania
ONZ (FAQ)
Galerie fotografii
Logowanie
Statystyki
Kanał RSS
Aktualności
Strona internetowa Przemysł 4.0
19.06.2020.
Szanowni Państwo,

Dzięki Przemysłowi 4.0 i rewolucji cyfrowej, w automatyce przemysłowej dostępny jest cały zestaw danych, ale na dzień dzisiejszy 90% z nich nie jest wykorzystywana.

- Dlaczego tak jest i jak można to zmienić?
- Jaka jest rola PROFINET, OPC UA czy TSN w tej transformacji?
- Który sposób komunikacji przemysłowej jest w tej chwili najbardziej przyszłościowy?
- I w jaki sposób dane mogą zostać przekształcone w ustrukturyzowane i przydatne informacje?

Konieczne jest, abyśmy rozumieli i współdecydowali o całym zakresie tematów z dziedziny komunikacji przemysłowej. Komunikacja między czujnikiem a chmurą jest możliwa dziś dzięki IO-Link, jako szeroko rozpowszechnionemu protokołowi poziomu czujnika i PROFINET jako szkieletowi przemysłowego ethernetu. Wykorzystując dodatkowo OPC UA jako interfejs do aplikacji IT, jesteśmy w stanie wykorzystać wiele standardów komunikacji przemysłowej do wymiany danych.

Kiedy projekt Przemysł 4.0 został rozpoczęty z udziałem wielu wyspecjalizowanych firm, wiele rzeczy stało się jasnych. Z jednej strony PI musiało zająć się całym spektrum technologii komunikacji przemysłowej, z drugiej terminowe wdrożenie mogło nastąpić tylko w oparciu o systemy oparte na istniejących technologiach. Ze względu na samą wielkość tego spektrum, można tego dokonać jedynie w ścisłej współpracy z innymi organizacjami.

Poczyniono już duże postępy, a kolejne informacje na temat wykorzystania PROFINET w aplikacjach Przemysłu 4.0. pojawią się wkrótce. PI wyznaczyło sobie cel, aby Przemysł 4.0 stał się rzeczywistością i był łatwy w użyciu w praktyce.

Organizacja PI International stworzyła dedykowaną stronę internetową na temat Przemysłu 4.0.
 
Profinews189
19.06.2020.
Szanowni Państwo,

Organizacja PROFIBUS & PROFINET International (PI) opublikowała pierwszą specyfikację towarzyszącą OPC UA dla PROFINET. Niniejsza specyfikacja opisuje znormalizowany model obiektowy OPC UA dla urządzeń PROFINET, który umożliwia między innymi urządzeniom PROFINET produkowanym przez różnych producentów przesyłanie danych z urządzeń do systemów zarządzania zasobami w znormalizowany sposób. Standaryzacja znacznie ułatwia zbieranie tego typu informacji za pomocą narzędzi różnych producentów, ale to w zasadzie jeden z przykładów strategii integracji pionowej PI.

Wiele przypadków użycia Przemysłu 4.0 opiera się na przenoszeniu danych z hali produkcyjnej do systemów informatycznych lub chmury , aby można je było tam poddać analizie. W najprostszym przypadku są to informacje o urządzeniu, takie jak numer seryjny czy wersja oprogramowania urządzenia. Mogą to jednak być także dane diagnostyczne sieci lub urządzenia. Na podstawie takich danych można utworzyć harmonogramy konserwacji i diagnostyki lub wyciągnąć wnioski na temat dostępności urządzenia. Celem PI jest zdefiniowanie otwartego standardu dla urządzeń PROFINET, który określałby szeroki zakres informacji w znormalizowanych modelach obiektowych, w taki sposób, aby mogły być w łatwy sposób zintegrowane przez producentów urządzeń, wykorzystywane przez operatorów instalacji, czy integratorów systemów. Wreszcie powodowałby także zmniejszenie wysiłów i wydatków związanych z gromadzeniem danych.

Jeśli chodzi o implementację, nie ma znaczenia, czy serwer OPC UA znajduje się bezpośrednio w urządzeniu, czy też dane są agregowane z kilku urządzeń PROFINET na wyższym poziomie poprzez bramkę czy kontroler. W każdym przypadku użytkownik ma dokładny obraz informacji. W tym przypadku PROFINET korzysta z istotnej funkcji dodatkowych kanałów TCP/IP działających równolegle do przekazywania danych w czasie rzeczywistym.

Ta wstępna specyfikacja stanowi podstawę dla kolejnych, bardziej dalekosiężnych modeli informacyjnych. Kolejnym celem przyjętym przez grupę roboczą będzie modelowanie danych zarządzania energią w OPC UA w oparciu o PROFIenergy. Dodatkowe wymagania dotyczące tego zakresu są już uzgodnione. Grupy robocze ściśle współpracują również nad nadrzędnymi specyfikacjami OPC, takimi jak integracja urządzeń i podstawowy model informacji o sieci.

Specyfikację towarzyszącą można pobrać ze stron internetowych PI i OPC Foundation. Bardziej szczegółowe informacje na temat integracji pionowej z PROFINET i OPC UA można znaleźć na nowo zaprojektowanych stronach PI w Industry 4.0 pod adresem: http://www.profibus.com/I40.

Więcej informacji na temat PROFIBUS i PROFINET znajdziecie w najnowszym numerze Profinews189.
 
Webinaria Indu-Sol
16.06.2020.

Szanowni Państwo,

W najbliższych tygodniach firma Indu-Sol, partner firmy STERCONROL będzie przeprowadzał serię szkoleń internetowych na tematy związane z sieciami przemysłowymi. Serdecznie zapraszamy Państwa do wzięcia udziału w szkoleniach, tym bardziej że webinaria są bezpłatne.

Tematyka szkolenia jest podzielona na 4 niezależne moduły, można uczestniczyć w modułach bez zachowania ich kolejności.

Webinaria będą prowadzone w języku angielskim.