Aktualności arrow Aktualności
18.05.2021.
 
Menu
Organizacja
Firmy członkowskie
Materiały do pobrania
ONZ (FAQ)
Galerie fotografii
Logowanie
Statystyki
Odwiedza nas 1 gość
Kanał RSS
Aktualności
Profinews162
17.03.2018.
Szanowni Państwo,

PROFINET jest szeroko stosowany w różnych aplikacjach automatyki przemysłowej na całym świecie, ale dlaczego? Ponieważ gdy użytkownik decyduje się na PROFINET, ma do wyboru tysiące różnych produktów różnych producentów rozwijanych i sprzedawanych na całym świecie, między innymi urządzenia wejścia/wyjścia, siłowniki, czujniki, elementy sieciowe i infrastruktury, sterowniki. Ta różnorodność daje użytkownikowi maksymalną swobodę w projektowaniu własnych instalacji i systemów automatyki. W tego typu systemach istnieje większe ryzyko braku współdziałania komponentów. Organizacja PI na wiele sposobów stara się zapewnić tę interoperacyjność.

Podstawowym kluczem jest dobrze zdefiniowany system certyfikacji i kwalifikacji interfejsów komunikacyjnych produktu. W oparciu o doświadczenia ze standardem PROFIBUS, system certyfikacji interfejsów PROFINET w laboratoriach testowych PI został ustalony juz 15 lat temu. Osiem na dziesięć laboratoriów testowych PI oferuje usługi certyfikacyjne dla PROFINET. Do tej pory wydano już ponad 2 000 certyfikatów PROFINET.

Niezwykle istotna w tym kontekście jest dostępność automatycznego narzędzia testowego. To narzędzie jest używane zarówno podczas tworzenia urządzeń przez producenta, jak i przez akredytowane laboratoria w procesie certyfikacji. Zgodnie z prognozami organizacji, nowa wersja narządzenia testowego będzie dostępna w maju 2018.

Organizacja PI opracowała podręcznik z wytycznymi "Urządzenia polowe PROFINET - założenia dotyczące projektowania i wdrażania", aby w ten sposób wesprzeć producentów urządzeń w skutecznej integracji interfejsu PROFINET w projektowanych urządzeniach. Ten przewodnik zaleca serię etapów w procesie projektowania, czy rozwoju produktu, podająć jednocześnie konkretne informacje przydatne na każdym z tych etapów, włącznie z najlepszymi praktykami. Inżynierowie mogą skorzystać z tych wskazówek czy to przy projektowaniu nowych urządzeń, czy też przy implementacji interfejsu PROFINET do istniejącego rozwiązania. Dostępna jest także dodatkowa broszura "PROFINET technology - easy way to PROFINET" pomagająca podjąć decyzję co do sposobu wdrożenia rozwiązań PROFINET.

Dodatkowo PI organizuje warsztaty deweloperskie dla producentów urządzeń. Zdarza się, że takim warsztatom towarzyszą mini targi, na których firmy prezentują swoje zestawy rozwojowe i usługi.

Kolejną okazją do monitorowania jakości rozwoju są tzw. plugfesty. PI organizuje tego typu wydarzenia w Niemczech i w USA. Obecnie istnieją plany rozszerzenia plugfestów na inne kraje, w szczególności Chiny. Celem takich imprez jest przetestowanie w rzeczywistości w kontrolowanych warunkach współpracy jak najszerszego zakresu urządzeń pochodzących od różnych producentów i z różnych branż.

PI organizuje również stoiska współwystawców na różnego rodzaju targach. Na przykład niemiecka PI uczestniczyła w targach "Embedded world" w Norymberdze w lutym tego roku. PI prezentuje różnorodność produktów PROFINET pochodzących od różnych producentów, a także oferuje miejsce na ściance dla dostawców technologii.

Wszystkie te środki przyczyniają się do wysokiego poziomu interoperacyjności i gwarantują bezproblemową współpracę pomiędzy urządzeniami z wieloma różnymi implementacjami protokołu. Elastyczność - teraz bardzo ceniona przez użytkownika - wynika również z faktu, że może on polegać na produktach PROFINET pochodzących od różnych producentów i łączyć je ze sobą bezproblemowo.

Dr Peter Wenzel
Dyrektor Techniczny PI

Więcej informacji na temat PROFIBUS i PROFINET znajdziecie Państwo w najnowszym numerze Profinews162.
 
 
Stercontrol PROmesh P9
25.02.2018.

Szanowni Państwo,

Firma Stercontrol będąca autoryzowanym dystrybutorem firmy Indusol przedstawia zarządzalny, redundantny switch PROmesh P9.

PROmesh P9 jest pierwszym w pełni profinetowym switchem spełniającym wymagania klasy zgodności B. Integracja switcha PROFINET z systemem automatyki (Step7, TIA Portal) za pomocą narzędzia inżynierskiego umożliwia kompleksową diagnostykę sieci.

W pełni zoptymalizowane styki ekranujące w gniazdach RJ45 oraz monitoring prądu upływu, powodują że seria PROmesh spełnia nie tylko wymagania dotyczące funkcjonalności PROFINET, ale również najwyższe wymagania w zakresie odporności na EMC w środowisku przemysłowym. Dzięki czemu Switch PROmesh P9 może być stosowany w obszarach o dużym obciążeniu elektromagnetycznym. Dodatkowo switch został wyposażony w następujące funkcje: IGMP snooping, VLAN, QoS, SNMP, zarządzanie przepustowością oraz alarmowanie za pośrednictwem poczty e-mail lub wyjścia przekaźnikowego.

Cechy:

logo

- porty sieciowe:

9 x 10/100Base-TX RJ45-Ports

- tryb pracy:

Store und Forward

- zakres pomiaru prądu upływu:

0-10A

- wspierane protokoły:

MRP-Master, MRP-Client, DCP, I&M, DHCP, IGMP, LLDP, PDEV, QoS, RSTP, STP, SMTP, SNMP, SNTP, VLAN

- port lustrzany:

pakiety TX lub TX i RX

- alarmy:

PN-RTA, SNMP, email, relay

- częstotliwość próbkowania 25KHz

- kontrola pasma

- pomiar obciążenia sieci z dokładnością do ms

 
INEE Industry Sp. z o.o. w organizacji PI Polska
21.02.2018.
Szanowni Państwo,

W bieżącym tygodniu do grona członków organizacji PI Polska dołączyła spółka INEE Industry.

INEE Industry to firma świadcząca wysokospecjalistyczne usługi inżynieryjne z obszaru automatyki przemysłowej. Działalność spółki skoncentrowana jest na realizacji profesjonalnych rozwiązań z zakresu systemów sterowania dostosowanych do wymagań i oczekiwań klienta, opartych na sterownikach PLC Siemens SIMATIC S7 oraz innych producentów, takich jak Telemecanique, Omron czy też Allen-Bradley. Dzięki doświadczeniu i otwartości na nowe rozwiązania INEE Industry jest w stanie sprostać wielu trudnym wyzwaniom stawianym przez klientów. Firma działa w wymagających branżach przemysłu zarówno na terenie Polski jak i poza granicami.

Kadra INEE Industry składa się z pracowników z wieloletnim doświadczeniem zarówno w projektowaniu systemów automatyki, jak również w działach Utrzymania Ruchu. Zdobyte umiejętności oraz wiedza praktyczna pozwala na realizację projektów „pod klucz”. Kolejne etapy projektu, takie jak np. opracowanie dokumentacji elektrycznej, wykonanie oprogramowanie czy też montaż szafy sterowniczej są w pełni realizowane przez pracowników firmy.

Zapraszamy do zapoznania się ze stroną internetową INEE Industry.
 
Profinews161
16.02.2018.
Szanowni Państwo,

W aplikacjach Industry 4.0 sieci łączone mają realną wartość. Charakteryzują się one tym, że sieci technologii informatycznych (IT) są łatwe do połączenia z obszarem technologii operacyjnej (OT). Umożliwia to łatwe wykorzystanie danych z procesu produkcyjnego w aplikacjach - na przykład w celu optymalizacji procesów. Ułatwia to także integrację platform chmurowych, zarówno lokalnych, jak i zewnętrznych. Prostsze jest również raportowanie dotyczące wydajności urządzeń lub maszyn. TSN (Time Sensitive Networking) w takich rozwiązaniach jest jest uważane za "technologię wspomagającą". Wzbogaca ono standardową sieć Ethernet o możliwość pracy deterministycznej w czasie rzeczywistym. Ale czy naprawdę jest to wystarczające? Czy TSN faktycznie dostarcza te korzyści użytkownikowi?

TSN jest krokiem na ścieżce do systemów zgodnych z Industry 4.0. Dlatego PI (PROFIBUS i PROFINET International) zwróciło uwagę na ten temat na wczesnym etapie i obecnie pracuje nad aplikacją TSN dla PROFINET. Ponieważ jednak TSN odnosi się tylko do mechanizmów warstwy 2 - to znaczy do czystego transferu danych - może być pomocne w pokonywaniu przeszkód w komunikacji, ale systemy IT wciąż nie rozumieją znaczenia poszczególnych fragmentów danych z maszyny. To sprawia, że ​​konieczne jest zakwalifikowanie danych według znaczenia ich zawartości. W ten sposób dane są przekształcane w informacje. Przy odpowiednim opisie semantycznym system zarządzania jakością wie - bez dodatkowej konfiguracji - że otrzymana wartość odpowiada na przykład, swoistemu momentowi obrotowemu klucza. Tylko w ten sposób można wykorzystać dane w sposób opłacalny.

Z tego powodu właśnie PI już od kilku lat pracuje nad odpowiednimi definicjami profili. Dzięki profilom informacje z różnych urządzeń są zdefiniowane i zestandaryzowane niezależnie od producenta. Dzięki TSN zakres funkcjonalności profili może zostać poszerzony w taki sposób, aby wykorzystywały pełne spektrum możliwości jakie daje PROFINET. TSN nie zmienia widoku aplikacji PROFINET. Ponadto PI pracuje obecnie nad profilami we wspólnej grupie roboczej z OPC Foundation, w celu stworzenia otwartych modeli informacyjnych, które można łatwo udostępnić systemom IT, również za pośrednictwem OPC UA. Dzięki doświadczeniu PI w zakresie aplikacji opracowywana jest dokumentacja dotycząca wykorzystania profili w połączeniu z OPC UA. Ułatwi to wdrażanie aplikacji Industry 4.0 w przyszłości.

Tekst pochodzi z artykułu Karstena Schneidera, prezesa organizacji PI.

Więcej informacji na temat PROFIBUS i PROFINET znajdziecie Państwo w najnowszym numerze Profinews161.
 
AIROPTIC w PI Polska
01.02.2018.
Szanowni Państwo,

W lutym 2018 do grona członków organizacji PI Polska dołączyła firma AIROPTIC z Poznania. AIROPTIC produkuje, projektuje i sprzedaje analizatory gazu czasu rzeczywistego do zastosowań w przemyśle, medycynie i aplikacjach bezpiecznych. W 2013 roku wprowadził na rynek GasEye - wysokiej wydajności platformę do analizy gazów opartą o tunelowe diody laserowe (TDL) przystosowaną do analizy kanałów krzyżowych, otwartych oraz gazów wydobywczych.

Analizatory serii GasEye oferują wykrywalność i dokładności pomiaru przewyższające dzisiejszą konkurencję.

Seria GasEye była pierwszymi urządzeniami ICL Mid-IR do wykrywania gazu. AIROPTIC jest pionierem w zakresie zdalnego pomiaru oparów formaldehydu i alkoholu, a także wykrywania wielogazowego.

Systemy GasEye są oparte na zastrzeżonej przez AIROPTIC technologii laserowej do wykrywania gazu. Firma ma pełną kontrolę nad całym łańcuchem rozwoju produktu.

Więcej na temat AIROPTIC można dowiedzieć się ze strony internetowej firmy: www.airoptic.pl.
 
Katedra Informatyki i Automatyki Politechniki Rzeszowskiej w PI Polska
30.01.2018.
Szanowni Państwo,

W styczniu 2018 do grona członków organizacji PI Polska dołączyła także Katedra Informatyki i Automatyki Politechniki Rzeszowskiej.

Katedra Informatyki i Automatyki istnieje od 1981 r. (najpierw jako Zakład Automatyki i Informatyki). Ponad połowa z 35 pracowników naukowo–dydaktycznych jest skupiona w trzech ustabilizowanych zespołach badawczych:

- Systemy sterowania i inżynieria mikroprocesorowa
- Systemy wizyjne i optymalizacja
- Sztuczna inteligencja i podstawy informatyki

Pozostałe osoby pracują w mniejszych grupach zajmując się sieciami komputerowymi, systemami operacyjnymi, drążeniem danych, grafiką i animacją komputerową, robotyką i układami mechatronicznymi oraz wykorzystaniem technologii informatycznych i narzędzi automatyki w zadaniach monitorowania, nadzorowania i sterowania produkcją.
Katedra kształci studentów kierunków informatyka, automatyka i robotyka, elektrotechnika, energetyka, elektronika i telekomunikacja. Prowadzi specjalności:

- Inżynieria systemów informatycznych na kierunku informatyka
- Komputerowe systemy sterowania na kierunku automatyka i robotyka

Zachęcamy do zapoznania się ze stroną internetową Katedra Informatyki i Automatyki Politechniki Rzeszowskiej: www.kia.prz.edu.pl
 
ZPUA w PI Polska
30.01.2018.
Szanowni Państwo,

W styczniu 2018 do grona członków organizacji PI Polska dołączył Zakład Produkcji Urządzeń Automatyki Sp. z o.o.

Zakład Produkcji Urządzeń Automatyki Sp. z o.o. powstał w 2004 roku. Od początku działalności firma koncentruje się na konstruowaniu i produkcji siłowników elektrycznych sterowniczych oraz regulacyjnych przeznaczonych do napędu elementów wykonawczych w układach automatyki przemysłowej. W wyniku zatrudnienia kadry inżynieryjno-technicznej z wieloletnim doświadczeniem w zakresie konstrukcji i produkcji siłowników elektrycznych, gwarantuje produkty o wysokiej jakości. Od 2005 roku spółka posiada wdrożony i certyfikowany System Zarządzania Jakością spełniający wymagania Normy ISO 9001.
Współpraca z Zakładem Automatyki Przemysłowej INTEC Sp. z o.o. zaowocowała produkcją najnowocześniejszych w kraju siłowników regulacyjnych inteligentnych typu XI. INTEC jest współproducentem w zakresie sterowników i elektroniki montowanej w siłownikach. Kolejnymi produktami, zdobywającymi uznanie klientów są siłowniki sterownicze standardowe XS oraz siłowniki sterownicze typu X-MATIK. W oparciu o wiedzę i doświadczenie pracowników ZPUA dobiera siłowniki do różnych elementów wykonawczych. Wraz z siłownikami oferuje klientom elementy zabudowy siłowników, to jest konstrukcje nośne i wsporcze, adaptację części przyłączeniowych do istniejącej armatury oraz wizualizację zabudowy (dokumentacja w 3D).
W latach 2007÷2008 został ZPUA zaprojektował oraz wyprodukował typoszereg siłowników elektrycznych przeznaczonych do pracy w przestrzeniach zagrożonych wybuchem. Typoszereg siłowników X… Ex został poddany badaniom i testom w Jednostce Certyfikującej KD "Barbara", uzyskał Certyfikat Badania Typu WE KDB 08ATEX290X. Projekt ten był współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Regionalnego oraz Budżetowych Państwa.
Prace prowadzone przez Dział Rozwoju i Kontroli Jakości wspólnie z firmą INTEC nad unowocześnieniem konstrukcji, wzrostem niezawodności i funkcjonalności doprowadziły w 2010 roku do opracowania i wdrożenia do produkcji siłowników regulacyjnych inteligentnych drugiej generacji typu 2XI.
W wyniku realizacji Umowy o Dofinansowanie Projektu „Rozwój przedsiębiorstwa Zakład Produkcji Urządzeń Sp. z o.o. poprzez utworzenie dwóch nowych stanowisk badawczych w Dziale B+R”, w firmie zaprojektowano i wykonano prototypy siłowników wahliwych XW o zwartej konstrukcji nowego typoszeregu siłowników XW oraz siłownika obrotowego XOf na moment znamionowy 2000 Nm. Siłownik Obrotowy XOf uzupełni typoszereg siłowników X w wykonaniu jako siłownik obrotowy sterowniczy XSf oraz jako siłownik obrotowy sterowniczy XSMf ze sterownikiem i stacyjką sterowania lokalnego.
Wysoka jakość siłowników, profesjonalne działanie pracowników oraz indywidualne podejście do potrzeb klienta przekładają się na wzrost zainteresowania i uznania dla firmy.

Więcej informacji na temat Zakład Produkcji Urządzeń Automatyki można znaleźć na stronie internetowej firmy: www.zpua.com.pl.
 
Profinews160
20.01.2018.
Szanowni Państwo,

Ukazał się właśnie najnowszy numer Profinews. Jednym z poruszanych tematów jest implementacja protokołu PROFINET w projektowanych urządzeniach. Poniżej fragment tekstu przygotowanego przez Nelly Ayllon:

Typy implementacji: Zbuduj własne urządzenie PROFINET.

Zamierzamy umieścić PROFINET na naszym produkcie. W jaki sposób powinniśmy to zrobić?

Kiedy już zorientujemy się, jakich funkcji PROFINET potrzebujemy w swoim produkcie, następnym krokiem jest pytanie, w jaki sposób te funkcje powinny zostać zaimplementowane. Istnieją cztery opcje, z których trzy są wykonalne:

1. Umieszczamy układ ASIC (Application Specific Integrated Circuit) na płytce drukowanej, aby obsłużyć komunikację PROFINET. Jeśli dysponujemy miejscem dla chipa na płytce PCB, może to być dobry sposób. Minusem jest to, że fizyczne chipy mogą być kosztowne w przeliczeniu na jednostkę i trudno jest obniżyć koszty końcowe wraz z rosnącym wolumenem. Plusem jest to, że układy ASIC są najbardziej uniwersalną opcją wdrażania, więc jeśli chcemy zaimplementować PROFINET ze wszystkimi fajerwerkami, mamy miejsce w obudowie i nie mamy nic przeciwko kosztowi, jest to świetny sposób na implementację PROFINET.

2. Podłączamy moduł PROFINET do specjalnego gniazda na płytce PCB. W przeciwieństwie do układów ASIC, rozwiązania modułowe są typowym kompletnym rozwiązaniem sieciowym, z fizycznymi złączami kablowymi, magnetycznymi, PHY, zintegrowanym switchem Ethernet i chipem do obsługi stosu PROFINET. Dostępna jest szeroka gama dostępnych połączeń - od pamięci dwuportowej, przez interfejs SPI, po interfejs kart CF. Wspaniałą wiadomością jest to, że większość dostawców oferuje wymienne implementacje protokołów, które wykorzystują to samo złącze typu backplane, dzięki czemu można zaoferować klientom PROFIBUS, PROFINET lub inne protokoły korzystając jedynie z prostej zmiany modułów.

3. Kupujemy kod źródłowy i zaimplementujemy stos w procesorze naszego urządzenia. Oprogramowanie stosu jest jednymi z częstszych sposobów implementacji, jakie przechodzą przez laboratoria testowe. Jest to jedno z tańszych sposobów implementacji protokołu. Jest to jednak również dużo bardziej skomplikowany (w porównaniu z układami ASIC lub modułami) sposób implementacji protokołu. Implementacja stosu wiąże się z dostosowaniem kodu do współpracy z wieloma elementami peryferyjnymi, takimi jak system operacyjny, stos IP, pamięć RAM... lista jest długa. A z każdym zewnętrznym komponentem, który musimy połączyć ze stosem, istnieje niebezpieczeństwo odejścia od protokołu. Jeśli zdecydujemy się na wdrożenie stosu PROFINET w ten sposób, wymagana jest do tego głębsza wiedza.

4. Tworzymy swój własny stos. To rozwiązane jest wymienione tutaj dla kompletności, ale na 99% NIE jest to zalecana opcja. Protokół PROFINET może okazać się zbyt skomplikowany, a nawet po zaimplementowaniu podstawowych funkcji nadawania i odbierania, zintegrowane funkcje diagnostyczne to dodatkowy poziom złożoności. Stąd to ostrzeżenie.

Więcej informacji na temat PROFIBUS i PROFINET znajdziecie Państwo w najnowszym numerze Profinews160.
 
Biała Księga PROFIBUS vs PROFINET
20.01.2018.
PROFIBUS i PROFINET to dwa różne szeroko stosowane protokoły wykorzystywane w automatyce, stworzone przez tą samą organizację. PROFIBUS to klasyczna magistrala szeregowa, a PROFINET to standard oparty o ethernet przemysłowy. Ze względu na wspólne źródło mają sporo podobieństw, ale PROFINET charakteryzuje się dodatkowe możliwościami, które pozwalają na szybszą i bardziej elastyczną komunikację. Biała księga stworzona i udostępniona przez twórców PROFIBlog (blog organizacji PI Ameryki Północnej) omawia różnice między nimi oraz wyjaśnia strategię migracji z PROFIBUS do PROFINET.

Plik w formacie pdf można ściągnąć stąd.
 
Profinews159
13.12.2017.
Na tegorocznych targach w Hannowerze organizacja PI ogłosiła zamiar wykorzystania TSN (Time Sensitive Networking) w PROFINET. Pierwsze ustalenia grupy roboczej są już dostępne, opracowana została także mapa drogowa dla prac związanych ze specyfikacją.

TSN jest dziś przedmiotem szczególnej uwagi, zwłaszcza w kontekście Industry 4.0 i ogólnie jest postrzegana jako możliwość lepszej integracji sieci OT z sieciami informatycznymi firm. Dzięki dalszemu rozwojowi Ethernetu w IEEE 802.1 można opracować przyszłe urządzenia ze standardowymi kontrolerami Ethernet, które nadal spełniają wszystkie wymagania dotyczące odporności i determinizmu automatyki przemysłowej. Ponieważ TSN definiuje tylko warstwę 2 do komunikacji, PROFINET jest predestynowany jako protokół aplikacji do bezproblemowej integracji TSN, dzięki czemu kontrolery i urządzenia obiektowe będą w stanie komunikować się ze sobą i wymieniać dane.Jednym z zadań grupy roboczej odpowiedzialnej za standard PROFINET było określenie, które z licznych standardów IEEE 802.1 będą wymagane w procesie integracji TSN z PROFINET. Jedną z najważniejszych funkcji jest synchronizacja przy użyciu 802.1 ASrev, TAS (time aware shaper, 802.1Qbv) i precemption (802.1Qbu). Dzięki wczesnemu doborowi obsługiwanych standardów producenci urządzeń mogą już teraz przygotowywać się do implementacji TSN, czy zaplanować kolejną generację urządzeń z TSN.

Jak dotąd znaczącym odkryciem jest to, że jednym z decydujących kryteriów sukcesu i akceptacji przez użytkowników będzie konfiguracja parametrów sieci TSN. TSN będzie można łatwo zintegrować z systemami tylko wtedy, gdy zastosuje się podejście Plug & Work, które nie wymaga od użytkownika dużych dostosowań. Dlatego PI realizuje przede wszystkim zdecentralizowany model konfiguracji IEEE, który pozwala na tworzenie elastycznych, wydajnych sieci systemowych i który będzie testowany na przykład w laboratorium testowym Labs Network Industrie 4.0.

Dzięki sprawdzonej podstawowej architekturze PROFINET opartej na standardzie Ethernet, percepcja użytkownika w kwestiach takich jak dane IO, parametryzacja, diagnostyka itp. pozostaje niezmieniona. Ze względu na dużą bazę zainstalowanych urządzeń PROFINET, problem kompatybilności jest bardzo ważny dla użytkowników.

PI ustaliła sobie jako cel publikację dokumentacji TNS dla PROFINET w połowie 2019 roku.

Więcej informacji na temat PROFIBUS i PROFINET znajdziecie Państwo w najnowszym numerze Profinews159.
 
Profinews158
19.11.2017.
Szanowni Państwo,

Jednym z wielu dostępnych narzędzi, skierowanych do użytkowników zainteresowanych interakcją z urządzeniami jest PROFINET Commander. Producenci są w stanie z jego pomocą szybko przetestować nowe urządzenia lub system w fazie rozwoju. Sprzedawcy mogą za to zademonstrować produkt w pełni bez dodatkowego sprzętu. Inżynierowie zaś są w stanie skonfigurować urządzenie przed włączeniem go w linię produkcyjną. Służby odpowiedzialne za utrzymanie sieci mogą ustawić nazwę urządzenia lub zdiagnozować je przez PROFINET.
Główne funkcje PROFINET Commander:
- funkcja kontrolera I/O oraz sprawdzania I/O
- diagnostyka
- odczyt i zapis danych PROFINET
- przeglądarka DCP

Kontroler I/O w PROFINET Commander może być używany do komunikacji z urządzeniem I/O lub siecią złożoną z wielu urządzeń. Jest to funkcjonalność niezależna od dostawców urządzeń, działająca z każdym urządzeniem PROFINET RT. Użytkownicy mogą z jej pomocą uruchomić lub zatrzymać urządzenie, ustawić punkty I/O, czy pobrać alarmy diagnostyczne.

Funkcje diagnostyczne mogą być używane do rozwiązywania problemów z urządzeniem w czasie rzeczywistym w przypadku alarmu diagnostycznego Dostępne są zarówno funkcje diagnostyczne, jak i wiele sposobów odczytania parametrów diagnostycznych bezpośrednio w przypadku wystąpienia stanu diagnostycznego. Diagnostyka może być odczytywania również acyklicznie, a użyciem rekordów danych.

Funkcje odczytu i zapisu mogą być używane do parametryzacji, lub dostępu do dowolnych informacji specyficznych dla urządzenia. Pozwalają na odczyt standardowych danych PROFINET, takich jak informacje AR (Application Relation), I&M (Identyfication & Maintenance), informacje o portach, informacje diagnostyczne i wiele innych. Istnieje nawet możliwość bezpośredniego zapisu standardowych lub specyficznych dla producenta parametrów urządzenia.

Najnowsza wersja oprogramowania udostępnia przeglądarkę DCP (Discovery and Configuration Protocol), która umożliwia skanowanie sieci pod kątem urządzeń, ustawianie nazw, adresów IP oraz uzyskanie informacji producenta, czy informacji o zasobach sieciowych.Tekst jest fragmentem pochodzącym z PROFINETUniversity.com.

Więcej informacji na temat PROFIBUS i PROFINET znajdziecie Państwo w najnowszym numerze Profinews158.
 
«« start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast. » koniec »»

Pozycje :: 64 - 84 z 281