Aktualności
25.09.2023.
 
Referencje
SIMATIC SAFETY INTEGRATED (SSI) w Elektrowni TURÓW
Przykładowy obraz Celem modernizacji było opracowanie układu pomiarowego, który będzie nicjalizował odstawienie kotła na bazie skorygowanego pomiaru poziomu wody walczaku w zależności od ciśnienia w walczaku oraz od temperatury wody powracającej z wodowskazu, ponieważ punkt zadziałania zabezpieczenia miał być zgodny ze wskazaniem wodowskazu.

Układ zrealizowano w oparciu o centralną konfigurację sterownika S7-300 z procesorem CPU 315F-2DP. Wszystkie podzespołu sterownika (CPU, wejścia analogowe, wyjścia cyfrowe) posiadają certyfikaty TUV. Oprogramowanie wykonała firma inżynierska z użyciem pakietu S7 Distributed Safety. Więcej informacji tutaj.
 
SIMATIC SAFETY INTEGRATED w wydziale produkcyjnym wyrobów budowlanych - ELTUR-WAPORE Sp. z o.o.
Linie technologiczne pracują w pełnym trybie automatycznym. Nowoczesne maszyny i urządzenia oraz receptury do produkcji elementów betonowych zapewniają wysoką jakość wszystkich wyrobów.

Poszczególne maszyny i urządzenia ciągu produkcyjnego wyposażone są we własne lokalne systemy sterowania. Aby maszyny mogły pracować jako jeden ciąg technologiczny niezbędne było wykonanie dodatkowego systemu sterowania, który steruje pracą urządzeń transportowych. Transport odbywa się na poziomie dostępnym dla znajdującej się w pobliżu obsługi, stąd też niezbędne było zastosowanie w wielu punktach awaryjnych wyłączników linii. Optymalnym rozwiązaniem takiego systemu sterowania okazało się zastosowanie sterownika Failsafe z CPU 317F. Więcej informacji tutaj.
 
System sterowania instalacji mazutowej w Elektrowni SKAWINA

Przykładowy obrazW mazutowni ważne jest aby system sterowania odznaczał się wyjątkowo dużą niezawodnością. Rozwiązaniem optymalnym okazał się sterownik     PLC- S7-400H. Zastosowano redundantne procesory typu CPS 414-4H oraz wyspy wejść / wyjść ET 200M z redundantnymi interfejsami  komunikacyjnymi IM153-2.

Głównym zadaniem PLC jest zapewnienie wymaganych temperatur w newralgicznych punktach instalacji oraz utrzymanie odpowiedniago ciśnienia mazutu w instalacji. Dalsze funkcje to wizualizacja stanu instalacji oraz archiwizacja danych związanych z zapasami magazynowymi mazutu. Więcej informacji tutaj.

 
System sterowania Safety w zakładzie ARCELOR STAL SERWIS POLSKA SP.Z.O.O.
Przykładowy obraz W zakładzie specjalizującym się w usługach precyzyjnego cięcia oraz wykrawania blach, stary układ sterowania (bazujący na logice przekaźnikowej) został zastąpiony rozproszonym układem sterowania ET200S.

Sterowanie składa się z dwóch stacji ET 200S, z których jedna pracuje jako master DP (IM151-7F CPU + moduł DP Master) a druga jako stacja slave. F-CPU przyjęło sterowanie pracą całej maszyny a dodatkowa opcja F procesora umożliwia zrealizowanie funkcji zabezpieczających. Więcej informacji tutaj.
 
PROFINET CbA -udany eksperyment

Przykładowy obrazOrganizacja Profibus PNO Polska pomogła w udanym eksperymencie z wykorzystaniem sieci PROFINET, przy współpracy z kilkoma uczelniami w Europie, a dokładniej przeprowadziły go trzy współpracujące ze sobą uniwersytety techniczne w Polsce, Niemczech i Norwegii. Celem było udowodnienie, że możliwe jest stworzenie rozdzielonego systemu sieci PROFINET CbA oraz sterowania i wizualizacji poprzez internet wykorzystują właśnie do tego standard PROFINET CbA. Stworzono trzy stanowiska. Jedno na uczelni w Niemczech, gdzie zainstalowano sterownik PLC, który został bezpośrednio połączony i sterował lokalnie małym robotem 'zabierz i odłóż'. Na uczelni w Polsce zainstalowano drugi sterownik PLC, który wykorzystano do kontrolowania zdalnego - poprzez internet - robota w Niemczech, poprzez połączenie PROFINET CbA. W Norwegii umieszczono stacja wizualizacji SCADA, która pozwalała na wizualizację pracy robota wraz z pomiarem czasów opóźnień w przekazywaniu danych przez internet. Testy wykazały że przesył danych może mieścić się w granicach około 1000 ms. Oznacza to, biorąc pod uwagę niedeterministyczny rodzaj połączenia internetowego, że może być użyteczny do wolno zmieniających się układów i o łagodnych ograniczeniach czasowych procesów. Jednak do wizualizacji i parametryzacji przez internet PROFINET CbA nadaje się doskonale.

Zachęcamy również inne uczelnie do współpracy z Organizacją Profibus PNO Polska.

Więcej informacji patrz również PROFINEWS 63

 
Profinet - zabezpieczenie sieci

Wymiana danych w sieci Profinet może być zabezpieczona stosując odpowiednie mechanizmy szyfrujące - filtracja adresów IP oraz tunelowanie VPN. Szczególnie ważne jest to w sieciach ethernet gdzie wymagany jest dostęp z "zewnątrz" do sieci. W publikacji poniżej opisano jedną z metod polegającą na filtracji adresów IP. Opis filtracji IP. Opis VPN

 
Bezpieczeństwo Maszyn w Zakładzie Faurecja w Legnicy

Przykładowy obrazSystem sterowania wytłaczarek zbudowany jest w oparciu o rozproszony system sterowania ET200S. Rolę mastera pełni CPU 317F, do którego podpięte są 3 stacje ET200S. Wizualizacja pracy maszyny zrealizowana jest na panelu dotykowym PC677.

W miejscu działania operatora zastosowano kurtyny świetlne, które po zakończeniu cyklu przełączane są do trybu dezaktywacji. Po wyjęciu z formy podzespołu, operator zazbraja maszynę do kolejnego cyklu. Kurtyny bezpieczeństwa podłączone są do modułów wejściowych F, znajdujących się w wyspach ET 200S. Wyspy mają konfigurację mieszaną. Obok modułów F znajdują się także moduły standardowe. Podzespoły systemu sterowania połączone są magistralą PROFIBUS. Oprócz wymienionych, do sieci podłączone są także przekształtniki Micromaster oraz MASTERDRIVE. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

 
System sterowania linią w Zakładzie Produkcji Płyt Warstwowych

Przykładowy obrazSystem sterowania linią bazuje na sterownikach PLC SIMATIC S7-300 F i S7-400 F. Z punktu widzenia uładu sterowania linia dzieli się na trzy części.

1. Część wejściowa (sekcja wejściowa i cięcia) -sterowanie wykonano w oparciu o układ rozproszony ET200S z siecią PROFIBUS-DP.
2. Część nakładania piany - sterowanie realizuje S7-315 z 2-ma stacjami ET200M.
3. Część wyjściowa (sekcje chłodzenia, składowania, pakowania) -sterowanie rozwiązano w oparciu o rozproszony układ wysp ET200S z modułami typu F. Więcej informacji znajdziesz tutaj

 
Automatyzacja lini w lakierni proszkowej w Legipol Sp.zo.o.o
Przykładowy obrazSystem starowania został zbudowany jako rozproszony z magistralą PROFINET. Masterem sieci jest SIMATIC S7-300 z CPU 317F. Stacje slave ET200S zostały rozmieszczone w szafkach wzdłuż linii. Moduły Safety w stacjach koncentrują sygnały pochodzące z elementów zabezpieczających i pracują one jako blokady, pozwolenia pracy poszczególnych urządzeń technologicznych linii. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
 
SIMATIC SAFETY w Przemyśle Tytoniowym
Przykładowy obrazFirma ITM Poland Sp.z.o.o. należy do światowej czołówki producentów maszyn dla przemysłu tytoniowego. Firma posiada również własny dział zajmujący się projektowaniem, programowaniem i wdrożeniami systemów starowania.

Opisany system został zaprojektowany, wykonany i wdrożony na podstawie wymagań jakie rynek stawia dziś przed producentami w przemyśle spożywczym. Jego zadaniem jest dostarczanie maszynom papierosowym w sposób ciągły żądanej krajanki tytoniowej o ustabilizowanym przepływie. Więcej informacji znajdziesz tutaj.