21.04.2021.
 
Pierwszy ASIC PROFINET z IRT
PROFINET jest najczęściej stosowanym na świecie standardem komunikacji opartej o sieci Ethernet w automatyce. Wielu członków PI International oferuje szeroki zakres produktów wykorzystujących podstawowe technologie pomocne przy wdrożeniu i integracji z PROFINET. Firma Hilscher zamknęła ostatnią lukę na rynku oferując kontroler PROFINET z funkcjonalnością IRT (isochronous real time - tryb izochroniczny czasu rzeczywistego) jako specjalnie dedykowany do tej pracy układ scalony (ASIC).

Kanał IRT zapewnia w PROFINET synchroniczną, deterministyczną komunikację pomiędzy kontrolerem a podłączonymi urządzeniami przy zachowaniu dużego transferu i wysokiej dokładności danych. Komunikacja oparta na IRT jest stosowana w szczególności w aplikacjach o wysokiej wydajności przy sterowaniu napędami, na przykład gdy trzeba wysterować setki osi z dokładnością co do mikrosekundy. Ramki IRT są transmitowane izochronicznie w sekwencji cyklicznej w wyznaczonym oknie czasowym. Pozostały czas cyklu może być wykorzystany na standardową komunikację TCP/IP.

Kontroler PROFINET z funkcjonalnością IRT jest oparty na urządzeniach rodziny netX firmy Hilscher. Dostępne rozwiązanie oprócz odpowiedniego stosu i gotowego firmware'u, zawiera także dodatkowy program konfiguracyjny (SYCON.net).

Dzięki platformie netX, funkcjonalność IRT nie jest dostępna tylko w implementacjach z opisywanym układem ASIC, ale jest także dostępna w produktach, które są już na rynku od pewnego czasu, np. kartach PC, modułach OEM. W praktyce dzięki temu każdy przemysłowy PC jest w stanie komunikować się w trybie IRT i kontrolować krytyczne pod względem czasu aplikacje.

Więcej na temat układu można znaleźć na stronie producenta.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »