26.04.2024.
 
PROFIBUS Tester 5 BC-700-PB - nowa funkcjonalność
02.09.2015.
Urządzenie PROFIBUS Tester 5 firmy Softing wykorzystywane do diagnostyki i uruchomień sieci PROFIBUS DP zyskało możliwość diagnostyki sieci PROFIBUS PA. Przy wykorzystaniu dedykowanego adaptera możliwe jest podłączenie testera do sieci PROFIBUS PA oraz analiza sygnału w tym m.in. pomiar napięcia zasilającego DC, pomiar napięcia zmodulowanego sygnału MBP, polaryzacja napięcia, odchylenia prędkości transmisji. Urządzenie zapewnia również pełną analizę protokołu w segmencie sieci PA.

Szczegóły w dziale produkty.

 
Moduł do sieci Profinet z 16 portami IO-Link
19.08.2015.
module16 Szanowni Państwo,

Firma Balluff poszerzyła swoją ofertę o moduł do sieci Profinet z 16. portami IO-Link. Jest to pierwszy Master z taką ilością portów IO-Link.

W połączeniu z modułami wejść/wyjść z interfejsem IO-Link daje to możliwość przetwarzania do 272 sygnałów w jednym węźle sieci, co w porównaniu z dotychczasowymi rozwiązaniami pozwala na jeszcze większe oszczędności w przeliczeniu na wejście cyfrowe. Nowy Master IO-Link może w pełni wykorzystać możliwości sieci Profinet aż do poziomu czujników i elementów wykonawczych w niespotykanym dotychczas zakresie.

Więcej na temat urządzenia można przeczytać w dziale produkty.
 
Profinews131
17.08.2015.
Ostatnie pięć lat było ekscytujące dla automatyki procesowej. Dla wszystkich zaangażowanych było jasne, że przełom jest na wyciągnięcie ręki. I tym samym, wraz z rozwojem technologii FDI (Field Device Integration) wysłany został ważny sygnał. Po pierwsze, dlatego że technologia sprawi, że integracja urządzeń automatyki procesowej będzie znacząco łatwiejsza. Z drugiej strony dlatego, że współpraca z użytkownikami, organizacjami i producentami była wyjątkowa. Wszyscy uczestnicy ciągnęli projekt do przodu, wypatrując sukcesu.

Tym samym na targach ALCHEMA w połowie czerwca FDI Cooperation LCC było gotowe, by ogłosić koniec projektu - prace nad technologią FDI zakończyły się sukcesem. Do wykorzystywanych wcześniej elementów EDDL i FDT dodano coś nowego, co konsekwentnie upraszcza integrację urządzeń przy zachowaniu optimum neutralności względem producentów.

Specyfikacja, pierwsza wersja narzędzi deweloperskich oraz standardowe komponenty po stronie sterownika były dostępne od marca. Specyfikacja jest dostępna na stronie FDI Cooperation, a także FieldComm Group i PI International. IEC opublikowała specyfikację jako standard międzynarodowy IEC 62769. Od tej pory dostawcy rozwiązań dla automatyki przemysłowej mogą rozwijać produkty i systemy oparte o ten standard. Pierwsze komponenty sieci były pokazane na wystawie ALCHEMA. Teraz do producentów należy decyzja o wdrożeniu standardu do swoich produktów, a użytkownicy zadecydują o integracji nowej technologii do prowadzonych projektów.

Więcej na temat FDI, a także Profinetu DCP, IO-Link, czy Industrial Internet of Things można poczytać w najnowszym numerze PROFINEWS131.
 
Schneider Electric Energy Poland Sp. z o.o. w PI Polska
26.07.2015.
Szanowni Państwo,

W lipcu 2015 r. do organizacji PI Polska przystąpiła firma Schneider Electric Energy Poland Sp. z o.o..

Firma Schneider Electric rozpoczęła swoją działalność w 1836 r. w sektorze hutnictwa stali i żelaza oraz w przemyśle maszynowym i stoczniowym. Na przestrzeni lat jej działalność ewaluowała w kierunku branży elektrycznej.

Dziś Schneider Electric jest globalnym ekspertem w zakresie zarządzania energią, oferując zintegrowane rozwiązania dla różnych segmentów rynkowych, w tym sektora energetycznego, infrastruktury, przemysłu, budownictwa przemysłowego i użyteczności publicznej oraz sieci i baz danych.

Więcej na temat firmy i jej działalności w Polsce można się dowiedzieć ze strony internetowej: www.schneider-energy.pl.
 
Profinews130
24.07.2015.
W najnowszym numerze PROFINEWS John Swindall z PROFI Interface Center publikuje drugą część artykułu na temat diagnostyki sieci PROFIBUS.

Szeroki wachlarz możliwość diagnostycznych przyczynił się w znacznej części do sukcesu odniesionego przez standard PROFIBUS w świecie automatyki przemysłowej. Każde urządzenie PROFIBUS typu Slave musi obsługiwać minimum 6-bajtowe komunikaty diagnostyczne. dane te są zdefiniowane przez organizację PROFIBUS i PROFINET International i raportują stan urządzenia, jego stacji nadrzędnej oraz informują o dostępności opcjonalnych danych diagnostycznych.
W artykule opisane są trzy formaty kodowania rozszerzonej informacji diagnostycznej (Device Related Diagnostic, Identifier Related Diagnostic i Channel Related Diagnostic) - struktura ramki danych i znaczenie poszczególnych bitów.

Zainteresowanych zapraszamy do przeczytania całości artykułu. W najnowszym numerze PROFINEWS130 znajdą Państwo także informacje na temat Industrial Internet of Things, targach Alchema 2015, nowych produktach czy aktualnych szkoleniach.
 
Profinews129
14.06.2015.
Jedną z wielu przyczyn sukcesu PROFIBUS przez lata była rozbudowana diagnostyka umożliwiająca wykrywanie problemów w czasie pracy systemu. Celem tego artykułu jest przedstawienie działania diagnostyki sieci PROFIBUS i pokazanie w jaki sposób informacje są raportowane.

Wszystkie urządzenia PROFIBUS typu Slave obsługują podstawowy komunikat diagnostyczny. Jest on wysyłany na każde żądanie stacji typu Master i za jego pomocą urządzenie informuje o tym, czy wymaga parametryzacji lub konfiguracji, a także o wystąpieniu ewentualnych błędów w przesłanych parametrach, aktualnym trybie pracy, stanie watchdoga, itp. Te wszystkie informacje mogą przyczynić się do rozwiązania problemów z konfiguracją urządzenia, ale w punktu widzenia pracującego systemu nie są już już takie pomocne. Komunikaty diagostyczne, które mogą wystąpić w trakcie pracy są o wiele bardziej interesujące.

Stan w którym urządzenie Master kontroluje sieć jest nazwany trybem operacyjnym (Operate mode) lub trybem wymiany danych (Data Exchange mode). W trybie operacyjnym PLC/DCS wysyła ramkę z danymi wyjściowymi i odbiera dane wejściowe z każdego urządzenia Slave, które kontroluje. Master wymienia dane z każdym urządzeniem typu Slave, przeprowadza krótką diagnostykę systemu i zaczyna od początku.

Kiedy urządzenie wykryje zmiany, które należy zgłosić do PLC/DCS, ustawia odpowiedni bit w bajcie statusu, przesyłanym do urządzenia Master z danymi wejściowymi. Master pobiera otrzymane dane i kontynuuje wymianę danych z pozostałymi urządzeniami w sieci. W następnym cyklu odpytywania o dane I/O stacja Master zamiast danych wyjściowych wysyła do takiego urządzenie telegram "Get Diagnostic", a urządzenie odpowiada ramką diagnostyczną zamiast danymi wejściowymi. Kiedy Master czyta informacje diagnostyczne, Slave kasuje wystawiony wcześniej bit, informując że nowa diagnostyka została przesłana do sterownika. Master kontynuuje wymianę danych z innymi urządzeniami, a w następnym cyklu wymienia dane z naszym urządzeniem, tak jak to miało miejsce w poprzednich cyklach.

Master czyta dane diagnostyczne tylko raz, a później wymienia z danym urządzeniem dane w zwykły sposób. Kiedy sytuacja diagnostyczna urządzenia zmieni się znowu, Slave ustawia bit diagnostyczny po raz kolejny. Ten sposób obsługi zapewnia minimalny wpływ postępowania diagnostycznego na czas aktualizacji I/O w systemie PROFIBUS.

Więcej na temat diagnostyki można przeczytać w najnowszym numerze PROFINEWS129.
 
Profinews128
16.05.2015.
Na rok 2015 przypada 25-ta rocznica debiutu technologii PROFIBUS na rynku międzynarodowym. Krajem który będzie miał zaszczyt zorganizować oficjalne uroczystości została Irlandia.

Do tej pory udział w uroczystościach i związanych z nimi spotkaniach PI potwierdziło 90 osób z 22 krajów. Zapowiada to największy w historii zjazd członków organizacji. Zjazd rozpoczyna się 18 maja spotkaniem prezesów lokalnych oddziałów PI. Spotkania te będą ciągnęły się przez dwa i pół dnia. Zostaną na nich przedstawione raporty dotyczące aktywności organizacji z Irlandii, Holandii, Belgii, Włoch, Korei, Niemiec i Ameryki Północnej. Dodatkowo omawiana będzie przyszła strategia organizacji, najnowsze informacje na temat PROFINET i PROFIBUS, wykorzystanie technologii PROFINET przez producentów maszyn. Dodatkowo zorganizowane będą warsztaty oraz przestrzeń do wymiany informacji.

We wtorek 19 maja równolegle ze spotkaniem PI będzie zorganizowane laboratorium testowe. W środę rano lokalne Centrum Kompetencji rozpoczyna swoją serię spotkań, które także będą z przerwami odbywały się przez dwa i pół dnia. Na spotkaniach będzie poruszany aktualny stan prac Grupy Roboczej, zorganizowane będą warsztaty tematyczne, omawiane będą tematy PROFIdrive, procesu testowania i certyfikacji urządzeń, redundancji i walidacji.

Poza spotkaniami technicznymi przygotowanych jest też wiele atrakcji turystycznych.

W najnowszym numerze PROFINEWS128 oprócz tematu 25. rocznicy organizacji PI znajdziemy także informacje o ostatnich targach w Hanower, a także udziału technologii PROFIBUS i PROFINET w "Industrial Internet of Things".
 
Darmowy eBook
16.05.2015.
Książka "Catching the Process Fieldbus: An Introduction to Profibus for Process Automation" jest dostępna na rynku w kilku wersjach, w tym także w twardej okładce na stronach Amazon. Jest to świetny wstęp do tematyki PROFIBUS, zarówno jeśli chodzi o automatykę procesową, jaki i dyskretną. Książka zawiera szczegółowe informacje na temat systemu, przedstawione z praktycznego punktu widzenia. W rzeczywistości są one przeplatane z osobistymi doświadczeniami autora.

Autor książki, James Powell postanowił za pośrednictwem amerykańskiej organizacji PI udostępnić książkę za darmo. Jest ona dostępna do ściągnięcia w kilku formatach pod tym adresem.

Wkrótce dostępna będzie druga edycja książki. Będzie poruszała nie tylko temat wykorzystania PROFIBUS, ale także PROFINET w automatyce procesowej. O tym, czy także będzie darmowa możemy dowiedzieć się śledząc na Twitterze konto @AllThingsPROFI.
 
Profinews127
19.04.2015.
Profil PA w wersji 3.0.2 definiuje zasady PROFIBUS dla automatyki procesowej. W jaki sposób można go wykorzystać, aby w przemyśle procesowym otrzymać wymierne korzyści?

Profile zostały stworzone po to, aby zdefiniować właściwości i zachowania urządzenia, rodziny urządzeń, czy całego systemu jako warstwę protokołu. Korzystanie z profili zapewnia urządzeniom PROFIBUS i PROFINET wspólny model działania.

Profil PA w wersji 3.0.2 zawiera pewne funkcje, które zostały umieszczone tam po to, aby dać klientom duże możliwości elastycznego konfigurowania urządzeń. Te funkcjonalności nie są jednak zbyt często omawiane. Jedną z głównych zalet możliwości konfigurowania urządzenia za pomocą profilu PA jest możliwość ustawienia urządzenia do pracy w trybie ogólnym ('generic'). Wykorzystując ten tryb, urządzenie może zostać szybko zastąpione przez podobne, pochodzące od inne producenta.

Wstępna konfiguracja urządzenia odbywa się za pomocą plików GSD. Pliki te zawierają opis wszystkich obsługiwanych przez urządzenie funkcjonalności i parametrów, pozwalających na ustalanie za pomocą narzędzi konfiguracyjnych PLC/DCS poprawnej komunikacji pomiędzy urządzeniami Master i Slave. Pliki GSD zawierają informację o obsługiwanych przez urządzenie prędkościach transmisji, funkcjach profilu obsługiwanych przez to urządzenie, czy możliwych do ustawienia przez użytkownika konfiguracjach I/O. Z punktu widzenia użytkownika to właśnie wybór odpowiedniego pliku GSD jest zasadniczym krokiem podczas konfiguracji urządzenia do pracy w trybie ogólnym, czy też trybie producenta.

Plik GSD właściwy dla trybu producenta (PA Instrument Manufacturer mode) opisuje sposób w jaki Master PROFIBUS może komunikować się z urządzeniem typu Slave w trybie wymianie danych (data exchange). Plik taki jest specyficzny dla urządzenia każdego producenta. Korzystając z pliku GSD konfigurującego urządzenie w trybie producenta, trzeba być świadomym, że Master będzie mógł poprawnie wejść w tryb wymiany danych tylko z danym urządzeniem.

Alternatywą są pliki GSD typu 'generic' zdefiniowane przez organizację PROFIBUS i PROFINET International. Są one dostępne do pobrania z sieci ze strony organizacji. Pliki te opisują raczej rodzaj portów I/O standardowych dla danego typu urządzenia, niż samo urządzenie. Przykładem może być czujnik temperatury z jednym wejściem analogowym, którego konfiguracja za pomocą pliku GSD typu 'generic' wymusza po prostu przesyłanie danych pomiarowych przez urządzenie jako 4 bajty wartości mierzonej i jeden bajt zawierający informację o jakości i statusie tych danych. Siłowniki, dyskretne moduły wejścia/wyjścia, czujniki przepływu, analizatory i urządzenia wieloczujnikowe także mają zdefiniowane swoje ogólne profile PA.

Wartością jaką niesie za sobą wykorzystanie plików GSD profilu ogólnego jest możliwość szybkiej zamiany urządzeń, gdy któreś z nich tego wymaga. Jeśli sterownik, lub ogólniej urządzenie Master zostało skonfigurowane do wymiany danych w trybie producenta, urządzenie wymieniane musi być zastąpione takim samym typem urządzenia tego samego producenta. W przypadku, gdy Master jest skonfigurowany do pracy z urządzeniem 'generic', wadliwe urządzenie może być zmienione na podobne urządzenie tego samego typu, ale wyprodukowane przez innego producenta. Daje to klientowi możliwość szybkiej wymiany wadliwego elementu sieci na podobne, które ma na magazynie i uniknięcie sytuacji, w której musi czekać na przesyłkę od konkretnego producenta.

Oryginalny tekst na temat profili w urządzeniach PROFIBUS PA można przeczytać tutaj.

Zapraszamy także do lektury innych artykułów z najnowszego wydania PROFINEWS127.
 
Industrial communication with PROFINET
28.03.2015.
Od niedawna dostępna jest w sprzedaży nowa anglojęzyczna edycja książki "Industrial communication with PROFINET". Wydanie uwzględnia zmiany standardu PROFINET w wersji 2.3. Ta prawie 250-ciu stronicowa książka zawiera podstawowe informacje na temat standardu, pomocne odniesienia, przykłady oraz opisy trybów działania urządzeń PROFINET. Oprócz informacji na temat wymiany danych w trybach RT i IRT, czytelnik znajdzie wszystko, co potrzebuje wiedzieć na temat koncepcji diagnostyki, inżynierii, klas zgodności, czy optymalizacji wydajności, a także profili użytkownika w PROFINET. Inne poruszane w książce tematy obejmują integrację istniejących systemów, koncepcję redundancji oraz certyfikację urządzeń PROFINET. Książkę uzupełnia przegląd najważniejszych ramek i formatów przesyłanych danych, co powinno być dobrą pomocą w codziennej pracy programistów i integratorów.
Autorem książki jest Manfred Popp, od 1991 roku pełniący funkcję dyrektora Centrum Kompetencyjnego i Laboratorium Testowego PI w Fűrth w Niemczech. Książka jest dostępna w języku angielski i niemieckim. Cena dla członków organizacji PI to 24 euro netto, dla pozostałych klientów 48 euro netto.
 
Najnowsze dane dotycze ilości węzłów
22.03.2015.
nodes 2014
Kilka dni temu PI opublikowało oficjalne dane dotyczące ilości zainstalowanych węzłów na koniec 2014 roku, zbiegło się to z 25-tą rocznicą istnienia organizacji. Na koniec poprzedniego roku było to odpowiednio 10 milionów zainstalowanych urządzeń PROFINET oraz 51 milionów urządzeń PROFIBUS. Dane potwierdzają pozycję lidera na rynku automatyki przemysłowej.

Ilość węzłów PROFINET jest zbieżna z prognozami ARC dotyczącymi trendów na rynku systemów opartych na standard Ethernet. Według tych prognoz wzrost PROFINET będzie większy niż wzrost konkurencyjnych sieci oraz ogół rynku Industrial Ethernet.

Jeśli chodzi o PROFIBUS, to chociaż standard ten jest obecny na rynku już dosyć długo, to w ciągu ostatniego roku zostało zainstalowanych 3,6 miliona nowych urządzeń. To pokazuje, że zaufanie użytkowników do sieci PROFIBUS jest wysokie jak nigdy przedtem.

Także w automatyce procesowej reprezentowanej przez urządzenia PROFIBUS PA zanotowano rekordowy wzrost - 9 milionów urządzeń.

Kolejny rekord został ustanowiony przez sektor PROFIsafe - w 2014 roku zostało zainstalowanych ponad 1 milion nowych urządzeń, co razem daje sumę ok. 4 milionów węzłów.
 
«« start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast. » koniec »»

Pozycje :: 148 - 168 z 295