Aktualności arrow Profinews
25.04.2024.
 
Profinews
Profinews106
Technologia PROFINET jest gotowa do użycia. Ilość członków społeczności wzrosła o 17% w ciągu ostatniego roku, a IO-Link jest przygotowane do globalnego wzrostu, stwierdził Joachim Lorentz na czerwcowym zgromadzeniu członków organizacji. "Prace nad standaryzacją IEC zostaną ukończone we wrześniu, a liczba firm członkowskich sięga teraz 60. Widzimy ogromną przyszłość dla naszego uniwersalnego, niezależnego od magistrali interfejsu wykorzystywanego przez czujniki i siłowniki." Społeczność członków planuje w nadchodzącym roku zintensyfikować swoje wysiłki przedstawiając zalety, korzyści i użyteczność standardu IO-Link. Nowy slogan - "Use IO-Link" (Użyj IO-Link) został rozwinięty jako: U - universal, S - smart, E- easy. Komitet sterujący został utworzony spośród sprzedawców i dostawców sprzętu, zostały także powołane do życia grupy robocze: technologiczna, marketingowa, integracji sieci oraz grupa zajmująca się profilami. Społeczność członkowska zademonstruje funkcjonalność i zalety IO-Link podczas serii praktycznych warsztatów, które są obecnie planowane. Standard IO-Link jest integrowany przez PI przez specjalną komisję, ma także swoją reprezentację w Radzie Doradczej PI. Obecnie dostępna jest szeroka gama urządzeń IO-Link, od urządzeń procesowych po systemy kontrolne i sterujące. 

Więcej wiadomości ze świata PROFIBUS i PROFINET można przeczytać w najnowszym numerze PROFINEWS: PROFINEWS106
 
Profinews105
Prezesi regionalnych oddziałów PI z całego świata spotkali się w maju w Malmo w Szwecji aby podzielić się doświadczeniami, zapoznać się z aktualnie rozwijanymi projektami, a także dowiedzieć się na temat strategii wspierania PROFIBUS i PROFINET w ich regionie. Na spotkaniu trwającym dwa i pół dnia stawili się przedstawiciele 18 z 26 organizacji lokalnych. Gospodarzami były trzy organizacje skandynawskie (Szwecja, Norwegia i Dania). Większą część obciążeń administracyjnych wziął na siebie prezes szwedzkiej RPA Lars Larsson.

Pierwszą sprawą, którą musieli załatwić uczestnicy kongresu było wybranie nowego wiceprzewodniczącego PI. Na to stanowisko został ponownie wybrany Michael Bryant z PI Ameryki Północnej. Przewodniczący PI, Karsten Schneider mówił o potrzebie zmiany podejścia marketingowego dotyczącego PROFINET z "co to jest?" na "jak tego używać?". Według przewodniczącego niemiecki przemysł sprawnie zaadoptował PROFINET, a sam standard jest stabilny, kompletny i w naprawdę gotowy na rynek. Wyjawił również, że większy nacisk zostanie położony na PROFINET w automatyzacji procesów, z pogłębianiem współpracy pomiędzy ekspertami obu stron.

Kongres PI pokrywał się z corocznym spotkaniem Centrów Kompetencyjnych, Labolatoriów oraz Centrów Szkoleniowych PI. Max Fesler, przewodniczący PI PCC przez ostatnie 21 lat ogłosił, że nie będzie w stanie kontynuować swojej roli. Jego miejsce zajął członek zarządu PI Niemiec dr Fritjhof Klasen.


PI przygotowało nowe szkolenie internetowe na temat PROFIsafe. Szkolenie wprowadza w temat podstaw technologii bezpieczeństwa, na podstawie przykładów zapoznając użytkowników z zasadami funkcjonowania urządzeń typu fail-safe, w szczególności odnoszącymi się do systemów magistrali. Następnie użytkownikom są przedstawiane zasady i mechanizmy użyte stricte w profilu PROFIsafe. Szkolenie jest dostępne w dwóch wersjach językowych: angielskiej i niemieckiej. Można je znaleźć tutaj.


Organizacja PI International wystartowała z nowym cyklem krótkich filmików animowanych "Dialogi na temat PROFIBUS" (PROFIBUS Dialogues). Są one kontynuacją artykułów na temat PROFIBUS PA publikowanych w magazynie "PROCESS Worldwide". Seria ma formę dyskusji jeden na jednego pomiędzy starcem a młodzieńcem na tematy związane z magistralami w przemyśle przetwórczym. Pierwszy z filmów zajmuje się kwestią "kompatybilności dzięki certyfikacji", gdzie młodzieniec wyjaśnia rozwój i zalety PROFIBUS wywodzące się ze standaryzacji i interoperacyjności. Filmik można obejrzeć tutaj.


Więcej wiadomości ze świata PROFIBUS i PROFINET można przeczytać w najnowszym numerze PROFINEWS: PROFINEWS105
 
Profinews104
Mówiąc o wydajności zwykle mamy na myśli zwiększoną wydajność maszyn i prędkość komunikacji. Są to oczywiście ważne elementy, ale biorąc pod uwagę krótkie cykle pracy, jest to tylko część parametrów wpływających na ogólną wydajność produkcji. W końcu maszyny mogą być wydajne, tylko wtedy, gdy działają, a co za tym idzie przestoje w ich pracy powinny być zredukowane do absolutnego minimum poprzez skuteczne wykrywanie błędów i odpowiednie zarządzenie. Przyczyny awarii powinny być identyfikowane w jak najkrótszym czasie, niezależnie od producenta urządzenia, w których wystąpiły.

Od chwili powstania standardu PROFIBUS diagnostyka błędów była jego integralną częścią. Mechanizmy PROFIBUS zapewniające diagnostykę niezależnie od producenta urządzeń zostały docenione przez tysiące zadowolonych użytkowników pracujących z tym standardem od ponad 20 lat. Diagnostyka PROFINET została zbudowana zgodnie z tymi samymi, sprawdzonymi zasadami. Dodatkowe funkcje, takie jak adresowanie oparte o nazwę urządzenia, czy narzędzia do analizy sieci zwiększają jeszcze użyteczność tych rozwiązań.
Nowy, przygotowany przez organizację film pokazuje w jaki sposób funkcje diagnostyczne PROFINET mogą pomóc zredukować czas przestoju nawet o 50%. Film można obejrzeć klikając tu.

Diagnostyka usterek zawsze jest tematem rozważanym pod kątem dalszego usprawnienia, ponieważ oczekiwania użytkowników rosną wraz ze wzrostem liczby urządzeń polowych na instalacjach. Wychodząc na przeciw tym potrzebom, koncepcja "zagnieżdżonej diagnostyki" dla systemów hierarchicznych jest obecnie przedmiotem badań. Koncepcja została stworzona we współpracy z użytkownikami końcowymi i jest dobrym przykładem tego, jak funkcjonalność może być rozszerzona bez zmian w samym standardzie.

To jeszcze nie wszystko. PROFINET bada obecnie potrzeby diagnostyczne automatyzacji procesów. Jest to dowód na to, że pomimo iż PROFIBUS i PROFINET mogą stanowić dzisiaj punkt odniesienia jeśli chodzi o diagnostykę, to podnoszenie wydajności pozostaje krytycznym tematem we wszystkich branżach przemysłu.

Czas przestojów może być także zredukowany poprzez wykorzystanie redundancji. Przestoje negatywnie wpływają na działalność i wyniki finansowe. Niektóre fabryki określają średnie koszty przestoju na 12500 dolarów na godzinę, tak więc widać jak ważnym zadaniem jest zmniejszenie do minimum czasów postoju. Zastosowanie redundancji jest jednym ze sposobów, aby to osiągnąć. Najbardziej oczywistym rozwiązaniem jest powielenie całej infrastruktury, ale bardziej opłacalne jest zastosowanie PROFINET Media Redundancy Protocol (MRP). MRP zapewnia połączenie każdego węzła sieci z innym węzłem za pomocą zapasowego połączenia utworzonego w topologii pierścienia. Ta metoda zapewnia więc dwie fizyczne ścieżki połączenia między wszystkimi węzłami. Jednym z węzłów sieci jest Media Redundancy Manager, którego zadaniem jest monitorowanie pierścienia. Wysyła on pakiet testowy do jednego z portów pierścienia, a odbierając go z innego portu, uznaje tą część pierścienia jako zdrową. Jeśli jednak wykryje on awarię urządzenia lub kabla, Manager przesyła pakiet pomiędzy swoimi portami, jednocześnie zawiadamiając odpowiednie urządzenia w pierścieniu o nowej ścieżce przesyłania danych. Standard PROFINET może w tym wypadku być jeszcze bardziej pomocny. Kontrolery i urządzenia PROFINET I/O zapewniają dane diagnostyczne, na podstawie których dostajemy informacje o awarii połączeń, jak też całych urządzeń, czy węzłów. Te wskazania mogą być używane do określenia rodzaju awarii, a fakt że są dostępne automatycznie razem z danymi procesowymi, pozwala użyć ich w programach użytkownika do bezpośredniej reakcji. Mogą ostrzegać operatorów lub personel obsługi podając im lokalizację i naturę usterki, a także wysyłać dane do programów zbierających dane do późniejszych analiz i badania trendów. Podsumowując PROFINET wraz z MRP zapewnia redundancję sieci przy minimalnym wpływie na całkowity koszt instalacji, a także zapewnia wbudowaną diagnostykę zintegrowaną z systemem kontroli sieci, co pozwala na szybką i dokładną identyfikację i wizualizację awarii.

Więcej o wydajności, a także innych tematach ze świata PROFIBUS i PROFINET można przeczytać w najnowszym numerze PROFINEWS:
PROFINEWS104
 
Profinews103
Najnowsze badania przeprowadzone przez IMS Research potwierdzają, że PROFINET ma już 30% udziału w rynku urządzeń opartych na sieciach Industral Ethernet i sieciach polowych. PROFINET jest przedstawiony jest jako wszechstronne rozwiązanie typu Industrial Ehernet, zawierające w sobie wszystkie obszary działania, włącznie z wysoko wydajnymi napędami.

PI International zanotowało właśnie otwarcie 50-tego centrum kompetencyjnego (PICC) PROFIBUS i PROFINET. Pozytywnie akredytowane centrum zostało otwarte przez firmę KW Software GmbH w Ann Arbor w Michigan, USA. KW Software jest spółką zależną od Phoenix Contact, jednej z największych firm wspierających PROFINET na świecie. Centrum oferuje warsztaty, szkolenia i wsparcie techniczne z zakresu PROFINET na rynku amerykańskim. Centrum dysponuje także szczególnymi umiejętnościami w zakresie integracji standardu PROFINET do urządzeń automatyki. Firma wprowadziła na rynek chip TPS-1 Tiger dykowany do nisko kosztowych urządzeń PROFINET typu Slave, a ostatnio podpisała umowę z Intelem na stworzenie software'u dla nowego kontrolera ethernetu i210, mającego umożliwić łatwą implementację rozwiązań PROFINET RT i PROFINET RT masters.

Pepperl+Fuchs rozwinął nową generację urządzeń diagnostycznych posiadającą funkcję predykcji błędów. Urządzenie potrafi wykryć potencjalne błędy zanim jeszcze wystąpią, co zapobiega dalszemu ich eskalowaniu. Firma analizowała przez wiele lat typowe błędy występujące w sieci i użyła tej wiedzy przy projektowaniu nowego zaawansowanego urządzenia diagnostycznego, które na te typowe błędy reaguje natychmiastowo. Informacja jest przekazywana za pomocą standardowej infrastruktury sieci, co oznacza, że nie jest potrzebna żadna dodatkowa inwestycja. Bramkę można zintegrować z siecią minimalnym wysiłkiem, wykorzystując narzędzia automatyczne. Jest to urządzenie samokonfigurujące się i podłączające samodzielnie odpowiednie moduły diagnostyczne. Wszystkie komponenty są przystosowane do współpracy z siecią PROFIBUS PA.
Więcej informacji na ten temat znajdziemy na stronie internetowej PEPPERL+FUCHS.

Te i inne wiadomości ze świata PROFIBUS i PROFINET można przeczytać w najnowszym numerze PROFINEWS: PROFINEWS103
 
Profinews102
Szanowni Państwo,
Głównym tematem numeru, zgodnie z obietnicą jest obszerny raport z konferencji "Towards the internet of things", która odbyła się w Dusseldorfie w pierwszym tygodniu marca. Pierwszy dzień główna dyskusja dotyczyła roli internetu w komunikacji przemysłowej i skoncentrowana była głównie na idei "Industry 4.0", filozoficznemu spojrzeniu w którym kierunku powinna pójść czwarta rewolucja przemysłowa. Nie podana została tu żadna ścisła definicja, ale spośród podawanych opisów można wybrać inteligentną produkcję, większą współpracę pomiędzy urządzeniami pracującymi w różnych standardach oraz bezproblemowe przepływy informacji.

Podczas konferencji prezes PI Karsten Schneider przedstawił ostatnie dane dotyczące ilości urządzeń PROFIBUS, PROFINET i PROFIsafe sporządzone na podstawie sprzedanych chipów. W roku 2012 przybyło 3,5 miliona urządzeń, dając w sumie liczbę 43,6 miliona urządzeń na rynku, z czego 7,5 miliona to urządzenia PA. Analogicznie dla PROFINET w 2012 roku sprzedano 1,5 miliona chipów, co daje w sumie liczbę 5,8 miliona urządzeń. Schneider podał także, że w zeszłym roku przybyło 600 tysięcy urządzeń PROFIsafe, co daje zwyżkę rok do roku na poziomie 50% i ustala liczbę urządzeń na poziomie 2,15 miliona sztuk. PI jest pierwszą w branży organizacją podającą liczbę urządzeń pracujących zgodnie ze wspieranymi przez nią standardami. Zarówno dla PROFIBUS i PROFINET liczby te są oparte na danych sprzedażowych i badane są przez niezależne podmioty trzecie.

W czasie konferencji można było dowiedzieć się także od przedstawiciela firmy INTEL, że firma przygotowała nowy kontroler I201 Ethernet pozwalający na łatwą implementację PROFINET. Kontroler wspiera GB i Fast Ethernet i jest zoptymalizowany pod kątem niskiego poboru mocy.

Te i inne wiadomości ze świata PROFIBUS i PROFINET można przeczytać w najnowszym numerze PROFINEWS: PROFINEWS102

 
Profinews101
Szanowni Państwo,
W marcu PI organizuje w Dusseldorfie konferencję, której głównym tematem będzie "Integracja i diagnostyka". Dzisiaj, bardziej niż kiedykolwiek duże systemy komunikacyjne są oparte na technologiach ethernetowych lub tych wywodzących się z systemów automatyki. Ostatnio znacznie wzrosło zainteresowanie protokołem IO-Link dedykowanym do czujników i siłowników. Z punktu widzenia użytkownika najważniejszym pytaniem dzisiaj nie jest to, jakie technologie powinny być wykorzystane w projekcie, ale raczej w jaki sposób wykorzystać je podczas całego cyklu, aby utrzymać wysoką niezawodność. Rozruch, eksploatacja i utrzymanie to cały czas gorące tematy.
Z tego właśnie powodu głównym tematem konferencji PI w tym roku będzie "Integracja i Diagnostyka". Omawiane mają być wszystkie aspekty dotyczące sieci, komunikacji, urządzeń i systemów na przestrzeni całego cyklu życia fabryki. Wymiana poglądów między użytkownikami a dostawcami zawsze jest szczególnym wydarzeniem i właśnie dlatego jednym z ważniejszych punktów w tym roku będzie panel dyskusyjny zatytułowany: "Przemysł 4.0- Jaką rolę w komunikacji przemysłowej odgrywa "uinternetowienie rzeczy"? Powinna być to ciekawa debata o tym, co wielu postrzega jako czwartą z najważniejszych technologicznych zmian we współczesnym świecie.
Konferencja PI odbędzie się w Niemczech, ale PROFINEWS zamieści w następnym numerze pełny raport z tego wydarzenia. Tymczasem zapraszamy wszystkich na kwietniowe targi w Hannover, gdzie PI będzie miało swoje stanowisko. Na miejscu będzie można się dowiedzieć w jaki sposób technologie PI są przygotowane na "Przemysł 4.0.".
Konferencja odbędzie się w Dusseldorfie w dniach 6-7 marca 2013. Więcej informacji można znaleźć pod tym adresem: konferencja PI.

Szkolenia na certyfikowanych konstruktorów PROFIsafe odbędą się w dniach 19-21 marca oraz 15-17 października w Karlsruhe w Niemczech. Trzydniowa sesja zakończy się pisemnym testem, a kandydaci którzy zaliczą egzamin otrzymają certyfikat TÜV “Certified PROFIsafe Designer”. Ponadto w październiku odbędzie się także kurs uzupełniający dla konstruktorów PROFIsafe, którzy zgodnie z przyjętym 3-letnim okresem ważności certyfikatu muszą odnowić jego ważność.

Te i inne wiadomości ze świata PROFIBUS i PROFINET można przeczytać w najnowszym numerze PROFINEWS101.
 
Profinews100
"Kiedy przejąłem przewodnictwo PROFIBUS International (PI) od Josefa Kreidela w 1997 roku, moim pierwszym celem było wzmocnienie promocji PROFIBUS. Z zaledwie jednorocznym doświadczeniem w międzynarodowej społeczności PROFIBUS byłem nowicjuszem, ale nie byłem nowicjuszem na scenie międzynarodowej standaryzacji.

Wojna sieci polowych osiągała wtedy szczyty i każda promocja każdej z sieci była postrzegana jako zagrożenie dla interesów innych. Rywale stanęli oko w oko i jako komitety standaryzujące starali się wypracować wspólne rozwiązanie. W tym czasie PROFINEWS był już najbardziej poczytnym newsletterem społeczności sieci polowych. Edytor Geoff Hodgkinson zrobił kawał dobrej roboty i mimo, że nie faworyzował żadnej ze stron, to była to świetna promocja PROFIBUS. Czasami emocje brały górę, ale wszyscy wyszli z tej walki cało.

PROFINEWS nie tylko przetrwał, ale stał się jednym ze zwycięzców. Stał się pismem szanowanym przez konkurentów, a także przez użytkowników i producentów, którzy w rezultacie bardziej zainteresowali się standardem PROFIBUS. Powiedziałbym nawet, że PROFINEWS stał się preferowanym newsletterem w świecie sieci polowych i automatyki. PROFINEWS zachował pierwsze miejsce w świecie mediów zajmujących się automatyką i nigdy nie stracił na swojej atrakcyjności. Z tego względu czuję się zaszczycony, że wraz z innymi mogę serdecznie pogratulować PROFINEWS setnej edycji."
Klaus-Peter Lindner, członek zarządu PNO

Zapraszamy do lektury 100-go, wspomnieniowego numeru PROFINEWS100.
 
Profinews99
Rok 2012 - kolejny świetny rok dla Profibus i Profinet. Ciągle rosnąca liczba urządzeń Profibus cały czas potwierdza dominację tej technologii na rynku sieci przemysłowych. Profinet jest na dobrej drodze, aby podobną pozycję uzyskać w sektorze sieci industrial Ethernet. Prawdopodobnie trendy te zostaną zachowane w ciągu najbliższych lat.

W listopadzie PI uczestniczył w targach SPS/IPC/Drives w Norymberdze. Targi były większe niż kiedykolwiek wcześniej i przyciągnęły ponad 56 tysięcy osób. Stoisko PI podzielone było na kilka tematów, z których wyróżniały się PROFIenergy, PROFIdrive oraz PROFIsafe. Jednym z kluczowych przesłań wystawy było to, że profile te nie przebojowe w swoich dziedzinach, ale też doskonale się uzupełniają.

Ten numer Profinews jest największy z dotychczas wydanych, a liczba 99 oznacza, że za chwilę pojawi się numer 100. Żadna inna organizacja, czy grupa wspierającą standard sieci przemysłowej nie może się pochwalić podobnymi sukcesami.

Na targach SPS/IPC/DRIVES pokazany był między innymi model 3D pokazujący jak w prosty sposób można zaimplementować w aplikacji profil PROFIdrive. Demo którego głównym elementem było rysujące pióro sterowane serwonapędami Jenny Science wykorzystywało PROFIdrive Community Project Source Code (więcej informacji można znaleźć w osobnym artykule tego numeru Profinews) pokazywało szybkość reakcji PROFIdrive na żądania klientów.

Emerson Process Management poinformował, że rozszerza swoje oprogramowanie AMS Suite o wsparcie dla urządzeń Profibus PA. Powodem jest niesłabnący wzrost rozwiązań Profibus w automatyce przemysłowej oraz rosnące rozpowszechnianie się tego standardu na na wszystkie sektory automatyki przemysłowej. Od wielu lat Emerson wspiera rozwiązania Profibus DP. Integracja systemu Profibus PA z platformą Delta V powoduje, że mamy do czynienia z kompletnym rozwiązaniem dotyczącym sieci Profibus, zapewniającym wszystkie korzyści płynące ze stworzenia jednolitego systemu komunikacyjnego.

Więcej aktualności ze świata Profibus i Profinet można przeczytać pod podanym linkiem:
PROFINEWS99


 
Profinews 98
Zarządzanie energią za pomocą Profinet - aplikacja demonstracyjna na targach SPS/IPC/Drives.

Polityka energetyczna i handel emisją CO2 to słowa kluczowe często powtarzane w mediach. Przypominają one o odpowiedzialnym użyciu zasobów naturalnych i mają spore znaczenie, szczególnie dla firm produkcyjnych zużywających sporo energii. W tym względzie naciska się na wykorzystanie wszystkich dostępnych metod oszczędzania.

Jest jasne, że w automatyce musimy zrobić więcej niż tylko używanie napędów z regulowaną prędkością, czy bardziej efektywnych silników, o mniejszym zużyciu energii. Fabryki wykazują wysokie zużycie energii nawet podczas okresów postoju. Badania na rzeczywistych liniach produkcyjnych wykazują, że zużycie energii podczas postojów sięga nawet do 60% całego poboru. Mówiąc inaczej, znacząca część energii jest marnowana podczas okresów nieprodukcyjnych.

Jest to miejsce, gdzie wkracza PROFIenergy - profil sieci PROFINET zaprojektowany z myślą o inteligentnym zarządzaniu energią. Dzięki PROFIenergy urządzenia o zwiększonym poborze energii mogą być podczas postojów przełączane przez kontroler sieci w stan zoptymalizowany pod względem poboru energii. Nie jest to jednoznaczne z wyłączeniem urządzenia, ale z przejściem do stanu o zminimalizowanym poborze mocy.

To rozwiązanie zostało zaadoptowane przez firmę KUKA zajmującą się robotyzacją. Wykorzystując standard PROFINET KUKA uaktywnia w swoich robotach tryby oszczędzania energii zależnie od typu i czasu trwania przerw. PI zademonstruje swoje podejście do tego problemu na targach SPS/IPC/Drives 2012 W Norymberdze. Wystawiana aplikacja pokaże także w jaki sposób można PROFIenergy szybko zaadoptować do istniejących aplikacji. Wielu użytkowników PROFINET jest zainteresowanych tą demonstracyjną aplikacją, tak więc wszystkich mających taką możliwość zapraszamy na targi SPS/IPC/Drives 2012.

Więcej aktualności ze świata Profibus i Profinet można przeczytać pod podanym linkiem:
PROFINEWS98
 
«« start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast. » koniec »»

Pozycje :: 105 - 117 z 148