Aktualności arrow Profinews
25.04.2024.
 
Profinews
Profinews118
Szanowni Państwo,

PI Brazylia istnieje już od 15 lat i zawsze opierała swoją swoją działalność na etyce biznesu, którą traktuje jak jeden ze swoich filarów. Dzisiaj do brazylijskiego RPA należy 60 spółek, w tym 23 dostawców, 32 spółki zajmujące się integracją , 2 uczelnie i 3 końcowych użytkowników. W lipcu organizacja ustanowiła nową kategorię członkostwa dla specjalistów pracujących w firmach, a którzy z powodów biurokratycznych nie mogli być bezpośrednio związani z organizacją, a jednocześnie chcieli odnosić korzyści związane z członkostwem. Na dzisiaj w tej kategorii jest już zarejestrowanych 37 specjalistów.

Mówiąc o centrach technologicznych, dziś PI Brazylia posiada 2 centra kompetencyjne (PICCS). Najnowsze centrum jest częścią Westcon i jest bardzo aktywne. Drugie centrum znajduje się na Uniwersytecie Sao Paolo, który jest jedną z najbardziej renomowanych uczelni w kraju. Centrum było administrowane przez lokalną organizacją PI (RPA) od powstania w 2009 roku i od początku pełniło także rolę centrum treningowego PROFIBUS. W grudniu 2013 zostało akredytowane jako centrum kompetencyjne dla PROFINET, a w 2014 jako centrum treningowe PROFINET. Model łączący centrum kompetencyjne (PICC) i treningowe (PITC) na terenie uniwersytetu był celem tamtejszej organizacji, a dzisiaj jest ona w trakcie tworzenie dwóch podobnych centrów w kraju. Jako przykład działania można podać 48 rodzajów kursów przeprowadzonych w 2009 roku przy frekwencji około 500 specjalistów.

PI Brazylia jest także bardzo aktywna jeśli chodzi o wydarzenia zewnętrzne. W 2011 roku zorganizowała 11 imprez włączając w to spotkania z integratorami, seminaria, targi technologiczne i warsztaty. W tym toku przewidzianych jest 20 imprez, z których 6 już już się odbyło dzięki pomocy profesjonalnych instruktorów zatrudnionych w firmach członkowskich. Szczególny nacisk będzie kładziony na pracę grup roboczych, takich jak np. grupa zajmująca się okablowaniem, czy walidacją sieci przemysłowych. Te rodzaje działalności są wybrane zgodnie z zapotrzebowaniem rynku.


Erik Maran z firmy Westcon opowiada o usuwaniu usterek w instalacjach PROFIBUS DP/PA:
Nieprawidłowa instalacja może mieć wpływ na wydajność i niezawodność sieci PROFIBUS. Analizując projekt sieci w projekcie wydobywczym, który zawiera około 120 sieci PROFIBUS DP/PA i ponad 4500 zainstalowanych urządzeń stwierdziliśmy problemy z instalacją w ponad 60% segmentach sieci.

Główne problemy znalezione w fazie kontroli to:

- nadmierna długość kabla PROFIBUS,
- kable PROFIBUS z nadmierną krzywizną,
- nieprawidłowy montaż kabli i złączy,
- korzystanie z kabli innych niż PROFIBUS,
- kable zasilające położone wzdłuż kabli PROFIBUS,
- problemy dotyczące uziemienia instalacji PROFIBUS.


Wybraliśmy dwa przypadki, aby szczegółowo opisać problemy znalezione podczas kontroli w terenie. Są to dwa najczęściej spotykane problemy dotyczące instalacji.

- Nadmierna długość kabla skutkująca znacznym wzrostem impedancji sieci, co bezpośrednio wpływa na jakość sygnału i powoduje problemy komunikacyjne. Po naprawie instalacji sieciowej możemy obserwować wyraźną poprawę jakości sygnałów komunikacyjnych.

- Położenie kabli PROFIBUS wzdłuż przewodów zasilających. W Brazylii sieci PROFIBUS są szeroko stosowane w inteligentnych centrach sterowania silnikami (MCK), gdzie kable zasilające i sieciowe muszą współistnieć w ograniczonych przestrzeniach ze znaczną ilością zakłóceń elektromagnetycznych. W celu zapewnienia sprawnego funkcjonowania sieci PROFIBUS DP w tym środowisku należy przestrzegać pewnych zasad instalacji. Jeżeli kabel PROFIBUS jest bardzo blisko kabli zasilających, to ma to bezpośredni wpływ na jakość sygnału komunikacyjnego.


Najnowszy numer PROFINEWS zawiera także informacje na temat nowych produktów oraz wiadomości z lokalnych organizacji PI.

Więcej artykułów w najnowszym numerze PROFINEWS118.

 
Profinews117
Powszechnie wiadomo, że okablowanie PROFIBUS wymaga poprawnego użycia terminatorów w celu wyeliminowania odbić sygnału powodujących błędy w przekazywanych telegramach, będących przyczyną złej komunikacji, lub w gorszych przypadkach generujących powtarzające się problemy - pisze Andy Verwer, szkoleniowy guru z 40-letnim doświadczeniem w automatyce i systemach kontroli. Określenia "terminowanie" i "terminator" odnoszą się do rezystora umieszczonego na końcu przewodu i absorbującego energię sygnału w ten sposób, by wytłumić odbicia.

Terminowanie nie jest wykorzystywane jedynie w sieciach PROFIBUS. We wszystkich sieciach charakteryzujących się wysokimi prędkościami przesyłu danych, czy długimi przewodami występuje zjawisko odbicia sygnału, jednakże jest to realny problem tylko w sieciach z sygnałem o wysokich częstotliwościach i większą długością przewodów. W sieciach PROFIBUS DP (RS485) stosuje się proste połączenie trzech rezystorów zasilanych napięciem 5V. Rezystory są zwykle umieszczone w złączu, ale mogą być także w samym urządzeniu. Wartości rezystorów dobrane odpowiednio do impedancji przewodu i 5V zasilania produkują napięcie na długości całego przewodu o wartości około 1V, co z kolei pozwala na uzyskanie odporności na zakłócenia do około 0.5V na każdym z przewodów.

Nie poddawaj się "ogólnej ignorancji". Istnieje wiele problemów, które mogą wystąpić spowodowane ogólną ignorancją zasad związanych z podłączaniem terminatorów. Zasady te są bardzo proste:

- Każdy segment powinien być zakończony terminatorami na obu końcach i nigdzie indziej.
- Terminatory muszą być cały czas zasilone.

Segment oznacza tutaj odcinek przewodu odizolowany od innych sekcji przez repeatery, połączenia światłowodowe, lub urządzenia innego typu.

Powyższy tekst jest częścią większego artykułu zawierającego opisy typowych problemów związanych z siecią, opublikowanego w całości w mobilnej wersji PROFINEWS.

W najnowszym numerze PROFINEWS ponadto o spotkaniu szefów PROFBUS w Singapurze, nowych instalacjach z wykorzystaniem PROFIBUS i PROFINET oraz przegląd produktów wchodzących na rynek: PROFINEWS117.
 
Profinews116
Szanowni Państwo,

Można powiedzieć, że w sieciach przemysłowych standard IO-Link zmienił podejście do problemu adoptowania czujników oraz elementów wykonawczych w drastyczny sposób. Wcześniej instalacja tego typu urządzeń związana była ze znacznymi kosztami oraz sporym wysiłkiem. Okablowanie i parametryzacja czujników oczy siłowników były długim i bolesnym procesem podczas uruchamiania sieci przemysłowej.

Dzisiaj to IO-Link zapewnia najbardziej elastyczny i wygodny sposób podłączenia i uruchomienia czujników. Użytkownicy dowiedzieli się, że IO-Link pozwala nie tylko na oszczędność pieniędzy podczas procesu instalacji, ale pozawala także na uzyskiwanie informacji z urządzeń podczas pracy. Bieżąca diagnostyka oraz zbierane on-line informacje pozwalają natomiast na optymalizację linii produkcyjnej bez wkładania w ten proces wielkiego wysiłku. Doświadczenia wielu użytkowników pokazują, że wybierając IO-Link można obniżyć nakład pracy inżynierów nawet o 30%, a dodatkowo zredukować czas przestoju maszyn o 40%.

Odkąd opisująca IO-Link międzynarodowa norma IEC 61131-9 został wydana, liczba członków stowarzyszenia IO-Link wzrosła do ponad 70 członków. W maju odbyło się roczne zgromadzenie członków, podczas którego zjawili się przedstawiciele 50 firm stowarzyszonych z całego świata, aby usłyszeć najnowsze informacje o technologii oraz o związanych z nią sukcesach.

Na tegorocznych targach w Hannower pokazywanych było przeszło 120 różnych urządzeń IO-Link. Kilku potencjalnych klientów (między innymi z Dalekiego Wschodu i z USA) zostało przekonanych o korzyściach zastosowania IO-Link i zobligowało się do dołączenia do społeczności w najbliższym czasie.

W najnowszym numerze Profinews można przeczytać między innymi raport z corocznego spotkania członków IO-Link, artykuły o wykorzystaniu tej technologii w praktyce, przegląd nowych urządzeń, a także informacje o nowopowstałych centrach kompetencyjnych..

Więcej artykułów znajdziecie Państwo w najnowszym numerze PROFINEWS116.
 
Profinews115
Szanowni Państwo,

Powstanie dokumentacji oraz pierwszych urządzeń PROFIsafe około 15-tu lat temu zapoczątkowało nową erę w automatyce maszyn i urządzeń związanych z bezpieczeństwem. Urządzenia PROFIsafe mogą pracować w sieciach PROFIBUS i PROFINET, a oprócz zwiększonego bezpieczeństwa zapewniają także maksymalną funkcjonalność.

Rozwiązania PROFIsafe jest oparte o zasadę "czarnego kanału", według której wszystkie związane z bezpieczeństwem informacje są przekazywane tylko i wyłącznie przez urządzenia PROFIsafe. Na przykład w przypadku awaryjnego zatrzymania systemu, status bezpiecznego czujnika czy awaryjnego przycisku jest przekazywany za pomocą telegramu PROFIsafe do bezpiecznego sterownika, gdzie jest edytowany a następnie przekazywany do napędu. Po odbiorze informacji po stronie napędu, wykonywana jest bezpieczna operacja, np. napęd wykonuje funkcję "Safe Torque Off". W tym samym czasie, z użyciem tego samego przewodu kontynuowana jest zwykła komunikacja, a standardowe i bezpieczne dane są przetwarzane przez jeden bezpieczny (failsafe) procesor.

PROFIsafe jest obecnie opisany oficjalną międzynarodową normą (IEC 61784-3-3), a zasada "czarnego kanału" jest zawarta w tym dokumencie. PROFIsafe jest zgodny ze standardami bezpieczeństwa takimi jak IEC 62061 i ISO 13849 (dla automatyki produkcyjnej) oraz IEC 61511 (dla automatyki procesowej), jest zgodny także z dyrektywą Machinery Directive 2006/42/EC i Seveso Directive of EU. Spełnia także wymagania NFPA 79 (USA).

Całe wydanie 115 numeru Profinews poświęcone jest w całości standardowi Profisafe.

Więcej artykułów na ten temat można znaleźć pod poniższym linkiem: PROFINEWS115.
 
Profinews114A
Szanowni Państwo,

Chcielibyśmy zachęcić Państwa do przeczytania najnowszego numeru Profinews w całości poświęconemu implementacji PROFINET. Numer zawiera kilka obszernych artykułów zawierających przegląd i opisy dedykowanych układów scalonych ASIC, dostępnych na rynku procesorów ze stosem protokołu, układów testowych, wykorzystywanych przy budowie urządzeń chipów oraz samego stosu PROFINET.
Na rynku istnieje oczywiście więcej rozwiązań niż te opisane poniżej, można je znaleźć między innymi na stronie organizacji www.profibus.com, lub dowiedzieć się więcej na ten temat na szkoleniach czy warsztatach organizowanych przez członków organizacji.
Zamieszczone artykuły mogą być bardzo pomocne dla inżynierów zaczynających pracę nad budową urządzeń czy kontrolerów PROFINET.

W numerze między innymi znajdziemy:

  • Opis układu TPS-1 ze zintegrowanym stosem PROFINET, szeregowym (SPI) i równoległym interfejsem pozwalającym na komunikację z dodatkowym procesorem, portami I/O oraz portami ethernetowymi. Do uruchomienia układu potrzebny jest dodatkowy zewnętrzny flash z intersejsem SPI, 25-MHz kwarc, diody, transformator i gniazda RJ45. Układ pozwala na implementację urządzenia PROFINET klasy C na płytce o wielkości 260mm2. Dodatkowo układ pozwala na komunikację światłowodową. Profile PROFIsafe i PROFIdrive są zlokalizowane w wyższej warstwie aplikacji i muszą być zaimplementowane poza układem TPS-1. Układ można nabyć razem z zestawem rozuchowym, a firma KW-software ciągle rozwija zestaw kierując się wymaganiami rynku oraz specyficznymi aplikacjami klientów. Zdobyte w ten sposób doświadczenia i nowe funkcjonalności, po seriach intensywnych testów są udostępniane wszystkim użytkownikom TPS-1.
  • Opis połączenia stosu PROFINET firmy KW-Software i układu I210 Ehternet Controller firmy Intel dającej możliwość stworzenia zaawansowanego układu kontroli o dużej dokładności i małym odchyleniu jitter. Do tej pory urządzenia wspierające standard PROFINET IRT bazowały na drogich układach ASIC i FPGA, po stronie PC wymagana była specjalna karta. Przedstawione rozwiązania pozwala na wymierne oszczędności po stronie producenta, co powinno wpłynąć także na cenę rynkową produktów.
  • Rzeczywiste rozwiązanie firmy SOFTING oparte o własny stos PROFINET, przystosowany do implementacji na wielu platformach. Stos przeszedł pozytywną certyfikację na kilku urządzeniach i spełnia wymagania zgodne z klasą 3 Net Load Test, co gwarantuje maksymalną niezawodność komunikacji nawet przy bardzo dużym obciążeniu sieci. Artykuł opisuje wzięty z życia przykład stworzenia kontrolera PROFINET z wykorzystaniem implementacji stosu opartego o Real-Time Ethernet Module, układu FPGA Altera Cyclone III z 40 tys. elementami logicznymi, procesora NIOS II, 8MB pamięci flash i 32MB pamięci RAM.
  • Urządzenie PROFINET oparte o system Linuks. Na pierwszy rzut oka Linuksowi i PROFINET nie jest po drodze, pierwszy nie jest systemem czasu rzeczywistego, a drugi ma spore wymagania co do zasobów. Analizując wymagania zwykłych urządzeń I/O dochodzimy jednak do wniosku, że wymagana jest tylko zgodność z klasą PROFINET CC-A i RT-1. To ogranicza wymagania do obsługi cyklu o okresie 1ms oraz pojedynczego portu ethernet. Żadne dodatkowe zasoby sprzętowe nie są wymagane. A to z kolei prowadzi do wniosku, że prawie każdy Linuks z prawie każdym procesorem może być użyty do zbudowania urządzenia PROFINET. Pozostaje kwestia zaimplementowania stosu protokołu oraz aplikacji użytkownika. Jesteśmy to w stanie zrobić z pomocą narzędzia Port PROFINET DesignTool.


Więcej na ten temat można znaleźć w najnowszym numerze PROFINEWS114A.
 
Profinews114
Najnowszy numer Profinews poświęcony został w całości standardowi PROFINET. Można w nim znaleźć informacje o produktach, rozwiązanych problemach oraz aktualnych szkoleniach. W ciągu dwóch tygodni ukaże się Profinews nr 114A, w którym głównym tematem będzie implementacja PROFINET. Będzie można poczytać o aktualnych projektach, dostępnych na rynku kontrolerach oraz rozwiązaniach dotyczących urządzeń. Artykuły będą świetnym materiałem wyjściowym dla zaczynających projektowanie urządzeń pracujących w standardzie PROFINET, zwłaszcza dla zainteresowanych wdrożeniem najnowszych funkcjonalności zgodnych z wersją 2.3.

W tym numerze między innymi:

Wyprodukowany przez R.STAHL system zdalnych wejść/wyjść IS1+ jest jednym z pierwszych tego typu systemów wspierających PROFINET w automatyce procesowej, nawet w strefie 1 i 2. Połączenie optyczne "EX op is" pozwala na pracę w strefie EX oraz zapewnia poprawność transmisji danych nawet na dużych dystansach. Integracja z systemem jest zapewniona poprzez użycie standardu PROFINET GSDML. IS1+ zawiera funkcjonalności przeznaczone dla spodziewanego niedługo profilu "Remote IO for Process Automation (RIO for PA) for PROFINET.
Więcej na temat urządzenia na stronie producenta: STAHL.

HT SCOPE - narzędzie monitorujące sieci PROFIBUS, PROFINET, EtherNet/IP, Modbus TCP, standard Ethernet TCP/IP zostało rozbudowane ostatnio o funkcję generatora raportów umożliwiającą w łatwy sposób zebranie danych podczas fazy rozruchu i uruchomienia, a następnie zapisanie ich w formie szablonów excelowych. Szablon korzysta z danych wyeksportowanych przez TH SCOPE, ale bierze także pod uwagę wytyczne znajdujące się w przewodniku planowania i instalacji sieci PROFINET, który jest obecnie w przygotowaniu.
Przykładowy raport jest dostępny na stronie T+H.

Więcej artykułów znajdziecie Państwo w najnowszym numerze PROFINEWS114.
 
Profinews113
Szanowni Państwo,

Lider grupy roboczej PROFIdrive, pan Heiko Hack z Siemensa potwierdził, że przygotowywana w ramach PROFIdrive Community Project pierwsza wersja kodu Open Source dla kontrolerów PROFIdrive jest już dostępna pierwsza. Wspiera ona aplikacje napędów pracujących w pierwszej klasie urządzeń, a kolejnych funkcjonalności można się spodziewać w połowie roku. Rozszerzenia wspierające klasę 3 i 4 pojawią się w późniejszym terminie. Ostatnio zostało także udostępnione narzędzie testowe (PROFIdrive Profile tester) wspomagające producentów w przygotowaniu urządzeń do testów certyfikacyjnych. Jurij Zavgorodniy Software Manager z firmy Hilscher (odpowiedzialny także za stronę internetową projektu w ramach inicjatywy industrialNETworX open source) stwierdził, że chciałby aby następnymi celami było przygotowanie kodów PROFIdrive rozszerzonych o możliwość integracji z enkoderami i funkcjonalności profilu PROFIenergy. PROFIdrive Community Project powstał w 2011 roku, aby wspomóc wdrażanie profilu PROFIdrive przez producentów urządzeń. Na stronie internetowej można znaleźć sporo materiałów oraz forum, gdzie można otrzymać wsparcie. Powstało już nawet kilka działających urządzeń, głównie za sprawą Jenny Science AG (można na ten temat przeczytać tutaj). Projekt jest wspierany przez firmy Hilscher, Softing, Siemens (wspólnie z Renesas), KW-Software (wspólnie z Renesas), Mesco Engineering oraz HMS Industrial Networks. Otwarty kod jest gotowy do użycia i dostępny bez za darmo, bez żadnych dodatkowych licencji.

PROCENTEC przygotowało unikalne urządzenie do szkolenia PROFIBUS. SIO4DP jest uważane za pierwsze dedykowane urządzenie treningowe dla tej magistrali. SIO4DP to prosty slave PROFIBUS wyposażony w 4-bitowe wejście i 4-bitowe wyjście, ale jego unikalną cechą jest to, że potrafi naśladować awarie sieci. Urządzenie jest także w stanie wygenerować błąd poprzez usunięcie się fizycznie z magistrali po czasie ustawionym w pliku GSD. SIO4DP może być z powodzeniem używana w szkoleniach na certyfikowanych inżynierów PROFIBUS, szkoleniach z rozwiązywania problemów, konfiguracji urządzeń, sprawdza się doskonale jako część zestawu szkoleniowego. Urządzenie jest zaprojektowane jako w pełni funkcjonalny moduł I/O, może więc być wykorzystywane w prawdziwych aplikacjach. Zdaniem PROCENTEC razem z ProfiTrace stanowi świetny zestaw szkoleniowy, ponieważ pozwala na symulację usterek off-line, co później przekłada się na podejmowanie bardziej odpowiednich działań w przypadku wystąpienia rzeczywistych usterek magistrali. Dla ośrodków szkoleniowych i edukacyjnych przewidziane są zniżki. Szczegółowe informacje można uzyskać na stronach PROCENTEC.

Więcej wiadomości ze świata PROFIBUS i PROFINET w najnowszym numerze PROFINEWS113.
 
Profinews112
Szanowni Państwo,

W najnowszym numerze PROFINEWS przeczytać można wypowiedzi szefów FDI LLC na temat przyszłości standardu. O poniższej sprawie pisaliśmy już kilka miesięcy wcześniej.

Według słów dyrektora wykonawczego FDI Cooperation Achima Laubensteina z ABB w roku 2015 produkty FDI mogą trafić na rynek. Pierwsza wersja dokumentacji została opublikowana i przekazana do IEC w celu włączenia do standardu IEC-61769.

FDI czyli Field Device Integration ma na celu dostarczenie jednej spójnej odpowiedzi na obecność dwóch technologii, które zdominowały świat inżynierii urządzeń, integracji i zarządzania - EDD i FDT. Obie technologie mają swoich zwolenników, a użytkownicy muszą dokonać wyboru stawiając na jedną z nich, lub posługiwać się obiema. Tych samych wyborów muszą dokonać producenci urządzeń, ponieważ zła decyzja będzie miała wpływ na poniesienie dodatkowych kosztów związanych chociażby z umiejętnościami personelu, czy złożonością procesów.

PI jest jedną z pięciu fundacji działających w branży automatyki, które zjednoczyły się w 2011 roku pod szyldem "FDI Cooperation", aby sprawdzić czy możliwe do osiągnięcia jest jedno wspólne rozwiązanie. W listopadzie ubiegłego roku na konferencji prasowej w Niemczech ogłoszono, że specyfikacja została opublikowana i przekazana do IEC w celu włączenia do międzynarodowego standardu. IEC jest w trakcie organizowania komitetu złożonego z międzynarodowych ekspertów mającego głosować nad projektem specyfikacji. Został także przedstawiony demonstracyjny projekt systemu złożonego z urządzeń pochodzących od sześciu producentów.

Achim Laubenstein w wywiadzie dla PROFINEWS powiedział, że kolejnym krokiem procedury jest włączenie dokumentacji do nowej wersji standardu. Być może konieczne będzie jeszcze jedno głosowanie czy FDI ma się stać częścią normy IEC-61769. Według Laubensteina może to się stać pod koniec 2014 roku. "Wraz z tą publikacją, FDI osiągnie swój najważniejszy kamień milowy. Nie mogę się doczekać nowych narzędzi deweloperskich FDI, które pozwolą producentom na rozpoczęcie wdrażania w życie produktów opartych na opublikowanym standardzie FDI."

Hans-Georg Kumpfmueller, przewodniczący FDI Cooperation, reprezentujący także firmę Siemens stwierdził, że z pomocą FDI integracja urządzeń będzie łatwiejsza, przewidywalna i spójna. Podkreślił także, że włączenie do standardu nie jest końcem drogi. "FDI będzie rozwijana w oparciu o doświadczenia zdobyte w fazie utrzymania. Lista naszych życzeń jest długa, także więc można oczekiwać dodatkowych funkcjonalności, jtakich jak zwiększenie liczby protokołów objętych normą, czy łatwiejsze metody testowania".

Specyfikację FDI można pobrać ze strony FDI Cooperation.


Firma WAGO wprowadziła na rybek nowe couplery 750-375 i 750-277 zgodne ze standardem PROFINET w wersji 2.3. Oba urządzenia są wyposażone w 2-portowy switch pozwalający na podłączenie do topologii sieci oraz wykorzystania LLDP do wymiany urządzenia bez ponownego programowania. Nowe funkcje obejmują profil PROFIenergy, funkcjonalności serwera Ipar, funkcje Tool Callig Interface oraz PROFIsafe. Coupler 750-375 obsługuje ponadto funkcje "Shared Devices".
Szczegółów można dowiedzieć się na stronie producenta: WAGO.

Nowe wersje oprogramowania TH SCOPE i TH LINK firmy TREBING+HIMSTEDT potrafią przedstawiać topologię sieci PROFINET w postaci graficznej i zapisać ją w formacie pdf. Raporty na temat statusu sieci produkcyjnej zarówno PROFIBUS, jak i PROFINET są dostępne za pomocą protokołu SNMP. Ponadto oprogramowanie TH LINK posiada ulepszoną wersję interfejsu użytkownika. Więcej na stronie producenta TREBING+HIMSTEDT.

Więcej wiadomości ze świata PROFIBUS i PROFINET w najnowszym numerze PROFINEWS112.
 
Profinews111
Szanowni Państwo,
Tegoroczne targi SPS/IPC/Drives po raz kolejny okazały się rekordowe, przez 3 dni odwiedziło je ponad 60 tysięcy osób, czyli około 10% więcej niż przed rokiem. Także stoisko PI było większe niż poprzednio, powiększone o przestrzeń "wypożyczoną" od HMS Industrial Communications. Rociągnięta na prawie całą ścianę, 11-metrowa prezentacja PROFINET prawie dorównywała wielkością aplikacji PROFIBUS oraz ścianie z IO-Link. Zainteresowanie stoiskiem nie słabło przez wszystkie 3 dni targów.

Poniżej zamieszczamy linki do materiałów nagranych podczas SPS/IPC/Drives:
Guided Tour from PROFIblog.
Official Booth Tour.

Tak jak wspominaliśmy wcześniej, podczas targów miała miejsce premiera aplikacji PROFINEWS na urządzenia mobilne z systemami IOS i Android. To już piąta generacja pisma od czasu powstania w 1994 roku.

Najnowszy numer PROFINEWS został w dużej mierze poświęcony zakończonym właśnie targom. Można w nim znaleźć prezentacje GE Intelligent Platforms, Emerson Process Management, Innovasic, czy wystąpienie prezesa PI International na temat napędów w automatyce. Zapraszamy do zapoznania się z całością numeru: PROFINEWS111.
 
«« start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast. » koniec »»

Pozycje :: 92 - 104 z 148