Aktualności arrow Profinews arrow Profinews104
26.04.2024.
 
Profinews104
Mówiąc o wydajności zwykle mamy na myśli zwiększoną wydajność maszyn i prędkość komunikacji. Są to oczywiście ważne elementy, ale biorąc pod uwagę krótkie cykle pracy, jest to tylko część parametrów wpływających na ogólną wydajność produkcji. W końcu maszyny mogą być wydajne, tylko wtedy, gdy działają, a co za tym idzie przestoje w ich pracy powinny być zredukowane do absolutnego minimum poprzez skuteczne wykrywanie błędów i odpowiednie zarządzenie. Przyczyny awarii powinny być identyfikowane w jak najkrótszym czasie, niezależnie od producenta urządzenia, w których wystąpiły.

Od chwili powstania standardu PROFIBUS diagnostyka błędów była jego integralną częścią. Mechanizmy PROFIBUS zapewniające diagnostykę niezależnie od producenta urządzeń zostały docenione przez tysiące zadowolonych użytkowników pracujących z tym standardem od ponad 20 lat. Diagnostyka PROFINET została zbudowana zgodnie z tymi samymi, sprawdzonymi zasadami. Dodatkowe funkcje, takie jak adresowanie oparte o nazwę urządzenia, czy narzędzia do analizy sieci zwiększają jeszcze użyteczność tych rozwiązań.
Nowy, przygotowany przez organizację film pokazuje w jaki sposób funkcje diagnostyczne PROFINET mogą pomóc zredukować czas przestoju nawet o 50%. Film można obejrzeć klikając tu.

Diagnostyka usterek zawsze jest tematem rozważanym pod kątem dalszego usprawnienia, ponieważ oczekiwania użytkowników rosną wraz ze wzrostem liczby urządzeń polowych na instalacjach. Wychodząc na przeciw tym potrzebom, koncepcja "zagnieżdżonej diagnostyki" dla systemów hierarchicznych jest obecnie przedmiotem badań. Koncepcja została stworzona we współpracy z użytkownikami końcowymi i jest dobrym przykładem tego, jak funkcjonalność może być rozszerzona bez zmian w samym standardzie.

To jeszcze nie wszystko. PROFINET bada obecnie potrzeby diagnostyczne automatyzacji procesów. Jest to dowód na to, że pomimo iż PROFIBUS i PROFINET mogą stanowić dzisiaj punkt odniesienia jeśli chodzi o diagnostykę, to podnoszenie wydajności pozostaje krytycznym tematem we wszystkich branżach przemysłu.

Czas przestojów może być także zredukowany poprzez wykorzystanie redundancji. Przestoje negatywnie wpływają na działalność i wyniki finansowe. Niektóre fabryki określają średnie koszty przestoju na 12500 dolarów na godzinę, tak więc widać jak ważnym zadaniem jest zmniejszenie do minimum czasów postoju. Zastosowanie redundancji jest jednym ze sposobów, aby to osiągnąć. Najbardziej oczywistym rozwiązaniem jest powielenie całej infrastruktury, ale bardziej opłacalne jest zastosowanie PROFINET Media Redundancy Protocol (MRP). MRP zapewnia połączenie każdego węzła sieci z innym węzłem za pomocą zapasowego połączenia utworzonego w topologii pierścienia. Ta metoda zapewnia więc dwie fizyczne ścieżki połączenia między wszystkimi węzłami. Jednym z węzłów sieci jest Media Redundancy Manager, którego zadaniem jest monitorowanie pierścienia. Wysyła on pakiet testowy do jednego z portów pierścienia, a odbierając go z innego portu, uznaje tą część pierścienia jako zdrową. Jeśli jednak wykryje on awarię urządzenia lub kabla, Manager przesyła pakiet pomiędzy swoimi portami, jednocześnie zawiadamiając odpowiednie urządzenia w pierścieniu o nowej ścieżce przesyłania danych. Standard PROFINET może w tym wypadku być jeszcze bardziej pomocny. Kontrolery i urządzenia PROFINET I/O zapewniają dane diagnostyczne, na podstawie których dostajemy informacje o awarii połączeń, jak też całych urządzeń, czy węzłów. Te wskazania mogą być używane do określenia rodzaju awarii, a fakt że są dostępne automatycznie razem z danymi procesowymi, pozwala użyć ich w programach użytkownika do bezpośredniej reakcji. Mogą ostrzegać operatorów lub personel obsługi podając im lokalizację i naturę usterki, a także wysyłać dane do programów zbierających dane do późniejszych analiz i badania trendów. Podsumowując PROFINET wraz z MRP zapewnia redundancję sieci przy minimalnym wpływie na całkowity koszt instalacji, a także zapewnia wbudowaną diagnostykę zintegrowaną z systemem kontroli sieci, co pozwala na szybką i dokładną identyfikację i wizualizację awarii.

Więcej o wydajności, a także innych tematach ze świata PROFIBUS i PROFINET można przeczytać w najnowszym numerze PROFINEWS:
PROFINEWS104
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »