Aktualności arrow Profinews arrow Profinews108
19.04.2024.
 
Profinews108
"Od dziesięcioleci specjaliści zajmujący się automatyzacją przemysłu dyskutują na temat kiedy standardy automatyki przemysłowej w pełni pokryją obszar automatyki procesowej. Ostatnie przejęcie Invensys przez Schneider Electronic na nowo rozpaliło tą dyskusję. To prawda, że coraz więcej koncepcji automatyki przemysłowej przecieka do automatyki procesowej, ale cały czas występują między nimi znaczące różnice. Jedną z największych jest otwartość systemu, która w automatyce przemysłowej rozciąga się od systemów w dół do czujników i siłowników. Dla kontrastu automatyka procesowa jest bardziej podzielona, otwartość kończy się poziomie systemu ze względu na bezpieczeństwo i wymagania co do niezawodności.

Obie koncepcje są ważne. W automatyce przemysłowej obszary bezpieczne mogą być chronione przed nieuprawnionym dostępem do urządzeń takich jak skanery laserowe czy kurtyny świetlne. W automatyce procesowej obszary nie zdefiniowane jako bezpieczne są dużo bardziej niebezpieczne i mogą mieć wpływ na setki lub tysiące ludzi. Te obszary nie mogą być wykazanane jako bezpieczne przy wykorzystaniu tych samych metod opartych o bezpośredni pomiar. Kryteria urządzeń pracujących w automatyzacji procesu muszą być o wiele bardziej restrykcyjne. Dodatkowym wyzwaniem są o linie technologiczne działające na zewnątrz, w trudnych warunkach, czy rozłożone na dużych obszarach.
PROFIBUS położył kamień węgielny pod standard spełniający wymogi bezpieczeństwa w obu tych obszarach. W mojej opinii PROFIBUS DP jest i pozostanie najbardziej udanym protokołem komunikacyjnym zarówno w automatyce przemysłowej, jaki i procesowej. PROFIBUS PA jest jest uznanym i sprawdzonym rozwiązaniem w automatyce procesowej. PROFINET dobrze sprawuje się w automatyce fabryk i wierzę, że jego rola będzie rosnąć także w automatyce procesów, chociaż prawdopodobnie nie w obszarach bezpiecznych, obszarach dystrybucji energii, czy tam, gdzie wymagane są znaczne odległości. Nie można natomiast zapominać, że PROFINET umożliwia protokołom takim jak PROFIBUS PA na łatwą integrację za pomocą proxy, dlatego korzyści wynikające z użycia obu systemów można łatwo połączyć w środowisku procesowym. Na tą chwilę to zwycięska kombinacja!

Tak więc czy automatyka procesowa zostanie wchłonięta przez automatykę przemysłową? Nie, ale obie będą z pewnością uczyć się od siebie nawzajem."

Klaus-Peter Lindner, PNO Board Member

W najnowszym numerze PROFINEWS można znaleźć przegląd aplikacji zrealizowanych w oparciu o PROFIBUS, opis najnowszych produktów branżowych, a także informacje z lokalnych organizacji: PROFINEWS108
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »