Szanowni Państwo,
W najnowszym numerze PROFINEWS przeczytać można wypowiedzi szefów FDI LLC na temat przyszłości standardu. O poniższej sprawie pisaliśmy już kilka miesięcy wcześniej.
Według słów dyrektora wykonawczego FDI Cooperation Achima Laubensteina z ABB w roku 2015 produkty FDI mogą trafić na rynek. Pierwsza wersja dokumentacji została opublikowana i przekazana do IEC w celu włączenia do standardu IEC-61769.
FDI czyli Field Device Integration ma na celu dostarczenie jednej spójnej odpowiedzi na obecność dwóch technologii, które zdominowały świat inżynierii urządzeń, integracji i zarządzania - EDD i FDT. Obie technologie mają swoich zwolenników, a użytkownicy muszą dokonać wyboru stawiając na jedną z nich, lub posługiwać się obiema. Tych samych wyborów muszą dokonać producenci urządzeń, ponieważ zła decyzja będzie miała wpływ na poniesienie dodatkowych kosztów związanych chociażby z umiejętnościami personelu, czy złożonością procesów.
PI jest jedną z pięciu fundacji działających w branży automatyki, które zjednoczyły się w 2011 roku pod szyldem "FDI Cooperation", aby sprawdzić czy możliwe do osiągnięcia jest jedno wspólne rozwiązanie. W listopadzie ubiegłego roku na konferencji prasowej w Niemczech ogłoszono, że specyfikacja została opublikowana i przekazana do IEC w celu włączenia do międzynarodowego standardu. IEC jest w trakcie organizowania komitetu złożonego z międzynarodowych ekspertów mającego głosować nad projektem specyfikacji. Został także przedstawiony demonstracyjny projekt systemu złożonego z urządzeń pochodzących od sześciu producentów.
Achim Laubenstein w wywiadzie dla PROFINEWS powiedział, że kolejnym krokiem procedury jest włączenie dokumentacji do nowej wersji standardu. Być może konieczne będzie jeszcze jedno głosowanie czy FDI ma się stać częścią normy IEC-61769. Według Laubensteina może to się stać pod koniec 2014 roku. "Wraz z tą publikacją, FDI osiągnie swój najważniejszy kamień milowy. Nie mogę się doczekać nowych narzędzi deweloperskich FDI, które pozwolą producentom na rozpoczęcie wdrażania w życie produktów opartych na opublikowanym standardzie FDI."
Hans-Georg Kumpfmueller, przewodniczący FDI Cooperation, reprezentujący także firmę Siemens stwierdził, że z pomocą FDI integracja urządzeń będzie łatwiejsza, przewidywalna i spójna. Podkreślił także, że włączenie do standardu nie jest końcem drogi. "FDI będzie rozwijana w oparciu o doświadczenia zdobyte w fazie utrzymania. Lista naszych życzeń jest długa, także więc można oczekiwać dodatkowych funkcjonalności, jtakich jak zwiększenie liczby protokołów objętych normą, czy łatwiejsze metody testowania".
Specyfikację FDI można pobrać ze strony
FDI Cooperation.
Firma WAGO wprowadziła na rybek nowe couplery 750-375 i 750-277 zgodne ze standardem PROFINET w wersji 2.3. Oba urządzenia są wyposażone w 2-portowy switch pozwalający na podłączenie do topologii sieci oraz wykorzystania LLDP do wymiany urządzenia bez ponownego programowania. Nowe funkcje obejmują profil PROFIenergy, funkcjonalności serwera Ipar, funkcje Tool Callig Interface oraz PROFIsafe. Coupler 750-375 obsługuje ponadto funkcje "Shared Devices".
Szczegółów można dowiedzieć się na stronie producenta:
WAGO.
Nowe wersje oprogramowania TH SCOPE i TH LINK firmy TREBING+HIMSTEDT potrafią przedstawiać topologię sieci PROFINET w postaci graficznej i zapisać ją w formacie pdf. Raporty na temat statusu sieci produkcyjnej zarówno PROFIBUS, jak i PROFINET są dostępne za pomocą protokołu SNMP. Ponadto oprogramowanie TH LINK posiada ulepszoną wersję interfejsu użytkownika. Więcej na stronie producenta
TREBING+HIMSTEDT.
Więcej wiadomości ze świata PROFIBUS i PROFINET w najnowszym numerze
PROFINEWS112.