Aktualności arrow Profinews arrow Profinews119
01.12.2023.
 
Profinews119
Szanowni Państwo,

FDI Cooperation LLC zakończyła pracę i przekazała organizacji IEC wersją 1.0 opracowywanej specyfikacji. Jak dotąd jest to najistotniejszy kamień milowy w pracy zapoczątkowanej w 2011 roku przez PROFIBUS & PROFINET International (PI), HART Communication Foundation, Fieldbus Foundation, OPC Foundation i FDT Group. Słowem przypomnienia wymienione pięć organizacji połączyły siły, by stworzyć wspólny standard pozwalający na integrację i zarządzenie urządzeniami polowymi w jednolity sposób, kończąc tym samym kłopoty użytkowników z różnymi konkurującymi ze sobą wersjami bibliotek EDDL.

Podstawowe założenia FDI są proste:
- FDI Device Packages - zawierają opis, logikę biznesową i interfejs użytkownika urządzenia
- FDI Hosts - wykorzystują pakiety urządzeń do współpracy z urządzeniami polowymi
- Proces certyfikacji - zapewnia współpracę wszystkich urządzeń i hostów

Tworzenie specyfikacji jest tylko jedną stroną medalu. Nie ma ona bowiem wartości, jeśli nie jest sprawdzona w użyciu. Z tego powodu FDI równolegle do specyfikacji opracowuje narzędzia i komponenty sieci. Z jednej strony są to produkty typu Common Host Components przygotowane dla firm produkujących elementy sterujące jak DCS, czy systemy zarządzające, z drugiej środowiska IDE (Integrated Development Environment) dla producentów urządzeń.

Narzędzia Commont Host Component mają za zadanie zapewnić identyczne działanie urządzeń i narzędzi typu FDI Host, a także wyeliminować różnice pomiędzy różnymi do tej pory odmianami języka EDDL używanego przy tworzeniu bibliotek konfiguracyjnych. Komponenty IDE mają tymczasem za zadanie umożliwić producentom urządzeń szybkie tworzenie pakietów dostosowanych do ich urządzeń. Mogą oni rozpocząć tworzenie pakietów od aktualnych bibliotek EDD i dostosować je do nowego standardu. Takie podejście do problemu pozwoli na stworzenie wielu pakietów urządzeń FDI w bardzo krótkim czasie.

Także w pracach związanych z narzędziami i komponentami przygotowywanymi przez FDI zrobiony został wielki wielki krok naprzód w kierunku ich ukończenia. W ostatnich miesiącach w fundacji została uruchomiona wersja beta narzędzi, aby móc w ten sposób zebrać opinie na temat pierwszego wrażenia na temat technologii i wspomóc proces rozwoju dostarczając dane zwrotne dotyczące użyteczności. Najbardziej znani producenci urządzeń testowali IDE uzyskując tym samym pierwsze doświadczenia w procesie tworzenia pakietów FDI. W wyniku pozytywnych opinii można przypuszczać, że pierwsza wersja narzędzi jest bliska  rynkowej premiery i można oczekiwać jej na początku przyszłego roku.

Unikalne podejście FDI, współpraca pięciu konkurujących ze sobą organizacji dla dobra jednolitego standardu stanie się wzorem dla przyszłości. I tym samym technologia FDI pomoże zwiększyć liczbę powszechnie używanych sieci w aplikacjach automatyki procesowej.

Więcej na temat FDI można przeczytać w najnowszym numerze PROFINEWS119.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »