Aktualności arrow Profinews arrow Profinews121
01.12.2023.
 
Profinews121
Szanowni Państwo,

PROFINEWS od aktualnego numeru zmienia szatę graficzną oraz łączy się z amerykańskim wydaniem gazety. Nowy PROFINEWS będzie dostępny bezpośrednio pod adresem www.profinews.com. Zespół redaktorów będzie składał się z członków niemieckiego PI Support Center oraz członków PI Ameryki Północnej w Stanach Zjednoczonych. Gazeta będzie powstawała przy wsparciu innych redakcji z całego świata.

Industrial Internet of Things IIoT) stał się gorącym tematem dla wielu ludzi w świecie przemysłu w minionym roku. Bez względu na to, czy będziemy używać nazwy Industry 4.0, Internet of Things, czy też Industrial Internet, to bez danych nie ma IIoT. Dane muszą być zbierane w sposób wiarygodny, w czasie rzeczywistym, z użyciem alarmów, informacji diagnostycznych oraz ze sprawdzonych magistrali. Ostatnio dyskusje zmierzają w kierunku opisania, w jaki sposób PROFINET staje się bezpośrednim bodźcem dla IIoT. Ważne jest, aby pamiętać, że podczas gdy wszyscy skupiali się od wielu lat na ogólnej idei, to ostatnia z używanych nazw "Internet of Things" przyjęła się na stałe.

Ogólnie Internet of Things odnosi się do zbioru obiektów (w odróżnieniu od ludzi) podłączonych do internetu. Obiekty te można przydzielić do trzech kategorii:

- konsumenckiej
- komercyjnej
- przemysłowej

Na rynek konsumencki składają się rzeczy używane przez nas w codziennym życiu: telefony komórkowe, samochody. czy nawet lodówki. Niektóre z tych przedmiotów nie są jeszcze w grupie "Internet of things", ale niektóre już tak. Na rynek komercyjny składają się urządzenia, które niekoniecznie dostrzegamy, ale które wpływają na nasze codzienne życie: inteligentne urządzenia HVAC, termometry, żarówki, systemy alarmowe, czy budynki. W końcu na rynek przemysłowy składają się przedmioty począwszy od małych bloków I/O lub czujników przez sterowniki PLC do całych maszyn, turbin, linii produkcyjnych, czy fabryk. PROFINET dotyczy ostatniej kategorii, łącząc w sobie maszyny, silniki, czujniki, siłowniki w fabrykach i zakładach przetwórczych.

Koncepcja internetu przedmiotów jest badana przez przedsiębiorstwa przemysłowe przez pryzmat zwiększenia możliwości monitorowania i analizowania zasobów. Przedsiębiorcy zbierają dane w taki sposób, aby uzyskać przewagę nad konkurencją. Jeśli powoduje to nawet 1% wzrost wydajności, to może przynieść ogromne zyski biorąc pod uwagę zasoby o wysokiej wartości. Firmy łączą dane historyczne, chmurę, Big Data i pakiety analityczne w swoich maszynach.
Jednak co tak naprawdę odróżnia PROFINET od internetu przedmiotów? Posiada on komponenty czasu rzeczywistego do sterowania przemysłowego oraz kompleksową diagnostykę zaszytą w protokole.
Wszystko to opiera się na standardzie Ethernet. Przez komponenty czasu rzeczywistego PROFINET rozumiemy tutaj komunikaty przekazywane na poziomie urządzenia w określony sposób. Inaczej mówiąc aspekt kontroli może być uznawany za oczywisty, a diagnostyka pozwala na wgląd wewnątrz urządzenia, modułu, czy nawet na poziom kanału.
Na przykład dane mogą być zbierane przez PLC lub DCS. Następnie sterownik buforuje dane. W ten sposób informacje mogą być dostępne w prosty sposób przy użyciu własnych metod, czy otwartych standardów takich jak OPC-UA. Ale wszystko zaczyna się od danych. PROFINET jednoznacznie zapewnia niezawodny dostęp do danych w czasie rzeczywistym, z alarmami, bogatą informacją diagnostyczną oraz z wykorzystaniem szeregu starszych standardów magistral danych.

Więcej wiadomości ze świata PROFIBUS i PROFINET można przeczytać w najnowszym numerze PROFINEWS121
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »