Aktualności arrow Profinews arrow Profinews134
26.04.2024.
 
Profinews134
Szanowni Państwo,

Alarmy zdefiniowane w normie PROFIBUS w wersji DPV1 możemy traktować jako szczególną część diagnostyki rozszerzonej. W porównaniu z diagnostyką rozszerzoną alarmy wymagają dodatkowej wymiany danych pomiędzy kontrolerem PLC lub DCS a urządzeniem typu Slave.

Aby można było skorzystać z funkcjonalności alarmów w sieci PROFIBUS, muszą zostać spełnione następujące warunki:
- Master musi obsługiwać alarmy
- Funkcjonalność alarmów musi być włączona
- Licznik alarmów nie może być przekroczony
- Slave musi obsługiwać alarmy
- Slave musi być w trybie wymiany danych ze stacją Master

Należy zaznaczyć, że urządzenia nie obsługujące tej funkcjonalności mogą normalnie pracować w sieci, w której część urządzeń używa alarmów.

Wiele urządzeń typu Slave obsługujących rewizję DPV1 pozwala na to, aby kontroler sieci mógł określić czy urządzenie będzie zwracać alarm wymagający potwierdzenia, czy też dane diagnostyczne bez potwierdzenia. Jest to zwykle ustawiane parametrem podczas konfiguracji urządzenia. Ten parametr jest zdefiniowany w pliku GSD urządzenia Slave i jest ustawiany za pomocą narzędzia konfiguracyjnego stacji Master.

Rodzaje alarmów określone przez PI International to alarmy diagnostyczne (Diagnostic), procesowe (Process), Pull, Plug, Status i Update. Dodatkowo oprócz alarmów standardowych, do dyspozycji producentów urządzeń pozostają wolne 94 kody alarmowe, które mogą zostać użyte do zdefiniowania własnych alarmów. Specyficzne alarmy producenta wraz z odpowiadającymi im kodami są zdefiniowane w pliku GSD oraz dokumentacji urządzenia.

Więcej na temat alarmów w PROFIBUS znajdziecie Państwo w najnowszym Profinews134.

Dodatkowo w numerze artykuły na temat IO-Link, IIoT, a także porównanie pętli 4-20mA z Profibusem.

Serdecznie zapraszamy do lektury Profinews134.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »