PROFINET idealnie nadaje się do łączenia danych procesowych przechowywanych w systemach sterowania i urządzeniach polowych. Dla PI był to wystarczający powód by połączyć dwie wiodące na rynku technologie w jedno, zorientowane na przyszłość rozwiązanie, które pozwoli operatorom obiektów na dalsze korzystanie ze sprawdzonych technologii, a jednocześnie na dostęp do najnowszych technologii i Industry 4.0.
W celu osiągnięcia tego celu organizacja PI uruchomiła wielofazowy projekt wspierany przez grupę znanych użytkowników. Projekt ma za zadanie sięgnięcie przez PROFINET we wszystkich sektorach przemysłu procesowego aż do poziomu urządzeń polowych. Można powiedzieć, że z jednej strony cele projektu są średnioterminowe i polegają na zaadaptowaniu standardu do technologii używanych obecnie lub do tych, do których powstała już dokumentacja. Z drugiej zaś strony PROFINET jest już rzeczywistym rozwiązaniem w aplikacjach procesowych, które nie wymagają ochrony przeciwwybuchowej (takich jak woda, ścieki, czy sektor żywnościowy). W tym wypadku PROFINET jako magistrala systemowa nie tylko pełni funkcję szkieletu, ale także rozciąga się w dół do poziomu urządzeń polowych, gdzie udostępnia także funkcje takie jak diagnostyka, czy wykrywanie topologii sieci. Obecnie są już objęte normą, a więc można założyć, że wkrótce będą dostępne także na rynku produkty i rozwiązania, gdzie urządzenia PROFIBUS PA będą podłączone do PROFINET za pomocą inteligentnych linków (wykorzystujących technologie proxy) przy niewielkim wysiłku inżynierów. Obecnie trwają prace nad aktualizacją profilu dla urządzeń PA, który umożliwi bezpośrednie połączenie urządzeń polowych z siecią PROFINET, a także bezpośrednie mapowanie w obszarach innych niż niebezpieczne. Za wyjątkowo abitny cel postawiono sobie użycie rozwiązań ethernetowych w obszarach niebezpiecznych oraz w sieciach o dużych dystansach. W tym temacie prowadzone są już bardzo intensywne prace.
Industry 4.0 wymaga ethernetu przemysłowego jako podstawy, a PROFINET nadaje się do tego idealnie. Projekt zainicjowany przez PI połączy PROFIBUS PA i PROFINET w pierwszej fazie wykorzystując istniejące rozwiązania PA, a później za pomocą tworzonych stopniowo urządzeń PROFINET specjalnie pod rozwiązania PROFIBUS PA. W ten sposób PROFIBUS PA stanie się podstawą technologii procesowej zastosowanej w Industry 4.0.
Więcej na temat PROFINET i PROFIBUS znajdziecie Państwo w najnowszym numerze
Profinews135.