Aktualności arrow Profinews arrow Profinews140
27.04.2024.
 
Profinews140
Szanowni Państwo,

Pod koniec ubiegłego roku organizacja PI powołała do życia nową grupę roboczą "I4.0", której celem jest przygotowanie przypadków użycia komunikacji przemysłowej w odniesieniu do Industry 4.0. Na tej podstawie istniejące oraz nowe technologie będą oceniane pod kątem przydatności w systemach produkcyjnych Industry 4.0. Podobnie będą analizowane środowiska używane do testów normalizacyjnych. Grupa robocza ma za zadanie zidentyfikować wymagania dotyczące komunikacji, odgrywające ważną rolę w środowisku Industry 4.0 oraz zadbać o ich spójność na etapie dalszego rozwoju, mając na uwadze docelową standaryzację technologii.

Jednym z pierwszych wyników działania grupy jest powstanie TSN_WordCLoudAs - projektu mającego za zadanie zbadanie możliwości połączenia IT (Information Technology) z OT (Operations Technology). Sieci IT i sieci produkcyjne są coraz częściej rosną razem. W przeszłości zawsze były rozróżniane pod kątem parametrów. Na przykład sieci IT miały zwykle większą przepustowość i łączyły różne lokalizacje, podczas gdy sieci produkcyjne charakteryzowały się głównie wysoką wydajnością i krótkimi opóźnieniami. Z pomocą TNS (Time Sensitive Networking) technologie obecnie opracowywane w IEEE będą łączyły w sobie przepustowość sieci IT z opóźnieniem sieci OT.

To czym wyróżnia się PROFINET, to fakt, że jest to standard oparty o sieć IT, a jednocześnie spełnia surowe wymagania komunikacji czasu rzeczywistego. PI widzi dużą szansę, aby połączyć siłę PROFINET i TNS i w ten sposób, poprzez włączenie PROFINET w przyszłościowy standard Industry 4.0, wygenerować wartość dodaną dla swoich klientów. Połączenie będzie owocowało także możliwością wykorzystania nowych bloków komunikacyjnych zgodnych z TSN przez producentów urządzeń PROFINET.Dotychczasowe usługi PROFINET, profile, interfejsy użytkownika, diagnostyka, alarmy, PROFIsafe i PROFIdrive pozostaną niezmienione. PROFINET po prostu zapewnia sobie bardzo dobrą pozycję startową do wykorzystania w przyszłości mechanizmów TSN. Połączenie komunikacji czasu rzeczywistego z ruchem opartym o protokół IP, co będzie miało większe znaczenie w Industry 4.0, jest już mocno zakotwiczone w architekturze PROFINET. Ponadto nowe pomysły dyskutowane w IEEE, takie jak ustanawianie dynamicznych połączeń ad hoc czasu rzeczywistego mogą zostać włączone do PROFINET. Standard PROFINET jest zatem spójny z dalszymi pomysłami na rozwój branymi pod uwagę przez IEEE.

Z tego powodu PI będzie aktywnie rozwijać funkcjonalności TSN i wskazywać w jaki sposób ta technologia może zostać wykorzystana w sieciach PROFINET. Czyniąc to, szczególna uwaga będzie zwrócona na jak najłatwiejsze połączenie z istniejącymi instalacjami, tak aby użytkownicy w łatwy sposób mogli skorzystać z sieci opartych o TSN. Pierwsze wyniki prac grupy roboczej mają być przedstawione w czasie targów SPS/IPC/Drives 2016.

Do implementacji Industry 4.0 niezbędna jest także praca nad innymi tematami, takimi jak wykorzystanie OPC UA, czy szerszy dostęp do danych dotyczących zarządzeniem aktywami. Grupa robocza pracuje także aktywnie nad tymi tematami.

Więcej informacji na temat PROFIBUS i PROFINET znajdziecie Państwo w najnowszym numerze Profinews140.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »