Aktualności arrow Profinews arrow Profinews144
20.04.2024.
 
Profinews144
Nowe narzędzie testowe F-Host PROFIsafe V2.61

W sierpniu firma ifak wydała w imieniu PROFIBUS/PROFIENT International nową wersję narzędzia testowego F-Host. Teraz F-Host jest zgodny z najnowszą wersją specyfikacji PROFIsafe 2.61 oraz zgodny z poprzednią wersją 2.4. Proces rozwoju został oceniony przez TÜV SÜD Rail GmbH.

Potencjalnie F-Host będzie używany w laboratoriach testowych PI w procesie certyfikacji urządzeń, a producenci będą go używać do wstępnych testów. Zadaniem narzędzia jest pokazanie sposobu prawidłowego funkcjonowania maszyny stanów F-Host. Zatem F-Host symuluje komunikację PROFIBUS lub PROFINET. Architektura systemu testowego F-Host na standard ISO dotyczący metodologii testów ISO 1994. Architekturę pełnej konfiguracji testowej przedstawiono na rysunku.

Rysunek 1: Architektura systemu testowego F-Host
Rysunek 1: Architektura systemu testowego F-Host

F-Host wykonuje testy w formie projektów testowych. Na tego typu projekt składają się dedykowane przypadki testowe. Każdy z takich przypadków odwołuje się do oddzielnego skryptu testowego, a także posiada oddzielną instrukcję odnoszącą się do części procesu przesyłania i odbierania danych przez urządzenie testowane (DUT - Device Under Test). Podczas testów zostanie utworzony diagram magistrali w oddzielnym urządzeniu zwanym PROFILgate (rys. 2). To urządzenie zawiera w sobie ogólny interfejs PROFIBUS i PROFINET, łatwy do wykorzystania w platformach, czy narzędziach deweloperskich wyższego poziomu. Projekt testowy zawiera informacje, które magistrala systemowa powinna wykorzystać podczas testów.


Rysunek 2: Ścieżka komunikacji pomiędzy narzędziem F-Host a urządzeniem testowanym

F-Host porównuje dane otrzymane z testowanego urządzenia z danymi zdefiniowanymi w skrypcie testowym, po czym zapisuje werdykt. Istotnym do odnotowania jest fakt, że istnieje programowa część systemu testowego, która jest nazywana górnym testerem i musi być przystosowana do każdego z testowanych urządzeń osobno. Pozostaje to w kwestii producentów przygotowujących swoje produkty do testów.

F-Host zapewnia przygotowane zbiory testów zgodne z testami przygotowanymi przez PI. Obejmują one protokół PROFIsafe w wersji BP (Basic Protocol, V2.4), LP (Loop-back extension) oraz XP (Expanded Protocol), jak również warianty z/bez pamięci trwałej i obsługi usterek. Skrypty testowe są generowane z maszyny stanów F-Hosta w trakcie procesu. Oficjalne skrypty testowe używane przez organizację PI do certyfikowania urządzeń są podpisywane w taki sposób, aby pobiec ich modyfikacji. Dodatkowo możliwe jest tworzenie własnych skryptów na swój użytek. Narzędzie zawiera dołączony w tym celu edytor.

Wyniki testów są prezentowane w formie szczegółowego zapisu oraz informacji podsumowującej. Ta informacja może zostać wyeksportowana i zapisana jako raport z testów. Firmy zainteresowane narzędziem powinny skontaktować się z Centrum Wsparcia PI.

Autor: dr Matthias Riedl, Elke Hintze, Institut für Automation und Kommunikation e.V.

Literatura:

[ISO1994] Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna / Międzynarodowej Komisji Elektrotechnicznej: ISO / IEC 9646: Informatyka - systemów otwartych - Metodologia testowania zgodności i ramy, Międzynarodowa Komisja Elektrotechniczna, Genf, 1994

[PI2014] PROFIBUS Nutzerorganisation, PROFIsafe - Profil Technologii Bezpieczeństwa PROFIBUS DP i PROFINET IO, część profilu powiązane z IEC 61784-3-3 Ed. 3, Specyfikacja techniczna, wersja 2.6.1, Nr zam. 3,192, sierpień 2014

[Ifak2014] PROFILgate: PROFILgate Handbook v5.0, Data: 13 lutego 2014, info@ifak.eu

Więcej informacji na temat PROFIBUS i PROFINET znajdziecie Państwo w najnowszym numerze Profinews144.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »