Aktualności arrow Profinews arrow Profinews149
25.04.2024.
 
Profinews149
Czy wiecie, że IO-Link może być zintegrowany z dowolną magistralą przemysłową?

Jedną z najbardziej istotnych cech IO-Link jest jego neutralność względem standardów komunikacji przemysłowych. Pozwala to na podłączenie IO-Link do niemal każdej magistrali przemysłowej, lub zestandaryzowane zmapowienie danych na takie magistrale, np. PROFIBUS, PROFINET, EtherCAT i Sercos, czy ewentualnie zmapowanie według specyficznych ustawień producenta jak w przypadku EtherNet/IP, CANopen, Modbus, CC-Link. W tym celu może zostać użyty AS-Interface. IO-Link jest również zarejestrowany jako międzynarodowy standard IEC-61131, a co za tym idzie jest uznawany na całym świecie, niezależnie od innych systemów przemysłowych. Z tego powodu użytkownicy stosujący IO-Link mogą liczyć na rozwiązania zapewniające długoterminową niezawodność, tak jak jest to ogólnie przyjęte w systemach automatyki przemysłowej. To oznacza wysoką ochronę inwestycji zarówno po stronie producentów, jaki i użytkowników - szczególnie ze względu na myśl o przyszłych aplikacjach.

Dodatkowo zestandaryzowany został opis urządzeń (IODD - IO Device Description), który jest także niezależny od wybranej magistrali, czy rodzaju kontrolera sieci. Dzięki temu do sparametryzowania urządzenia, czy ustawień diagnostycznych możemy użyć dowolnego narzędzia inżynierskiego stosowanego do opisywania urządzeń pracujących w sieci za pomocą pliku tekstowego. Pozwala to na centralny dostęp do wszystkich urządzeń IO-Link za pomocą jednego narzędzia.

Każde urządzenie IO-Link można zidentyfikować jednoznacznie na podstawie jego wewnętrznych danych. Jest to ważny element związany z zapewnieniem jakości i funkcjonalności związanych z Industrie 4.0. Poza przekazywaną do kontrolera cyfrowo, w bezpieczny sposób wartością pomiarową, w ten sam sposób możemy przekazywać dodatkowe informacje z urządzenia do systemu ERP. Tak więc IO-Link zapewnia wymaganą spójność z poziomu sterowania do poziomu automatyki (Fieldbus, Ethernet), wliczając w także poziom aplikacji działających w chmurze.

Więcej informacji na temat PROFIBUS i PROFINET znajdziecie Państwo w najnowszym numerze Profinews149.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »