Aktualności arrow Profinews arrow Profinews153
29.04.2024.
 
Profinews153
Czy wiecie, że w IO-Link dostępne są nowe opcje diagnostyczne?
IO-Link pozwala przesyłać teraz większe ilości danych.

Wcześniej, w przypadku gdy większe ilości danych były odczytywane z urządzenia IO-Link, np. do celów diagnostycznych, takich jak obrazy z czujników optycznych, czy przebiegów długotrwałych, było to możliwe tylko za pomocą własnych rozwiązań. Profil BLOB (Binary Large Object) opracowany przez społeczność IO-Link zapewnia obecnie możliwość segmentowania większych wolumenów danych, a następnie przesyłania ich z pomocą istniejącego mechanizmu komunikacji ISDU (Indexed Service Data unit) w kontrolowany sposób. Wymaga to użycia standardowego transferu danych o znacznym wolumenie (typowo kilka kilobajtów), czyli właśnie BLOB z urządzenia IO-Link do kontrolera, lub w przeciwnym kierunku (dwukierunkowo). Kontrolerem może być np. PLC, lub komputer z odpowiednim wyposażeniem.

Trik polega na tym, że IO-Link jest używany w tym przypadku "tylko" jako kanał danych. Rzeczywista kontrola segmentacji i przepływu danych odbywa się w urządzeniu, lub PLC, czy oprogramowaniu po stronie PC. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest to, że poziom polowy oprogramowania w urządzeniu i kontrolerze nie są zaangażowane przy transmisji danych. Oznacza to, że nie jest wymagana do tego modyfikacja istniejącego systemu, a urządzenia obsługujące BLOB mogą być podłączone do istniejących aplikacji IO-Link.

Po stronie hosta proces BLOB może być zaimplementowany na przykład w bloku funkcyjnym PLC. Ma to sens szczególnie jeśli program PLC wymaga danych do dalszego przetwarzania, np. podczas czytania znaczników RFID czytnikiem IO-Link, lub odczytywania zebranych informacji diagnostycznych z urządzenia. Jeśli dane mają być wykorzystane do celów serwisowych, mogą być także odczytana lub zapisane przez zwykłe USB z użyciem specjalnego oprogramowania.

Tworzy to możliwości czytania nawet dużych pakietów danych, jak w przypadku rozpoznawania obrazów przesyłanych z ostatnich metrów aplikacji polowych w celu analizy danych. Jest to kolejny ważny krok w przyszłych zastosowaniach Industrie 4.0

Więcej informacji na temat PROFIBUS i PROFINET znajdziecie Państwo w najnowszym numerze Profinews153.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »