Aktualności arrow Profinews arrow Profinews157
09.07.2025.
 
Profinews157
Szanowni Państwo,

Automatyka przemysłowa rozwija się wraz z sieciami, na których jest oparta. Najnowsze trendy to coś więcej niż tylko modne słowa: Industry 4. i Industrial Internet of Things. Te i podobne pojęcia występują pod różnymi nazwami w różnych krajach (na przykład Smart Industry czy China 2025). Poniżej przedstawiamy krótkie spojrzenie na ewolucję, wraz z jej skutkami wpływającymi na wzajemne oddziaływanie na siebie tych koncepcji.

W początkowej fazie automatyzacji, to operator odpowiadał za automatyzację. Patrzył na manometr i ręcznie regulował zawór. Wiedział kiedy silnik powinien zostać uruchomiony i robił to za pomocą przełącznika. W zastosowaniach procesowych sterowanie ręczne odbywało się z użyciem urządzeń pneumatycznych o ciśnieniu 3-15 psi. Następnie sterowanie to zostało zastąpione przez rozwiązanie elektroniczne oparte o pętlę prądową 4-20mA i logikę zbudowaną na przekaźnikach. Kolejnym krokiem było użycie kontrolerów programowalnych PLC z elektronicznymi drabinkami przekaźników. Szeregowe magistrale danych pozwoliły na indywidualne połączenie z każdym urządzeniem. To pozwoliło na wymianę dodatkowych informacji używanych do konfiguracji urządzeń i zgłaszania potencjalnych problemów. Wreszcie nadeszła era ethernetu przemysłowego, który przyniósł ze sobą zalety ethernetu komercyjnego. Ethernet przemysłowy łączy w sobie zalety innych sieci polowych, ale zapewnia szybsze aktualizacje, większe zakresy adresowe i szersze pasmo.

Industrial Internet of Things (IIoT) jest wspólnym mianownikiem dla Industry 4.0 oraz innych krajowych i międzynarodowych programów. Poniższe 47-sekundowe wideo pokazuje te relacje:


Głównym celem IIoT jest analiza obecnych procesów przemysłowych i określenie, jak je poprawić. W tym procesie możemy wyróżnić cztery kroki:

1. Zbieranie danych
2. Analiza danych
3. Określenie kierunku działania
4. Informacje zwrotne dotyczące ulepszenia procesu

Podsystemem dla IIoT jest PROFINET, PROFINET of Things. Następna lekcja zaczyna się od szczegółów dotyczących PROFINET of Things.


Link do oryginalnego artykułu: The Evolutionary Trends of Automation. Artykuł pochodzi ze strony profinetuniversity.com.

Więcej informacji na temat PROFIBUS i PROFINET znajdziecie w najnowszym numerze Profinews157.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »