Aktualności arrow Profinews arrow Profinews158
03.05.2024.
 
Profinews158
Szanowni Państwo,

Jednym z wielu dostępnych narzędzi, skierowanych do użytkowników zainteresowanych interakcją z urządzeniami jest PROFINET Commander. Producenci są w stanie z jego pomocą szybko przetestować nowe urządzenia lub system w fazie rozwoju. Sprzedawcy mogą za to zademonstrować produkt w pełni bez dodatkowego sprzętu. Inżynierowie zaś są w stanie skonfigurować urządzenie przed włączeniem go w linię produkcyjną. Służby odpowiedzialne za utrzymanie sieci mogą ustawić nazwę urządzenia lub zdiagnozować je przez PROFINET.




Główne funkcje PROFINET Commander:
- funkcja kontrolera I/O oraz sprawdzania I/O
- diagnostyka
- odczyt i zapis danych PROFINET
- przeglądarka DCP

Kontroler I/O w PROFINET Commander może być używany do komunikacji z urządzeniem I/O lub siecią złożoną z wielu urządzeń. Jest to funkcjonalność niezależna od dostawców urządzeń, działająca z każdym urządzeniem PROFINET RT. Użytkownicy mogą z jej pomocą uruchomić lub zatrzymać urządzenie, ustawić punkty I/O, czy pobrać alarmy diagnostyczne.

Funkcje diagnostyczne mogą być używane do rozwiązywania problemów z urządzeniem w czasie rzeczywistym w przypadku alarmu diagnostycznego Dostępne są zarówno funkcje diagnostyczne, jak i wiele sposobów odczytania parametrów diagnostycznych bezpośrednio w przypadku wystąpienia stanu diagnostycznego. Diagnostyka może być odczytywania również acyklicznie, a użyciem rekordów danych.

Funkcje odczytu i zapisu mogą być używane do parametryzacji, lub dostępu do dowolnych informacji specyficznych dla urządzenia. Pozwalają na odczyt standardowych danych PROFINET, takich jak informacje AR (Application Relation), I&M (Identyfication & Maintenance), informacje o portach, informacje diagnostyczne i wiele innych. Istnieje nawet możliwość bezpośredniego zapisu standardowych lub specyficznych dla producenta parametrów urządzenia.

Najnowsza wersja oprogramowania udostępnia przeglądarkę DCP (Discovery and Configuration Protocol), która umożliwia skanowanie sieci pod kątem urządzeń, ustawianie nazw, adresów IP oraz uzyskanie informacji producenta, czy informacji o zasobach sieciowych.



Tekst jest fragmentem pochodzącym z PROFINETUniversity.com.

Więcej informacji na temat PROFIBUS i PROFINET znajdziecie Państwo w najnowszym numerze Profinews158.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »