Na tegorocznych targach w Hannowerze organizacja PI ogłosiła zamiar wykorzystania TSN (Time Sensitive Networking) w PROFINET. Pierwsze ustalenia grupy roboczej są już dostępne, opracowana została także mapa drogowa dla prac związanych ze specyfikacją.
TSN jest dziś przedmiotem szczególnej uwagi, zwłaszcza w kontekście Industry 4.0 i ogólnie jest postrzegana jako możliwość lepszej integracji sieci OT z sieciami informatycznymi firm. Dzięki dalszemu rozwojowi Ethernetu w IEEE 802.1 można opracować przyszłe urządzenia ze standardowymi kontrolerami Ethernet, które nadal spełniają wszystkie wymagania dotyczące odporności i determinizmu automatyki przemysłowej. Ponieważ TSN definiuje tylko warstwę 2 do komunikacji, PROFINET jest predestynowany jako protokół aplikacji do bezproblemowej integracji TSN, dzięki czemu kontrolery i urządzenia obiektowe będą w stanie komunikować się ze sobą i wymieniać dane.
Jednym z zadań grupy roboczej odpowiedzialnej za standard PROFINET było określenie, które z licznych standardów IEEE 802.1 będą wymagane w procesie integracji TSN z PROFINET. Jedną z najważniejszych funkcji jest synchronizacja przy użyciu 802.1 ASrev, TAS (time aware shaper, 802.1Qbv) i precemption (802.1Qbu). Dzięki wczesnemu doborowi obsługiwanych standardów producenci urządzeń mogą już teraz przygotowywać się do implementacji TSN, czy zaplanować kolejną generację urządzeń z TSN.
Jak dotąd znaczącym odkryciem jest to, że jednym z decydujących kryteriów sukcesu i akceptacji przez użytkowników będzie konfiguracja parametrów sieci TSN. TSN będzie można łatwo zintegrować z systemami tylko wtedy, gdy zastosuje się podejście Plug & Work, które nie wymaga od użytkownika dużych dostosowań. Dlatego PI realizuje przede wszystkim zdecentralizowany model konfiguracji IEEE, który pozwala na tworzenie elastycznych, wydajnych sieci systemowych i który będzie testowany na przykład w laboratorium testowym Labs Network Industrie 4.0.
Dzięki sprawdzonej podstawowej architekturze PROFINET opartej na standardzie Ethernet, percepcja użytkownika w kwestiach takich jak dane IO, parametryzacja, diagnostyka itp. pozostaje niezmieniona. Ze względu na dużą bazę zainstalowanych urządzeń PROFINET, problem kompatybilności jest bardzo ważny dla użytkowników.
PI ustaliła sobie jako cel publikację dokumentacji TNS dla PROFINET w połowie 2019 roku.
Więcej informacji na temat PROFIBUS i PROFINET znajdziecie Państwo w najnowszym numerze Profinews159.