Aktualności arrow Profinews arrow Profinews161
30.04.2024.
 
Profinews161
Szanowni Państwo,

W aplikacjach Industry 4.0 sieci łączone mają realną wartość. Charakteryzują się one tym, że sieci technologii informatycznych (IT) są łatwe do połączenia z obszarem technologii operacyjnej (OT). Umożliwia to łatwe wykorzystanie danych z procesu produkcyjnego w aplikacjach - na przykład w celu optymalizacji procesów. Ułatwia to także integrację platform chmurowych, zarówno lokalnych, jak i zewnętrznych. Prostsze jest również raportowanie dotyczące wydajności urządzeń lub maszyn. TSN (Time Sensitive Networking) w takich rozwiązaniach jest jest uważane za "technologię wspomagającą". Wzbogaca ono standardową sieć Ethernet o możliwość pracy deterministycznej w czasie rzeczywistym. Ale czy naprawdę jest to wystarczające? Czy TSN faktycznie dostarcza te korzyści użytkownikowi?

TSN jest krokiem na ścieżce do systemów zgodnych z Industry 4.0. Dlatego PI (PROFIBUS i PROFINET International) zwróciło uwagę na ten temat na wczesnym etapie i obecnie pracuje nad aplikacją TSN dla PROFINET. Ponieważ jednak TSN odnosi się tylko do mechanizmów warstwy 2 - to znaczy do czystego transferu danych - może być pomocne w pokonywaniu przeszkód w komunikacji, ale systemy IT wciąż nie rozumieją znaczenia poszczególnych fragmentów danych z maszyny. To sprawia, że ​​konieczne jest zakwalifikowanie danych według znaczenia ich zawartości. W ten sposób dane są przekształcane w informacje. Przy odpowiednim opisie semantycznym system zarządzania jakością wie - bez dodatkowej konfiguracji - że otrzymana wartość odpowiada na przykład, swoistemu momentowi obrotowemu klucza. Tylko w ten sposób można wykorzystać dane w sposób opłacalny.

Z tego powodu właśnie PI już od kilku lat pracuje nad odpowiednimi definicjami profili. Dzięki profilom informacje z różnych urządzeń są zdefiniowane i zestandaryzowane niezależnie od producenta. Dzięki TSN zakres funkcjonalności profili może zostać poszerzony w taki sposób, aby wykorzystywały pełne spektrum możliwości jakie daje PROFINET. TSN nie zmienia widoku aplikacji PROFINET. Ponadto PI pracuje obecnie nad profilami we wspólnej grupie roboczej z OPC Foundation, w celu stworzenia otwartych modeli informacyjnych, które można łatwo udostępnić systemom IT, również za pośrednictwem OPC UA. Dzięki doświadczeniu PI w zakresie aplikacji opracowywana jest dokumentacja dotycząca wykorzystania profili w połączeniu z OPC UA. Ułatwi to wdrażanie aplikacji Industry 4.0 w przyszłości.

Tekst pochodzi z artykułu Karstena Schneidera, prezesa organizacji PI.

Więcej informacji na temat PROFIBUS i PROFINET znajdziecie Państwo w najnowszym numerze Profinews161.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »