Aktualności arrow Profinews arrow Profinews173
20.06.2024.
 
Profinews173
Szanowni Państwo,

Nowoczesny, stały rozwój standaryzowanych technologii gwarantuje przedsiębiorstwom korzystającym z tych technologii długoterminowy sukces ekonomiczny. PI konsekwentnie realizuje tę zasadę od samego początku. To przekłada się na prawie 30 lat sukcesu na rynku. Nie jest to zresztą jedyny powód, dla którego członkowie PI w coraz większym stopniu polegają na PROFINET. Aby umożliwić dalszy rozwój tej technologii, specjalnie powołane grupy robocze PI włączyły ostatnio do specyfikacji PROFINET zestaw podstawowych funkcji TSN oraz określiły semantykę opisu urządzenia.

W celu zagwarantowania maksymalnego globalnego sukcesu technologii PI, drugim krokiem jest wprowadzenie i egzekwowanie określonych mechanizmów w powiązanych zestandaryzowanych technologiach. Z tego powodu wielu ekspertów PI jest aktywnych w krajowych i międzynarodowych organizacjach standaryzujących, obejmując tam strategicznie i ważne stanowiska managerskie.

Oprócz rozwoju PROFINET ukierunkowanego w tej chwili na Industry 4.0, innowacje te dotyczą głównie bezwarunkowego wsparcia:

- współistnienia OPC UA w sieciach PROFINET
- otwartej semantyki i modeli informacyjnych
- bezpieczeństwa

Podstawą PROFINET pozostaje niezmodyfikowany standard Ethernet IEEE. Zwłaszcza w tym zakresie w IEC powstaje kilka istotnych projektów. Z jednej strony, w oparciu o standard TSN IEEE z charakterystyką czasu rzeczywistego, opracowywany jest profil TSN we wspólnej grupie roboczej IEEE/IEC, która pracuje nad zoptymalizowaniem tego rozwiązania pod zastosowania w aplikacjach automatyki przemysłowej (IEC/IEEE 60802 (TSN)). Dodatkowo stale rozbudowywane są normy IEC 61158, IEC 61784-1 oraz IEC 61184-2, na których oparty jest PROFINET. Celem jest wprowadzenie nowych funkcjonalności PROFINET. Z drugiej strony, w dziedzinie semantyki stale aktualizowane są także normy IEC 61804 (EDDL) i IEC 62769 (FDI), mocno osadzone w automatyzacji procesów w celu standaryzacji opisów urządzeń PROFINET. Ponadto zostanie rozszerzony standard IEC 61987 (CDD), gdzie zostaną ustanowione nowe odpowiednie semantyczne identyfikatory, będące jednym z podstawowych założeń Industry 4.0. Bardzo ważne jest to, aby technologie PI zostały całkowicie odwzorowane w tych standardach.

Fragment pochodzi z artykułu Petera Wenzela, dyrektora wykonawczego PI Germany.

Więcej informacji na temat PROFIBUS i PROFINET znajdziecie Państwo w najnowszym numerze Profinews173.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »