Aktualności arrow Profinews arrow Profinews184
01.12.2023.
 
Profinews184
Szanowni Państwo,

Najnowsze badania IHS Markit | Technology, będąca obecnie częścią Informa Tech, analizująca komunikację przemysłową pokazuje, że PROFINET, przemysłowy system komunikacji Ethernet PROFIBUS & PROFINET International (PI) jest powszechnie stosowany w przemyśle. Pod względem nowo podłączonych węzłów PROFINET miał udział w rynku wynoszący prawie 30% w 2018 r., co czyni go wiodącym na świecie rozwiązaniem komunikacyjnym opartym na sieci Ethernet dla automatyki przemysłowej.


I 30 lat po założeniu PI sukces ten nie jest przypadkowy. Od samego początku wybitni producenci współpracowali nad wspólną magistralą polową PROFIBUS, a następnie nad PROFINET, która wychodzi naprzeciw rosnącym wymaganiom szerokiej gamy branż dzięki spójnemu i przyszłościowemu podejściu. Jednocześnie pracowali nad rozwojem i wprowadzeniem na rynek IO-Link, systemu komunikacji czujników i urządzeń wykonawczych. Dziś w samej radzie doradczej - najwyższym technicznym organie decyzyjnym - są członkowie reprezentujący 15 światowych producentów i innowacyjne uniwersytety. Ale to tylko wierzchołek góry lodowej. W 2019 r. w różnych grupach roboczych ponad 600 pracowników firm będących członkami PI przyczyniło się do rozwoju nowych lub istniejących technologii w oparciu o wymagania środowiska Industry 4.0, a także do utrzymania dotychczasowych technologii poprzez podnoszenie ich jakości oraz wsparcia operacyjnego dla użytkowników. W sumie w 2019 roku odbyło się ponad 250 spotkań grup roboczych. Biorąc pod uwagę dni robocze, to średnio jedno spotkanie dziennie, ukierunkowane na technologię i marketing PROFINET, PROFIBUS lub IO-Link.

Podobnie jak do tej pory, w centrum naszej pracy pozostaje transfer danych. Dzisiaj w PROFINET dotyczy to w szczególności sieci wrażliwych na czas (TSN) i Ethernet APL dla przemysłu przetwórczego. Dzięki IO-Link Wireless została ostatnio dodana w IO-Link możliwość komunikacji bezprzewodowej. Semantyczny opis danych nabiera coraz większego znaczenia w grupach roboczych. PI zapewnia zatem, że jego technologie pozostaną w czołówce rynku przemysłowego nawet w przyszłości.

Więcej informacji na temat PROFIBUS i PROFINET znajdziecie w najnowszym numerze Profinews184.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »