Aktualności arrow Profinews arrow Profinews189
27.07.2024.
 
Profinews189
Szanowni Państwo,

Organizacja PROFIBUS & PROFINET International (PI) opublikowała pierwszą specyfikację towarzyszącą OPC UA dla PROFINET. Niniejsza specyfikacja opisuje znormalizowany model obiektowy OPC UA dla urządzeń PROFINET, który umożliwia między innymi urządzeniom PROFINET produkowanym przez różnych producentów przesyłanie danych z urządzeń do systemów zarządzania zasobami w znormalizowany sposób. Standaryzacja znacznie ułatwia zbieranie tego typu informacji za pomocą narzędzi różnych producentów, ale to w zasadzie jeden z przykładów strategii integracji pionowej PI.

Wiele przypadków użycia Przemysłu 4.0 opiera się na przenoszeniu danych z hali produkcyjnej do systemów informatycznych lub chmury , aby można je było tam poddać analizie. W najprostszym przypadku są to informacje o urządzeniu, takie jak numer seryjny czy wersja oprogramowania urządzenia. Mogą to jednak być także dane diagnostyczne sieci lub urządzenia. Na podstawie takich danych można utworzyć harmonogramy konserwacji i diagnostyki lub wyciągnąć wnioski na temat dostępności urządzenia. Celem PI jest zdefiniowanie otwartego standardu dla urządzeń PROFINET, który określałby szeroki zakres informacji w znormalizowanych modelach obiektowych, w taki sposób, aby mogły być w łatwy sposób zintegrowane przez producentów urządzeń, wykorzystywane przez operatorów instalacji, czy integratorów systemów. Wreszcie powodowałby także zmniejszenie wysiłów i wydatków związanych z gromadzeniem danych.

Jeśli chodzi o implementację, nie ma znaczenia, czy serwer OPC UA znajduje się bezpośrednio w urządzeniu, czy też dane są agregowane z kilku urządzeń PROFINET na wyższym poziomie poprzez bramkę czy kontroler. W każdym przypadku użytkownik ma dokładny obraz informacji. W tym przypadku PROFINET korzysta z istotnej funkcji dodatkowych kanałów TCP/IP działających równolegle do przekazywania danych w czasie rzeczywistym.

Ta wstępna specyfikacja stanowi podstawę dla kolejnych, bardziej dalekosiężnych modeli informacyjnych. Kolejnym celem przyjętym przez grupę roboczą będzie modelowanie danych zarządzania energią w OPC UA w oparciu o PROFIenergy. Dodatkowe wymagania dotyczące tego zakresu są już uzgodnione. Grupy robocze ściśle współpracują również nad nadrzędnymi specyfikacjami OPC, takimi jak integracja urządzeń i podstawowy model informacji o sieci.

Specyfikację towarzyszącą można pobrać ze stron internetowych PI i OPC Foundation. Bardziej szczegółowe informacje na temat integracji pionowej z PROFINET i OPC UA można znaleźć na nowo zaprojektowanych stronach PI w Industry 4.0 pod adresem: http://www.profibus.com/I40.

Więcej informacji na temat PROFIBUS i PROFINET znajdziecie w najnowszym numerze Profinews189.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »