Aktualności arrow Profinews arrow Profinews200
20.05.2024.
 
Profinews200
Szanowni Państwo,

Pomimo wyzwań związanych z pandemią, produkty wykorzystujące technologię PROFIBUS & PROFINET International (PI) zostały bardzo dobrze przyjęte przez użytkowników. Łączna liczba produktów PROFIBUS i PROFINET zainstalowanych do tej pory w zakładach przekroczyła 104 miliony, co oznacza przekroczenie imponującego progu. W skali roku PROFINET bije wszystkie poprzednie rekordy, wprowadzając na rynek łącznie 7,3 miliona produktów. Liczba zainstalowanych urządzeń PROFINET wzrosła o ponad 22% w porównaniu z rokiem poprzednim, osiągając łącznie 40 milionów. W 2020 roku na rynek wprowadzono łącznie 1,7 miliona urządzeń PROFIBUS, z czego 0,8 miliona wykorzystano w aplikacjach przemysłu procesowego. W ciągu ostatnich kilku lat procent produktów PROFIBUS zainstalowanych w zakładach przetwórczych stale rośnie. Oczekuje się, że większość produktów PROFIBUS dostarczonych w przyszłym roku będzie wykorzystywana w instalacjach automatyzacji procesów. Tymczasem w technologii produkcyjnej około cztery razy więcej urządzeń zostało wyposażonych w interfejs PROFINET niż w interfejs PROFIBUS.


Nawet w ciągu roku, w obliczu wyzwań związanych z koronawirusem, PROFINET był w stanie osiągnąć solidny wzrost, a zainstalowana baza przekroczyła 40 milionów. IO-Link również kontynuował swoją ścieżkę wzrostu w 2020 roku, dostarczając rekordowe 5 milionów nowych urządzeń IO-Link w ciągu jednego roku.
Jeśli chodzi o IO-Link, to 5 milionów urządzeń w 2020 roku, to więcej zainstalowanych niż w jakimkolwiek innym roku. Nawet w trudnych czasach IO-Link zdołał osiągnąć stopę wzrostu na poziomie 31%, co dowodzi, że technologia jest mocno osadzona w aplikacjach. Całkowita liczba zainstalowanych urządzeń IO-Link wynosi obecnie ponad 21 milionów.

W 2020 roku zainstalowano 2,6 miliona węzłów PROFIsafe, nieznacznie przewyższając liczbę z poprzedniego roku. Całkowita liczba zainstalowanych węzłów PROFIsafe wynosi obecnie ponad 16 milionów.

„Użytkownik postrzega nasze technologie jako sprawdzone w praktyce, niezawodne i przyszłościowe. Od jakiegoś czasu użytkownicy na szeroką skalę wdrażają w swoich zakładach wymagania Przemysłu 4.0, a nasze technologie dają do tego solidną podstawę. W ubiegłym roku do naszego portfolio dodaliśmy kolejny ważny element zapewniający elastyczną i wydajną produkcję: omlox. To pokazuje naszą wyraźną orientację w przyszłość” - tak komentował ten wynik Karsten Schneider, prezes PROFIBUS & PROFINET International (PI).

Pomimo ograniczeń spowodowanych pandemią, PI kontynuował rozwój technologii i dystrybucję z pełną prędkością, aby zapewnić producentom urządzeń i użytkownikom dobrą bazę na czas, gdy społeczeństwo i gospodarka powrócą do normalnego funkcjonowania lub do nowej normalności - miejmy nadzieję, że w dającej się przewidzieć przyszłości.Udziały w rynku sieci przemysłowych w 2021 r. Według HMS Networks

Udziały w rynku w 2021 roku według HMS Networks - Fieldbus, Industrial Ethernet i Wireless.

Każdego roku HMS Networks przeprowadza badanie rynku sieci przemysłowych, aby przeanalizować dystrybucję nowych przyłączonych węzłów w automatyzacji fabryk. Tegoroczne badanie pokazuje, że pomimo pandemii koronawirusa oczekuje się, że rynek sieci przemysłowych wzrośnie o 6% w 2021 roku. Industrial Ethernet nadal wykazuje najwyższy wzrost i obecnie ma 65% nowych zainstalowanych węzłów (64% w zeszłym roku), podczas gdy dla magistrali obiektowych ten wzrost wynosi 28% (30% w zeszłym roku). Sieci bezprzewodowe nadal rosną i osiągają obecnie 7%. PROFINET wyprzedza EtherNet/IP na szczycie rankingów sieci z 18% udziałem w rynku w porównaniu z 17% w zeszłym roku.

Więcej informacji na temat PROFIBUS i PROFINET znajdziecie w najnowszym numerze Profinews200.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »