Aktualności arrow Profinews arrow Profinews201
22.07.2024.
 
Profinews201
Szanowni Państwo,

Pozytywny trend wzrostowy IO-Link nadal się utrzymuje, co znajduje odzwierciedlenie nie tylko w liczbach węzłów, które po raz kolejny zostały poświadczone za 2020 r. W porównaniu z 2019 r. wzrosły one o 31%, aby do końca 2020 r. osiągnąć około 21 milionów węzłów. Jako że rok 2020 był naznaczony pandemią o poważnych skutkach ekonomicznych, ta okoliczność wydaje się naprawdę zdumiewająca.

Dlatego coraz większa liczba producentów maszyn i instalacji wykorzystuje IO-Link jako nowoczesny interfejs do podłączania czujników i elementów wykonawczych. Rynkowy trend w kierunku Przemysłu 4.0 jeszcze bardziej wzmocni tę ścieżkę komunikacji, nawet na poziomie terenowym. Znaczenie monitorowania stanu i konserwacji predykcyjnej będzie rosło, a potrzeba uzyskania dodatkowych informacji w celu zapewnienia jakości i optymalizacji całych procesów produkcyjnych będzie coraz ważniejsza. Informacje takie jak temperatura i wilgotność w otoczeniu procesu produkcyjnego to przykłady, które w połączeniu z bezpośrednim procesem produkcyjnym i możliwymi incydentami mogą dać ciekawe wnioski dotyczące możliwości optymalizacji.

W przyszłości dane z czujników nie będą przetwarzane wyłącznie w kontrolerze. Będą również dostępne dla urządzeń w chmurze oraz urządzeń brzegowych, na przykład do wykonywania analiz, poza standardową kontrolą produkcji. Ponadto konfiguracja i sprawdzanie stanu czujników oraz elementów wykonawczych powinno być możliwe także za pomocą tabletu i/lub smartfona. Aby umożliwić IO-Link obsługę tych interfejsów IoT, mapowania do OPC UA i JSON zostały już ustandaryzowane. Ponadto integracja z PROFINET została dodatkowo ulepszona. IO-Link i PROFINET to udany duet o dużym potencjale wzrostu.

Społeczność IO-Link, która skoncentrowała się na dalszym rozwijaniu poniższych tematów, uważa się zatem za wzmocnioną w strategicznym ukierunkowaniu na rozwój IO-Link jeszcze bardziej, pozostając jednocześnie przyjazna dla użytkownika i operatora. Coraz więcej siłowników i czujników jest potrzebnych, aby wykorzystać aplikacje w zapewnianiu jakości i optyce procesowej. Oprócz klasycznych czujników w automatyce przemysłowej, opracowywane są również aplikacje dla IO-Link w światłach sygnalizacyjnych i innych systemach (np. wagach). Wzrasta również liczba przetworników nachylenia, oscylacji, wibracji, temperatury i wilgotności, w tym IO-Link. Czujniki coraz częściej stają się inteligentnymi czujnikami. Oprócz niezbędnych profili obsługa musi być tutaj tak prosta, jak to tylko możliwe.

IO-Link wspiera użytkowników, na przykład za pomocą IODDfinder, który zapewnia niezbędny opis urządzenia jednym kliknięciem myszy. Kolejnym podobnym narzędziem jest IODDviewer, który w przejrzysty sposób wyświetla funkcje urządzenia. Z tych funkcji korzystają producenci urządzeń oraz użytkownicy.

Na przykład IO-Link Safety rozszerza również obszary zastosowań, oferując jednocześnie długo oczekiwaną możliwość wykorzystania IO-Link do zastosowań funkcjonalnie bezpiecznych.

Społeczność IO-Link nadal zajmuje się właściwymi problemami na przyszłość.

Temat IO-Link Wireless jest dyskutowany od dłuższego czasu. Początkowo koncentrowano się na ograniczonych zastosowaniach do podłączania czujników IO-Link, w przypadkach gdy opcje okablowania są ograniczone lub w ogóle niedostępne. IO-Link Wireless może otworzyć możliwość całkowicie bezprzewodowej automatyzacji całych modułów w środowisku mobilnym – co jest dość śmiałym podejściem.

W celu zapewnienia powiązania aktualnej specyfikacji z IO-Link Safety i IO-Link Wireless, przyjęto Pakiet 2020.

Niezaprzeczalnie jednoparowy Ethernet wywoła falę na całym rynku technologii automatyki i dlatego jest kolejnym tematem, którym zajmie się społeczność IO-Link.

Wiele różnych warsztatów organizowanych przez międzynarodowe oraz regionalne społeczności IO-Link na całym świecie również podkreślają międzynarodową akceptację IO-Link.

Więcej informacji na temat PROFIBUS i PROFINET znajdziecie w najnowszym numerze Profinews201.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »