Aktualności arrow Profinews arrow Profinews203
22.07.2024.
 
Profinews203
Szanowni Państwo,

Od kilku lat przekształcamy PI (PROFIBUS i PROFINET International) z tradycyjnej organizacji fieldbus w platformę dla technologii wspierających Przemysł 4.0. Jednym z ostatnich przykładów było wprowadzenie omlox, technologii informacji i usług lokalizacyjnych w pomieszczeniach. I nadal koncentrujemy się na obiecujących przypadkach użycia w fabrykach lub zakładach, aby wspierać cyfrową transformację branży. Jedną z dziedzin, w której mogliśmy już zdobyć doświadczenie w przeszłości jest integracja robotów za pomocą standardowych profili. W nowoczesnych liniach produkcyjnych coraz więcej robotów stacjonarnych i mobilnych jest integrowanych jako kompletne systemy w celu zwiększenia stopnia automatyzacji i obniżenia kosztów. Ponieważ linia produkcyjna jest zwykle sterowana przez PLC, a użytkownik programuje aplikację linii produkcyjnej za pomocą systemu programowania PLC, konieczna jest możliwość jednolitego sterowania i programowania kompletnych systemów robotów różnych producentów. Są one integrowane z linią produkcyjną za pomocą systemu programowania PLC.

Dzięki naszym wspólnym działaniom z OPC UA Safety i Fundacją OPC mieliśmy już wypracowane podstawy do płynniejszej integracji robotów mobilnych w zakładzie produkcyjnym. Zajmujemy się również przypadkiem użycia sterowników PLC sterujących robotami, dlatego zdefiniujemy jednolity interfejs danych pomiędzy sterownikiem PLC a sterownikami robotów, aby programowanie robotów było łatwiejsze i wydajniejsze dla programistów PLC oraz dostawców sterowników PLC. Ten interfejs danych powinien umożliwiać zapisywanie programów robota w całości w sterowniku PLC. Z jednej strony oznacza to, że producent PLC potrzebuje tylko jednej biblioteki robota opartej na tym interfejsie danych. Z drugiej strony producent robota musi również zaimplementować tylko jeden interpreter dla swojego kontrolera robota. Funkcje robota należy wywoływać za pośrednictwem interfejsu danych, a wymagane informacje o stanie robota należy przesłać z powrotem do sterownika PLC.

Jak zwykle celem PI jest stworzenie niezależnego od dostawcy interfejsu pomiędzy robotami a sterownikami PLC po obu stronach. Dzięki temu standardowi użytkownicy mogą łączyć sterowniki PLC i roboty różnych marek przy użyciu tej samej technologii. To wielki krok w zakresie interoperacyjności i kolejny element konstrukcyjny każdej nowoczesnej fabryki wzorowanej na Industry 4.0. Kontynuujemy naszą drogę w przekształceniu organizacji w taki sposób, aby odgrywała rzeczywistą rolę w cyfrowej transformacji zachodzącej w naszej branży.

Karsten Schneider
Prezes PI

https://profinews.com/2021/08/profiles-for-robot-systems /

Więcej informacji na temat PROFIBUS i PROFINET znajdziecie w najnowszym numerze Profinews203.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »