Aktualności arrow Profinews arrow Profinews204
20.06.2024.
 
Profinews204
Szanowni Państwo,

W świecie PROFINET, PROFINET Real-Time (RT) i PROFINET Isochronous Real-Time (IRT) są powszechnie używanymi terminami. Ale jaka jest różnica pomiędzy PROFINET RT a IRT? Ten film przedstawia szczegółowe porównanie obejmujące mechanizmy, aplikacje, opcje implementacji takie jak okablowanie, przełączniki, topologie i inne.PROFINET to protokół komunikacyjny do wymiany danych między sterownikami a urządzeniami. PROFINET może działać w wymagających środowiskach przemysłowych zapewniając szybkość i precyzję wymaganą przez zakłady produkcyjne. Aby zapewnić odpowiednią wydajność, PROFINET dostarcza dane następującymi kanałami komunikacyjnymi:

1. TCP/IP (lub UDP/IP)
2. PROFINET czasu rzeczywistego (RT)
3. PROFINET IRT
4. Sieci wrażliwe na czas (TSN)


PROFINET wykorzystuje komunikację TCP/IP (lub UDP/IP) do określonych zadań, które nie są krytyczne czasowo, takich jak konfiguracja, parametryzacja i diagnostyka.

PROFINET RT obsługuje krytyczną czasowo wymianę danych. Przychodząca ramka Ethernet PROFINET RT to ramka PROFINET EtherType: 0×8892. Po dotarciu do węzła docelowego ramka jest kierowana bezpośrednio z sieci Ethernet (warstwa 2) do aplikacji PROFINET (warstwa 7). Ramka pomija warstwy TCP/IP i unika zmiennego czasu potrzebnego do przetworzenia. W ten sposób znacznie poprawia się szybkość komunikacji i determinizm.

PROFINET RT spełnia ogromną większość wymagań czasowych branży przemysłowej i prawie wszystkie ramki PROFINET są przesyłane tą metodą. Ogólna wydajność będzie zależeć od projektu sieci, ale generalnie można osiągnąć czasy cyklu od 512 ms do 250 µs.

PROFINET IRT to krok dalej niż PROFINET RT.

W nieunikniony sposób, przy dużym natężeniu ruchu w sieci, niektóre wiadomości krytyczne czasowo mogą zyskać na fluktuacjach. PROFINET IRT eliminuje zmienne opóźnienia danych poprzez rozszerzenie reguł wykorzystywanych do przełączania ruchu Ethernet i tworzenie specjalnych reguł dla ruchu PROFINET. Spełnia wszystkie wymagania dotyczące synchronizacji i umożliwia deterministyczną komunikację z czasami cyklu do 31,25 µs i jitterem rzędu 1 µs.

Większość sieci PROFINET może polegać wyłącznie na PROFINET RT w zakresie cyklicznej wymiany danych. PROFINET IRT jest opcjonalny i wymagany tylko w określonych, wysokowydajnych aplikacjach.

PROFINET IRT jest często używany w następujących aplikacjach:

- Maszyny pakujące
- Prasy drukarskie
- Wtryskarki do tworzyw sztucznych
- Maszyny do obróbki drewna
- Maszyny do obróbki szkła
- Maszyny do obróbki ceramiki


Więcej informacji na temat PROFIBUS i PROFINET znajdziecie w najnowszym numerze Profinews204.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »