Aktualności arrow Profinews arrow Profinews205
01.12.2023.
 
Profinews205
Szanowni Państwo,

Wdrażanie przyszłościowej technologii zależy od koncepcji integracji i opartych o nią specyfikacji dla wielu różnych urządzeń pochodzących od różnych producentów. Umożliwia to użytkownikom spełnianie stale rosnących wymagań dotyczących wydajności i opłacalności, a także sprostanie nowym wyzwaniom cyfryzacji w systemach i maszynach. Aby takie wdrażanie było proste i płynne, wymagane jest konsekwentne zapewnienie jakości urządzeń związane z ich pełną certyfikacją.

Właśnie dlatego społeczność PI (PROFIBUS & PROFINET International) poważnie angażuje się w ciągły rozwój narzędzi testowych do certyfikacji PROFINET – narzędzi, które są teraz dostępne w pakietach testowych w nowych, bieżących wersjach.

Dzięki nowej wersji pakietu testowego PROFINET osiągnięto kolejny kamień milowy na drodze do pełnej automatyzacji testów. Pakiet testowy obejmuje między innymi automatyzację przypadków testowych kontrolerów oraz ocenę sekwencji testowych MRP. Dodatkowo mamy przystosowanie narzędzia do aktualnej wersji Windows 10, czyli 20H2.

Dzięki temu pakietowi testowemu laboratoria testowe PI przeprowadzają jednolite testy na całym świecie. Ponieważ pakiet jest dostępny dla każdego członka PI, możliwe jest idealne przygotowanie się do oficjalnej certyfikacji. Korzystając z otwartego interfejsu, narzędzia testowe i powiązane przypadki testowe – lub przypadki zdefiniowane na zamówienie – można zintegrować z pakietem jako część procesu rozwoju u producentów.

PI udostępnia pakiety próbne na wczesnym etapie, aby producenci mogli rozpocząć prace nad nowymi tematami. Pakiety próbne koncentrują się na jednym aspekcie technologicznym lub funkcji i zapewniają odpowiednio ukierunkowane narzędzia oraz przypadki testowe. Umożliwia to producentom testowanie początkowych funkcji swoich produktów w fazie rozwoju i daje zespołowi ds. testów PI wczesną informację zwrotną na temat nowego systemu testowego.

Z tego samego powodu dostępny jest pakiet testowy TSN, który testuje synchronizację i funkcje RSI. Przypadki testowe PA Profile V4, takie jak mapowanie adresów, uruchamianie, bloki fizyczne i FlowTB są uruchamiane przy użyciu indywidualnych próbnych pakietów testowych PA.

Zawartość tych pakietów jest stale dostosowywana i rozszerzana poprzez proces ustalania priorytetów zaległości, tak aby pełny zakres testów mógł być wykorzystany do testów certyfikacyjnych w późniejszym terminie, po dokładnej weryfikacji. Pakiety próbne są aktualizowane co kwartał i udostępniane do pobrania ze strony internetowej PI.

Kluczowym krokiem znanym każdemu producentowi jest stworzenie i przetestowanie pliku opisującego urządzenie (GSD). Dostępna jest również nowa wersja narzędzia GSD Checker, która jest zgodna ze starszymi, jak i z obecną wersją specyfikacji GSD. Do uporządkowanego i łatwego w obsłudze widoku parametrów, dołączony został edytor XML służący do jednoczesnej integracji zmian w GSD. Edytor posiada funkcję sprawdzania poprawności pliku, a co za tym idzie wyświetla wszelkie znalezione błędy. Nowy kontroler GSD działa bez konieczności instalacji.

Narzędzia te umożliwiają producentom efektywne opracowanie urządzeń PROFINET i przygotowanie do ich certyfikacji. Daje to użytkownikom wysoki stopień interoperacyjności, pozwalając im na skoncentrowanie się na wdrażaniu kolejnych funkcji systemu i maszyny. Doświadczenie pokazuje, że jakość musi być testowana. PI zapewnia narzędzia do wykonania tego zadania.

Więcej informacji na temat PROFIBUS i PROFINET znajdziecie w najnowszym numerze Profinews205.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »