Aktualności arrow Profinews arrow Profinews206
05.12.2021.
 
Profinews206
Szanowni Państwo,

We współczesnych zakładach produkcyjnych obecność robotów rośnie z dnia na dzień. Są one często rozmieszczone, wraz z innymi maszynami, w komórkach, z których każda przeznaczona jest do innego etapu procesu produkcyjnego. Komórka robota składa się zazwyczaj ze sterownika robota (RC), ramienia robota, dedykowanej kasety z interfejsem człowiek-maszyna (HMI) oraz oprogramowania inżynierskiego wykorzystywanego do programowania robota. Wszystkie cztery elementy są zazwyczaj dostarczane przez jednego dostawcę. Tymczasem cała linia produkcyjna jest zarządzana oddzielnie przez jeden lub więcej programowalnych sterowników logicznych (PLC). PLC współdziała z RC aby zsynchronizować cały proces.

Problem z tą konfiguracją polega na tym, że użytkownik końcowy często posiada wiele robotów różnych producentów, które muszą współpracować ze sterownikiem PLC. Jest to dość trudne, ponieważ każdy producent ma swój własny sposób programowania. Programowanie jest realizowane za pomocą biblioteki dostarczanej przez dostawcę. Każda biblioteka jest zastrzeżona i inna dla każdego producenta robotów. Ogólnie rzecz biorąc hamuje to niezależność poprzez promowanie uzależnienia od dostawcy i znacznie zwiększa złożoność programowania robotów.

Celem nowego "Standardowego Interfejsu Komend Robota" jest stworzenie jednego interfejsu pomiędzy sterownikiem PLC a robotami RC. Pozwoliłoby to wyeliminować unikalne biblioteki poszczególnych producentów robotów i ustandaryzować programowanie we wszystkich markach. Oprócz standaryzacji poleceń ruchu pomiędzy PLC i RC istnieją dodatkowe korzyści, takie jak możliwość obsługi ramienia robota przez użytkownika końcowego za pomocą HMI podłączonego do PLC w taki sam sposób, jak w przypadku dedykowanego HMI dostarczonego przez producenta robota. Interfejs może również pozwolić na zbieranie informacji diagnostycznych z RC i ramienia robota w standardowy sposób.

Chociaż obecnie standard jest implementowany w sieci PROFINET, to może działać w dowolnym protokole komunikacyjnym. Interfejs może być równie dobrze zaimplementowany w OPC UA lub innym protokole przemysłowego Ethernetu. Prace nad standardem prowadzone są przez największych producentów robotów na świecie: ABB, Comau, Epson, Fanuc, Jaka, Kawasaki, Kuka, Nachi, Panasonic, Stäubli, TM Robot, Yamaha, Yaskawa i innych.

Do udziału w tym przedsięwzięciu zapraszamy również producentów sterowników PLC. W trzecim kwartale 2021 roku specyfikacja została w pełni napisana i jest obecnie poddawana przeglądowi przez PI w celu przygotowania do publicznego wydania. Standardowy Interfejs Komend Robota jest włączany i dobrze pasuje do szerszego portfolio technologii PI: PROFIBUS, PROFINET, IO-Link i omlox. Jest to kolejny krok w ewolucji organizacji, która skupia się wyłącznie na komunikacji danych i pomaga przyspieszyć digitalizację w całym przemyśle.

Więcej informacji na temat PROFIBUS i PROFINET znajdziecie w najnowszym numerze Profinews206.
 
następny artykuł »