Aktualności arrow Profinews arrow Profinews208
20.06.2024.
 
Profinews208
Szanowni Państwo,

Wiele zmian po prostu podąża za postępem. Amazon jest tego najlepszym przykładem. Ze skromnej koncepcji elektronicznej księgarni Amazon stał się największą na świecie uniwersalną firmą zajmującą się sprzedażą online, która obecnie oferuje niezliczone produkty uzupełniające, takie jak czytnik e-booków Kindle, usługi takie jak Amazon Prime z wideo na żądanie, a nawet uruchomiła własne wydawnictwo i sklepy detaliczne. Historia sukcesu, która po prostu podążała za rozwojem gospodarczym z dobrym instynktem rynkowym i w ten sposób wydobyła jak najwięcej z firmy – ekonomicznie i przyszłościowo.

Tą drogą mogą podążać także inne firmy. Aby zoptymalizować produkcję i być w stanie niezwykle elastycznie reagować na wymagania klientów, firmy posiadające zakłady zautomatyzowane przemysłowo są uzależnione nie tylko od rozwoju gospodarczego, ale także od postępu technicznego. Duże ilości danych (big data), wysokowydajna komunikacja (5G), systemy przechowywania i zarządzania, takie jak przetwarzanie w chmurze są obecnie używane w wielu branżach. Innymi słowy: nadszedł Przemysł 4.0 i cyfryzacja.

Jeśli przyjrzeć się bliżej zakładom zautomatyzowanym, znajdziemy serce zakładu, system komunikacji, który jest przykładowo obsługiwany przez PROFINET. To miejsce, w którym można zadać pytanie, co się zmieniło? Należy mieć nadzieję, że dużo, ponieważ zdrowa zmiana zaczyna się od środka.

Aby sieć działała sprawnie pomimo dużego, czasami nieregularnego ruchu danych, a także działała niezawodnie pod względem bezpieczeństwa, jej struktury muszą zostać do tego dostosowane. Pułapki i proste rozwiązania w tym zakresie wyjaśniono w skrócie w filmie „Sieci przemysłowe w okresie przejściowym – utopia czy konieczność?” przygotowanym przez Indu-Sol. Posługując się prostą analogią do osiedla przemysłowego z fabrykami i drogami, publiczność doświadcza przekształceń sieci produkcyjnej, która na początku jesta izolowana (homogeniczna) w wysoce powiązany system różnych sieci OT (heterogenicznych), aż do punktu połączenia z IT, WWW i innymi systemami ERP (konwergentnymi), a docelowo wszystko razem jest w stanie działać sprawnie.Więcej informacji na temat PROFIBUS i PROFINET znajdziecie w najnowszym numerze Profinews208.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »