Aktualności arrow Profinews arrow Profinews213
20.05.2024.
 
Profinews213
Szanowni Państwo,

Siemens umożliwia transmisję sieci PROFINET za pośrednictwem prywatnej sieci 5G, co pozwala na przesyłanie danych w czasie rzeczywistym dla aplikacji przemysłowych. Jest to możliwe dzięki technologii transmisji VXLAN (Virtual Extensible LAN) zaimplementowanej w routerach Scalance 5G i urządzeniach zabezpieczających firmy Siemens. VXLAN osadza protokół PROFINET, który jest przesyłany w warstwie 2, w pakietach warstwy 3, co pozwala na ich przesyłanie przez granice sieci. Ponieważ komunikacja w warstwie 2 odbywa się teraz za pośrednictwem 5G, centralny sterownik może komunikować się ze zdecentralizowanymi modułami I/O w urządzeniach mobilnych, takich jak zautomatyzowane pojazdy kierowane (AGV) za pośrednictwem sieci PROFINET w prywatnej sieci 5G i nie trzeba stosować lokalnych sterowników na poszczególnych AGV. Pozwala to zaoszczędzić koszty i ograniczyć konserwację. Na targach Hannover Messe odwiedzający mogą zobaczyć tę innowację na stoisku organizacji "5G-ACIA" w hali 9.

Na stoisku w hali 9 Siemens zaprezentował połączenie zautomatyzowanych pojazdów kierowanych przez 5G w prototypie prywatnej przemysłowej autonomicznej sieci 5G. Mobilni uczestnicy zakładów produkcyjnych, tacy jak zautomatyzowane pojazdy kierowane (AGV) w intralogistyce i roboty mobilne, zwiększają elastyczność produkcji, ale wymagają niezawodnej komunikacji bezprzewodowej do sprawnego i bezpiecznego działania.

Wraz z urządzeniem Scalance MUM853-1 firma Siemens prezentuje na targach swój przemysłowy router 5G do szafy sterowniczej. Urządzenie łączy lokalne aplikacje przemysłowe z publicznymi sieciami komórkowymi 5G i 4G (LTE). Dzięki routerowi zakłady, maszyny, urządzenia sterujące i inne urządzenia przemysłowe mogą być monitorowane i konserwowane zdalnie za pośrednictwem publicznej sieci komórkowej z dużą szybkością transmisji danych. Ponadto urządzenie może być zintegrowane z prywatnymi sieciami 5G. Scalance MUM853-1 umożliwia zatem zastosowania wyznaczające trendy, takie jak roboty mobilne w produkcji lub autonomiczne pojazdy w logistyce.

Deutsche Messe i Siemens dają wszystkim firmom dostęp do innowacyjnej przemysłowej technologii 5G na "5G Smart Venue" w Hanowerze. Firmy mogą przetestować swoje aplikacje w prototypie prywatnej, autonomicznej sieci testowej Industrial 5G opartej na Release 15. Jest to przemysłowa sieć 5G, która wykorzystuje dostępne w Niemczech widmo dla sieci kampusowych (pasmo 3,7 - 3,8 GHz). Pierwsze firmy już testują sieć, na przykład przemysłowa firma ICT HMS Networks zintegrowała czujniki z infrastrukturą za pośrednictwem kontrolera i routera 5G.

"Integracja naszych urządzeń z siecią Siemensa była bardzo łatwa" - mówi dr Jens Jakobsen, szef działu rozwoju w HMS Labs. Frank Hakemeyer, Director Communication Interfaces w Phoenix Contact, dodaje: "W ramach prywatnej sieci 5G firmy Siemens zademonstrujemy na targach Hannover Messe, jak nasz przemysłowy router 5G może teraz przesyłać sygnały istotne dla bezpieczeństwa również za pośrednictwem komunikacji mobilnej. Uruchomienie naszego routera 5G w ramach sieci Siemensa było szczególnie łatwe."

Siemens rozwija swój własny ekosystem 5G, który składa się z infrastruktury 5G dla prywatnych sieci 5G i urządzeń końcowych. Infrastruktura 5G jest nadal w fazie rozwoju i będzie dostępna w 2023 roku.

Więcej informacji na temat 5G można znaleźć na stronie: www.siemens.com/industrial-5G.

Więcej informacji na temat PROFIBUS i PROFINET znajdziecie w najnowszym numerze Profinews213..
 
następny artykuł »