Aktualności arrow Aktualności
04.06.2020.
 
Menu
Organizacja
Firmy członkowskie
Materiały do pobrania
ONZ (FAQ)
Galerie fotografii
Logowanie
Statystyki
Odwiedza nas 1 gość
Kanał RSS
Aktualności
Wielokanałowy wzmacniacz dla sieci PROFIBUS DP FLEXtra
20.10.2015.
Firma Encon rozszerzyła swoją ofertę o wielokanałowe wzmacniacze dla sieci PROFIBUS DP montowane na szynie DIN. Wzmacniacze FLEXtra multiRepeater firmy Helmholtz zapewniają regenerację i wzmocnienie sygnału oraz elektryczną izolację pomiędzy segmentami. Urządzenia monitorują kształt sygnału odfiltrowując zakłócenia typu błędy poziomu i zboczy. Posiadają automatyczną detekcję prędkości w zakresie od 9.6 kbps do 12 Mbps.

Więcej informacji na temat wzmacniaczy można znaleźć w dziale produkty lub na stronie dystrybutora.
 
Darmowa wersja "Industrial Communication with PROFINET"
11.10.2015.
Książka "Industrial Communication with PROFINET" autorstwa Manfreda Poppa, szefa centrum kompetencyjnego oraz laboratorium testowego ComDeC w Niemczech, jest już dostępna w wersji pdf. Członkowie organizacji PI mogą pobrać ją całkowicie za darmo z międzynarodowej strony organizacji, lub zamówić wersję papierową w cenie 24 Euro. Zainteresowani, którzy nie należą do organizacji mogą zamówić książkę wypełniając formularz. Dla osób niezrzeszonych w PI obowiązuje osobny cennik.
 
Biała księga PROFNET dla automatyki procesowej
10.10.2015.
Organizacja PI opublikowała ostatnio białą księgę standardu PROFINET dla automatyki procesowej (White Paper 'PROFINET for Process Automation'). Dokument określa które z funkcji i możliwości PROFINET zostały już przystosowane i można z nich korzystać w aplikacjach automatyki procesowej. Opisana została także specyfikacja proxy pozwalająca na bezproblemową integrację PROFIBUS PA z PROFINET, umożliwiając w ten sposób ponowne wykorzystanie starych systemów. Dokument zawiera opis działania zaimplementowanej już funkcyjności "Configuration in Run" pozwalającej na wymianę urządzeń polowych podczas pracy. Dodatkowo znajdziemy w niej opis zaimplementowanej funkcjonalności redundancji systemu, dzięki której możliwe będzie spełnienie przez system warunków wysokiej dostępności. W dokumencie opisano również te funkcjonalności, które wymagają dalszych badań, by w przyszłości stać się również częścią standardu. Dotyczy to między innymi elementów wykonanych w standardzie przeciwwybuchowym.

Biała księga jest dostępna w języku angielskim oraz niemieckim i można ją pobrać za darmo ze strony http://www.profibus.com/whitepaper_pa.
 
Profinews132
23.09.2015.
Czy wiesz, że IO-Link chroni przed nieprawidłową wymianą urządzenia?

Sytuacje gdy czujnik musi zostać wymieniony wymagają przeważnie pośpiechu, ponieważ urządzenie musi zacząć pracować jak najszybciej. Często taką wymianę musi przeprowadzić personel nie mający specjalnego przeszkolenia. Z tego powodu IO-Link postanowił inaczej podejść do problemu. Opracowany jako interfejs zaprojektowany "przez praktyków dla praktyków" posiada wiele zintegrowanych opcji pozwalających zmaksymalizować łatwość i niezawodność wymiany urządzeń.

Czujniki stają się coraz bardziej podobne pod względem budowy. Czasami trudno jest odróżnić od siebie czujnik ciśnienia, temperatury i przepływu. Z drugiej strony Master IO-Link otrzymuje od każdego z urządzeń informację z dokładną identyfikacją. Zawiera ona przykładowo nazwę producenta oraz nazwę i ID produktu, które dokładnie opisują czujnik. Jeśli podczas wymiany zostanie zainstalowane urządzenie, które posiada inną konstrukcję, master IO-Link rozpoznaje taką sytuację i nie akceptuje nowego urządzenia. Dioda wskazująca na błąd pozostaje zapalona. Jeśli nowy czujnik ma tą samą konstrukcję, co stary, to zostaje on przez sterownik zaakceptowany bez konieczności przeprowadzania żadnych dodatkowych czynności. Urządzenie jest włączane w cykl wymiany danych. Maszyna natychmiastowo wznawia swoje działanie. Jeśli czujnik jest typu plug-in, może być w prosty sposób podmieniony przez przeszkolony personel. Nie jest w tym wypadku potrzebna żadna interwencja w program kontrolera.

Drugą możliwą sytuacją jest zastąpienie czujnika jego nowszą wersją, posiadającą nowe przydatne funkcjonalności. Na pierwszy rzut oka zatem takie urządzenia nie są do końca zgodne. parametry identyfikacyjne po stronie kontrolera, jak i czujnika także są różne. IO-Link ma przewidziane proste rozwiązanie dla tego typu przypadków. Począwszy od wersji 1.1, kontrolery IO-Link mają możliwość odpytania urządzenia, czy jest ono w stanie przejść w tryb zgodności ze swoją poprzednią wersją. Jeśli tak, to kontroler i czujnik automatycznie wznawiają pracę i system działa ponownie.

W najnowszym numerze PROFINEWS132 można znaleźć także ciekawe artykuły na temat profilu PROFIsafe, funkcjonalności Fail-safe w sieciach bezprzewodowych, czy konfiguracji DCP w PROFINET. Zapraszamy do lektury: PROFINEWS132.
 
PROFIBUS Tester 5 BC-700-PB - nowa funkcjonalność
02.09.2015.
Urządzenie PROFIBUS Tester 5 firmy Softing wykorzystywane do diagnostyki i uruchomień sieci PROFIBUS DP zyskało możliwość diagnostyki sieci PROFIBUS PA. Przy wykorzystaniu dedykowanego adaptera możliwe jest podłączenie testera do sieci PROFIBUS PA oraz analiza sygnału w tym m.in. pomiar napięcia zasilającego DC, pomiar napięcia zmodulowanego sygnału MBP, polaryzacja napięcia, odchylenia prędkości transmisji. Urządzenie zapewnia również pełną analizę protokołu w segmencie sieci PA.

Szczegóły w dziale produkty.

 
Moduł do sieci Profinet z 16 portami IO-Link
19.08.2015.
module16 Szanowni Państwo,

Firma Balluff poszerzyła swoją ofertę o moduł do sieci Profinet z 16. portami IO-Link. Jest to pierwszy Master z taką ilością portów IO-Link.

W połączeniu z modułami wejść/wyjść z interfejsem IO-Link daje to możliwość przetwarzania do 272 sygnałów w jednym węźle sieci, co w porównaniu z dotychczasowymi rozwiązaniami pozwala na jeszcze większe oszczędności w przeliczeniu na wejście cyfrowe. Nowy Master IO-Link może w pełni wykorzystać możliwości sieci Profinet aż do poziomu czujników i elementów wykonawczych w niespotykanym dotychczas zakresie.

Więcej na temat urządzenia można przeczytać w dziale produkty.
 
Profinews131
17.08.2015.
Ostatnie pięć lat było ekscytujące dla automatyki procesowej. Dla wszystkich zaangażowanych było jasne, że przełom jest na wyciągnięcie ręki. I tym samym, wraz z rozwojem technologii FDI (Field Device Integration) wysłany został ważny sygnał. Po pierwsze, dlatego że technologia sprawi, że integracja urządzeń automatyki procesowej będzie znacząco łatwiejsza. Z drugiej strony dlatego, że współpraca z użytkownikami, organizacjami i producentami była wyjątkowa. Wszyscy uczestnicy ciągnęli projekt do przodu, wypatrując sukcesu.

Tym samym na targach ALCHEMA w połowie czerwca FDI Cooperation LCC było gotowe, by ogłosić koniec projektu - prace nad technologią FDI zakończyły się sukcesem. Do wykorzystywanych wcześniej elementów EDDL i FDT dodano coś nowego, co konsekwentnie upraszcza integrację urządzeń przy zachowaniu optimum neutralności względem producentów.

Specyfikacja, pierwsza wersja narzędzi deweloperskich oraz standardowe komponenty po stronie sterownika były dostępne od marca. Specyfikacja jest dostępna na stronie FDI Cooperation, a także FieldComm Group i PI International. IEC opublikowała specyfikację jako standard międzynarodowy IEC 62769. Od tej pory dostawcy rozwiązań dla automatyki przemysłowej mogą rozwijać produkty i systemy oparte o ten standard. Pierwsze komponenty sieci były pokazane na wystawie ALCHEMA. Teraz do producentów należy decyzja o wdrożeniu standardu do swoich produktów, a użytkownicy zadecydują o integracji nowej technologii do prowadzonych projektów.

Więcej na temat FDI, a także Profinetu DCP, IO-Link, czy Industrial Internet of Things można poczytać w najnowszym numerze PROFINEWS131.
 
Schneider Electric Energy Poland Sp. z o.o. w PI Polska
26.07.2015.
Szanowni Państwo,

W lipcu 2015 r. do organizacji PI Polska przystąpiła firma Schneider Electric Energy Poland Sp. z o.o..

Firma Schneider Electric rozpoczęła swoją działalność w 1836 r. w sektorze hutnictwa stali i żelaza oraz w przemyśle maszynowym i stoczniowym. Na przestrzeni lat jej działalność ewaluowała w kierunku branży elektrycznej.

Dziś Schneider Electric jest globalnym ekspertem w zakresie zarządzania energią, oferując zintegrowane rozwiązania dla różnych segmentów rynkowych, w tym sektora energetycznego, infrastruktury, przemysłu, budownictwa przemysłowego i użyteczności publicznej oraz sieci i baz danych.

Więcej na temat firmy i jej działalności w Polsce można się dowiedzieć ze strony internetowej: www.schneider-energy.pl.
 
Profinews130
24.07.2015.
W najnowszym numerze PROFINEWS John Swindall z PROFI Interface Center publikuje drugą część artykułu na temat diagnostyki sieci PROFIBUS.

Szeroki wachlarz możliwość diagnostycznych przyczynił się w znacznej części do sukcesu odniesionego przez standard PROFIBUS w świecie automatyki przemysłowej. Każde urządzenie PROFIBUS typu Slave musi obsługiwać minimum 6-bajtowe komunikaty diagnostyczne. dane te są zdefiniowane przez organizację PROFIBUS i PROFINET International i raportują stan urządzenia, jego stacji nadrzędnej oraz informują o dostępności opcjonalnych danych diagnostycznych.
W artykule opisane są trzy formaty kodowania rozszerzonej informacji diagnostycznej (Device Related Diagnostic, Identifier Related Diagnostic i Channel Related Diagnostic) - struktura ramki danych i znaczenie poszczególnych bitów.

Zainteresowanych zapraszamy do przeczytania całości artykułu. W najnowszym numerze PROFINEWS130 znajdą Państwo także informacje na temat Industrial Internet of Things, targach Alchema 2015, nowych produktach czy aktualnych szkoleniach.
 
Profinews129
14.06.2015.
Jedną z wielu przyczyn sukcesu PROFIBUS przez lata była rozbudowana diagnostyka umożliwiająca wykrywanie problemów w czasie pracy systemu. Celem tego artykułu jest przedstawienie działania diagnostyki sieci PROFIBUS i pokazanie w jaki sposób informacje są raportowane.

Wszystkie urządzenia PROFIBUS typu Slave obsługują podstawowy komunikat diagnostyczny. Jest on wysyłany na każde żądanie stacji typu Master i za jego pomocą urządzenie informuje o tym, czy wymaga parametryzacji lub konfiguracji, a także o wystąpieniu ewentualnych błędów w przesłanych parametrach, aktualnym trybie pracy, stanie watchdoga, itp. Te wszystkie informacje mogą przyczynić się do rozwiązania problemów z konfiguracją urządzenia, ale w punktu widzenia pracującego systemu nie są już już takie pomocne. Komunikaty diagostyczne, które mogą wystąpić w trakcie pracy są o wiele bardziej interesujące.

Stan w którym urządzenie Master kontroluje sieć jest nazwany trybem operacyjnym (Operate mode) lub trybem wymiany danych (Data Exchange mode). W trybie operacyjnym PLC/DCS wysyła ramkę z danymi wyjściowymi i odbiera dane wejściowe z każdego urządzenia Slave, które kontroluje. Master wymienia dane z każdym urządzeniem typu Slave, przeprowadza krótką diagnostykę systemu i zaczyna od początku.

Kiedy urządzenie wykryje zmiany, które należy zgłosić do PLC/DCS, ustawia odpowiedni bit w bajcie statusu, przesyłanym do urządzenia Master z danymi wejściowymi. Master pobiera otrzymane dane i kontynuuje wymianę danych z pozostałymi urządzeniami w sieci. W następnym cyklu odpytywania o dane I/O stacja Master zamiast danych wyjściowych wysyła do takiego urządzenie telegram "Get Diagnostic", a urządzenie odpowiada ramką diagnostyczną zamiast danymi wejściowymi. Kiedy Master czyta informacje diagnostyczne, Slave kasuje wystawiony wcześniej bit, informując że nowa diagnostyka została przesłana do sterownika. Master kontynuuje wymianę danych z innymi urządzeniami, a w następnym cyklu wymienia dane z naszym urządzeniem, tak jak to miało miejsce w poprzednich cyklach.

Master czyta dane diagnostyczne tylko raz, a później wymienia z danym urządzeniem dane w zwykły sposób. Kiedy sytuacja diagnostyczna urządzenia zmieni się znowu, Slave ustawia bit diagnostyczny po raz kolejny. Ten sposób obsługi zapewnia minimalny wpływ postępowania diagnostycznego na czas aktualizacji I/O w systemie PROFIBUS.

Więcej na temat diagnostyki można przeczytać w najnowszym numerze PROFINEWS129.
 
Profinews128
16.05.2015.
Na rok 2015 przypada 25-ta rocznica debiutu technologii PROFIBUS na rynku międzynarodowym. Krajem który będzie miał zaszczyt zorganizować oficjalne uroczystości została Irlandia.

Do tej pory udział w uroczystościach i związanych z nimi spotkaniach PI potwierdziło 90 osób z 22 krajów. Zapowiada to największy w historii zjazd członków organizacji. Zjazd rozpoczyna się 18 maja spotkaniem prezesów lokalnych oddziałów PI. Spotkania te będą ciągnęły się przez dwa i pół dnia. Zostaną na nich przedstawione raporty dotyczące aktywności organizacji z Irlandii, Holandii, Belgii, Włoch, Korei, Niemiec i Ameryki Północnej. Dodatkowo omawiana będzie przyszła strategia organizacji, najnowsze informacje na temat PROFINET i PROFIBUS, wykorzystanie technologii PROFINET przez producentów maszyn. Dodatkowo zorganizowane będą warsztaty oraz przestrzeń do wymiany informacji.

We wtorek 19 maja równolegle ze spotkaniem PI będzie zorganizowane laboratorium testowe. W środę rano lokalne Centrum Kompetencji rozpoczyna swoją serię spotkań, które także będą z przerwami odbywały się przez dwa i pół dnia. Na spotkaniach będzie poruszany aktualny stan prac Grupy Roboczej, zorganizowane będą warsztaty tematyczne, omawiane będą tematy PROFIdrive, procesu testowania i certyfikacji urządzeń, redundancji i walidacji.

Poza spotkaniami technicznymi przygotowanych jest też wiele atrakcji turystycznych.

W najnowszym numerze PROFINEWS128 oprócz tematu 25. rocznicy organizacji PI znajdziemy także informacje o ostatnich targach w Hanower, a także udziału technologii PROFIBUS i PROFINET w "Industrial Internet of Things".
 
«« start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast. » koniec »»

Pozycje :: 106 - 126 z 257