Aktualności arrow Aktualności
05.12.2021.
 
Menu
Organizacja
Firmy członkowskie
Materiały do pobrania
ONZ (FAQ)
Galerie fotografii
Logowanie
Statystyki
Kanał RSS
Aktualności
Automaticon 2016
27.02.2016.
Szanowni Państwo,

W dniach 1-4 marca w Warszawie odbywać się będą targi Automaticon. Jest to największe wydarzenie tego typu w Polsce, gdzie wśród ponad 300 wystawców będzie można spotkać wiele firm członkowskich organizacji PI Polska. Pokazywane będą zarówno same urządzenia, narzędzia programistyczne, a także całe przykładowe aplikacje, czy interesujące rozwiązania używane we współczesnej automatyce. Zapraszamy Państwa na to wydarzenie. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej targów: www.automaticon.pl
 
Profinews137
14.02.2016.
Organizacja PI rozpoczyna certyfikację enkoderów.

W celu upewnienia się, że w technologii napędów wszystko działa płynnie, wymagane są jasne wymagania na interfejsy między wszystkimi komponentami sieci. Ugruntowany proces certyfikacji organizacji PI PROFIBUS i PROFINET International) zapewnia to, że wszyscy użytkownicy na całym świecie mogą polegać na jednolitych interfejsach komunikacyjnych i aplikacyjnych. W celu dalszego zapewnienia spójności aplikacji napędów i motion control od teraz będzie możliwa certyfikacja produktów procujących zgodnej z profilem enkoderów.

Profil enkodera należy do klasy profilów aplikacji i razem z profilem PROFIdrive definiuje spójne interfejsy aplikacyjne dla różnych zastosowań technologii napędów i motion control opartych o PROFINET i PROFIBUS.

Aby zapewnić pełne zautomatyzowanie testów, wliczając w to automatyzację oceny, do certyfikacji enkoderów wykorzystany zostanie sprawdzony tester profilu PROFIdrive. Został w tym celu przygotowany specjalny skrypt zgodny z ostatnią wersją testera profili. Skrypt kontroluje sekwencją wykonywanego testu oraz samą oceną zgodności zachowania badanego urządzenia z profilem. Takie rozwiązanie wpływa na zwiększenie jakości, pozwalając jednocześnie na zmniejszenie kosztów związanych z testowaniem i certyfikacją urządzeń.

Podobnie jak w przypadku PROFINET, tester profilu PROFIdrive ze skryptem przygotowanym dla profilu enkoderów jest dostępny dla członków organizacji PI za darmo. Można go ściągnąć ze strony organizacji. Producenci enkoderów mają możliwość korzystania z systemu testowego jeszcze na etapie badań, tak więc certyfikacji może zostać poddane urządzenie już wstępnie przetestowane. Testy certyfikacyjne po stronie PI będą wykonywane przez specjalistów w laboratoriach testowych PROFIdrive.

Więcej informacji na temat PROFIBUS i PROFINET znajdziecie Państwo w najnowszym numerze Profinews137.
 
Profinews136
17.01.2016.
Czy wiecie, że IO-Link jest wstecznie kompatybilny z czujnikami binarnymi?

Interfejs IO-Link jest znormalizowany w normie międzynarodowej IEC 61131-9. Jednym z pierwszych celów inicjatywy standaryzacji podjętej przez wiele współpracujących ze sobą firm było stworzenie interfejsu, który bierze pod uwagę istniejące architektury oraz typowe rodzaje połączeń na niższych poziomach sieci. Połączenie typu point-to-point było po prostu przejęte przez IO-Link razem ze sposobem standardowego okablowania.

Co więcej, poza trybem komunikacji (COM), norma definiuje także standardowy tryb I/O (SIO). W trybie pracy SIO master IO-Link może dodatkowo obsługiwać funkcje cyfrowych wejść i wyjść zgodnie z normą IEC 61131-2 typu 1. Binarne czujniki IO-Link przełączają sygnały na wyjściach cyfrowych zgodnie z IEC 60947-5-2 po włączeniu przy użyciu połączenia C/Q obsługiwanego przez komunikację IO-Link.

Korzyści są oczywiste: na niższych poziomach sieci możemy używać połączeń jeden do jednego, bez ograniczeń dla ilości połączeń IO-Link i sygnałów binarnych. Ponadto możemy osiągnąć lepszy stopień wykorzystania sterownika IO-Link ze względu na to, że urządzenia IO-Link oraz czujniki binarne mogą być podłączone do modułu sterownika w mieszanym trybie pracy. Z drugiej strony czujniki binarne IO-Link mogą pracować jako standardowe wejścia cyfrowe.

Czy w takim razie ma sens używanie czujnika IO-Link pracującego jako zwykły czujnik binarny? Tak, przykładowo IO-Link jest używany jako interfejs ze parametrami zdefiniowanymi przez normę. Dla każdego urządzenia IO-Link dostępne są uniwersalne narzędzia oraz opis urządzenia IODD. Dlatego możliwe jest wprowadzenie ustawień czujnika lub ich sklonowanie poza aktualną aplikację. W ten sposób urządzenie z predefiniowanymi parametrami może być zintegrowane w aplikacji innej niż IO-Link bez konieczności manualnego ustawiania parametrów.

W najnowszym numerze Profinews136 znajdziecie Państwo artykuły na temat PROFINET of Things i IIoT, informacje o nowych produktach, szkoleniach oraz aktualności ze świata PROFBUS i PROFINET.
 
Pierwszy ASIC PROFINET z IRT
06.01.2016.
PROFINET jest najczęściej stosowanym na świecie standardem komunikacji opartej o sieci Ethernet w automatyce. Wielu członków PI International oferuje szeroki zakres produktów wykorzystujących podstawowe technologie pomocne przy wdrożeniu i integracji z PROFINET. Firma Hilscher zamknęła ostatnią lukę na rynku oferując kontroler PROFINET z funkcjonalnością IRT (isochronous real time - tryb izochroniczny czasu rzeczywistego) jako specjalnie dedykowany do tej pracy układ scalony (ASIC).

Kanał IRT zapewnia w PROFINET synchroniczną, deterministyczną komunikację pomiędzy kontrolerem a podłączonymi urządzeniami przy zachowaniu dużego transferu i wysokiej dokładności danych. Komunikacja oparta na IRT jest stosowana w szczególności w aplikacjach o wysokiej wydajności przy sterowaniu napędami, na przykład gdy trzeba wysterować setki osi z dokładnością co do mikrosekundy. Ramki IRT są transmitowane izochronicznie w sekwencji cyklicznej w wyznaczonym oknie czasowym. Pozostały czas cyklu może być wykorzystany na standardową komunikację TCP/IP.

Kontroler PROFINET z funkcjonalnością IRT jest oparty na urządzeniach rodziny netX firmy Hilscher. Dostępne rozwiązanie oprócz odpowiedniego stosu i gotowego firmware'u, zawiera także dodatkowy program konfiguracyjny (SYCON.net).

Dzięki platformie netX, funkcjonalność IRT nie jest dostępna tylko w implementacjach z opisywanym układem ASIC, ale jest także dostępna w produktach, które są już na rynku od pewnego czasu, np. kartach PC, modułach OEM. W praktyce dzięki temu każdy przemysłowy PC jest w stanie komunikować się w trybie IRT i kontrolować krytyczne pod względem czasu aplikacje.

Więcej na temat układu można znaleźć na stronie producenta.
 
Profinews135
13.12.2015.
PROFINET idealnie nadaje się do łączenia danych procesowych przechowywanych w systemach sterowania i urządzeniach polowych. Dla PI był to wystarczający powód by połączyć dwie wiodące na rynku technologie w jedno, zorientowane na przyszłość rozwiązanie, które pozwoli operatorom obiektów na dalsze korzystanie ze sprawdzonych technologii, a jednocześnie na dostęp do najnowszych technologii i Industry 4.0.

W celu osiągnięcia tego celu organizacja PI uruchomiła wielofazowy projekt wspierany przez grupę znanych użytkowników. Projekt ma za zadanie sięgnięcie przez PROFINET we wszystkich sektorach przemysłu procesowego aż do poziomu urządzeń polowych. Można powiedzieć, że z jednej strony cele projektu są średnioterminowe i polegają na zaadaptowaniu standardu do technologii używanych obecnie lub do tych, do których powstała już dokumentacja. Z drugiej zaś strony PROFINET jest już rzeczywistym rozwiązaniem w aplikacjach procesowych, które nie wymagają ochrony przeciwwybuchowej (takich jak woda, ścieki, czy sektor żywnościowy). W tym wypadku PROFINET jako magistrala systemowa nie tylko pełni funkcję szkieletu, ale także rozciąga się w dół do poziomu urządzeń polowych, gdzie udostępnia także funkcje takie jak diagnostyka, czy wykrywanie topologii sieci. Obecnie są już objęte normą, a więc można założyć, że wkrótce będą dostępne także na rynku produkty i rozwiązania, gdzie urządzenia PROFIBUS PA będą podłączone do PROFINET za pomocą inteligentnych linków (wykorzystujących technologie proxy) przy niewielkim wysiłku inżynierów. Obecnie trwają prace nad aktualizacją profilu dla urządzeń PA, który umożliwi bezpośrednie połączenie urządzeń polowych z siecią PROFINET, a także bezpośrednie mapowanie w obszarach innych niż niebezpieczne. Za wyjątkowo abitny cel postawiono sobie użycie rozwiązań ethernetowych w obszarach niebezpiecznych oraz w sieciach o dużych dystansach. W tym temacie prowadzone są już bardzo intensywne prace.

Industry 4.0 wymaga ethernetu przemysłowego jako podstawy, a PROFINET nadaje się do tego idealnie. Projekt zainicjowany przez PI połączy PROFIBUS PA i PROFINET w pierwszej fazie wykorzystując istniejące rozwiązania PA, a później za pomocą tworzonych stopniowo urządzeń PROFINET specjalnie pod rozwiązania PROFIBUS PA. W ten sposób PROFIBUS PA stanie się podstawą technologii procesowej zastosowanej w Industry 4.0.

Więcej na temat PROFINET i PROFIBUS znajdziecie Państwo w najnowszym numerze Profinews135.
 
Profinews134
12.11.2015.
Szanowni Państwo,

Alarmy zdefiniowane w normie PROFIBUS w wersji DPV1 możemy traktować jako szczególną część diagnostyki rozszerzonej. W porównaniu z diagnostyką rozszerzoną alarmy wymagają dodatkowej wymiany danych pomiędzy kontrolerem PLC lub DCS a urządzeniem typu Slave.

Aby można było skorzystać z funkcjonalności alarmów w sieci PROFIBUS, muszą zostać spełnione następujące warunki:
- Master musi obsługiwać alarmy
- Funkcjonalność alarmów musi być włączona
- Licznik alarmów nie może być przekroczony
- Slave musi obsługiwać alarmy
- Slave musi być w trybie wymiany danych ze stacją Master

Należy zaznaczyć, że urządzenia nie obsługujące tej funkcjonalności mogą normalnie pracować w sieci, w której część urządzeń używa alarmów.

Wiele urządzeń typu Slave obsługujących rewizję DPV1 pozwala na to, aby kontroler sieci mógł określić czy urządzenie będzie zwracać alarm wymagający potwierdzenia, czy też dane diagnostyczne bez potwierdzenia. Jest to zwykle ustawiane parametrem podczas konfiguracji urządzenia. Ten parametr jest zdefiniowany w pliku GSD urządzenia Slave i jest ustawiany za pomocą narzędzia konfiguracyjnego stacji Master.

Rodzaje alarmów określone przez PI International to alarmy diagnostyczne (Diagnostic), procesowe (Process), Pull, Plug, Status i Update. Dodatkowo oprócz alarmów standardowych, do dyspozycji producentów urządzeń pozostają wolne 94 kody alarmowe, które mogą zostać użyte do zdefiniowania własnych alarmów. Specyficzne alarmy producenta wraz z odpowiadającymi im kodami są zdefiniowane w pliku GSD oraz dokumentacji urządzenia.

Więcej na temat alarmów w PROFIBUS znajdziecie Państwo w najnowszym Profinews134.

Dodatkowo w numerze artykuły na temat IO-Link, IIoT, a także porównanie pętli 4-20mA z Profibusem.

Serdecznie zapraszamy do lektury Profinews134.
 
TURCK w organizacji PI Polska
05.11.2015.
Szanowni Państwo,

Na początku listopada 2015 r. szeregi PI Polska zasiliła firma Turck Sp. z o.o. Firma jest jednym z największych na świecie producentem elementów automatyki przemysłowej o globalnym zasięgu. Turck zatrudnia 2500 pracowników w 25 krajach oraz posiada przedstawicielstwa w 60 kolejnych. Polski oddział koncernu powstał w 2001 roku i na dzisiaj zatrudnia ponad 20 osób, w tym 15 inżynierów.
Posiadając ponad 13 000 produktów z dziedziny czujników, przemysłowych systemów komunikacyjnych oraz komponentów do aplikacji w strefach Ex, Turck oferuje pełną paletę produktów do automatyzacji produkcji i procesów przemysłowych. Na przestrzeni lat firma ugruntowała sobie pozycję jednego z liderów na rynku automatyki przemysłowej, oferującego najnowocześniejsze rozwiązania i kompetentne wsparcie techniczne.

Więcej informacji można uzyskać na stronie producenta www.turck.pl.
 
Webinarium PROFINET of Things
24.10.2015.
W październiku PI opublikowało nowe webinarium na temat "PROFINET of Things". Webinarium przedstawia podstawy zagadnienia oraz opis sposobu w jaki PROFINET wspiera fundację Industrial Internet of Things oraz standard Industry 4.0.

Film można obejrzeć tutaj lub na youtube.
 
Profinews133
24.10.2015.
Czy wiesz, że IO-Link może przesyłać do 32 bajtów w jednym cyklu?

Interfejs IO-Link opisany normą IEC 61131-9 jest oparty na prostej szeregowej transmisji danych, która jest realizowana za pomocą konwencjonalnych przewodów. Takimi przewodami wymieniane są cykliczne pakiety danych pomiędzy sterownikiem IO-Link a urządzeniami. W języku IO-Link takie pakiety danych są nazywane jako "M-sequences". Informacja zawarta w pakietach danych jest definiowana dla IO-Link, ale w dużym stopniu może być skalowalna. Całość danych procesowych jest przesyłana cyklicznie, w każdym pakiecie danych w celu zagwarantowania określonego czasu odpowiedzi w aplikacji. Z drugiej strony parametry oraz informacje o zdarzeniach podlegają mniej rygorystycznym wymaganiom czasowym. Dlatego są one przekazywane podzielone na kilka pakietów danych.

Dla procesowych danych wejściowych (np. z czujników), lub danych wyjściowych (np. danych sterujących siłownika) wielkość danych może być zdefiniowana w każdym przypadku w zakresie od 1 do 32 bajtów (256 bitów). Ma to wpływ na ustalenie zoptymalizowanego czasu cyklu, przy założeniu stałej prędkości transmisji. Dotyczy on wszystkich urządzeń włączonych do sieci - niezależnie czy jest to czujnik indukcyjny dostarczający tylko 1-bitową informację, tablica świetlna przesyłająca stan każdego z ponad 200 obsługiwanych kanałów, czy też złożonego czujnika generującego lub zbierającego pomiar ciśnienia, przesyłającego ponadto informacje statusowe i dane sterujące zaworu.

W IO-Link nawet przy maksymalnej wielkości przesyłanych danych procesowych, tzn. 32 bajtach, można zejść z czasem cyklu poniżej 3 milisekund, używając do tego 3-przewodowego nieekranowanego kabla.

Więcej informacji ze świata PROFIBUS i PROFINET najnowszym numerze PROFINEWS133.
 
Wielokanałowy wzmacniacz dla sieci PROFIBUS DP FLEXtra
20.10.2015.
Firma Encon rozszerzyła swoją ofertę o wielokanałowe wzmacniacze dla sieci PROFIBUS DP montowane na szynie DIN. Wzmacniacze FLEXtra multiRepeater firmy Helmholtz zapewniają regenerację i wzmocnienie sygnału oraz elektryczną izolację pomiędzy segmentami. Urządzenia monitorują kształt sygnału odfiltrowując zakłócenia typu błędy poziomu i zboczy. Posiadają automatyczną detekcję prędkości w zakresie od 9.6 kbps do 12 Mbps.

Więcej informacji na temat wzmacniaczy można znaleźć w dziale produkty lub na stronie dystrybutora.
 
Darmowa wersja "Industrial Communication with PROFINET"
11.10.2015.
Książka "Industrial Communication with PROFINET" autorstwa Manfreda Poppa, szefa centrum kompetencyjnego oraz laboratorium testowego ComDeC w Niemczech, jest już dostępna w wersji pdf. Członkowie organizacji PI mogą pobrać ją całkowicie za darmo z międzynarodowej strony organizacji, lub zamówić wersję papierową w cenie 24 Euro. Zainteresowani, którzy nie należą do organizacji mogą zamówić książkę wypełniając formularz. Dla osób niezrzeszonych w PI obowiązuje osobny cennik.
 
«« start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast. » koniec »»

Pozycje :: 127 - 147 z 287