Aktualności arrow Aktualności
05.12.2021.
 
Menu
Organizacja
Firmy członkowskie
Materiały do pobrania
ONZ (FAQ)
Galerie fotografii
Logowanie
Statystyki
Kanał RSS
Aktualności
Profinews127
19.04.2015.
Profil PA w wersji 3.0.2 definiuje zasady PROFIBUS dla automatyki procesowej. W jaki sposób można go wykorzystać, aby w przemyśle procesowym otrzymać wymierne korzyści?

Profile zostały stworzone po to, aby zdefiniować właściwości i zachowania urządzenia, rodziny urządzeń, czy całego systemu jako warstwę protokołu. Korzystanie z profili zapewnia urządzeniom PROFIBUS i PROFINET wspólny model działania.

Profil PA w wersji 3.0.2 zawiera pewne funkcje, które zostały umieszczone tam po to, aby dać klientom duże możliwości elastycznego konfigurowania urządzeń. Te funkcjonalności nie są jednak zbyt często omawiane. Jedną z głównych zalet możliwości konfigurowania urządzenia za pomocą profilu PA jest możliwość ustawienia urządzenia do pracy w trybie ogólnym ('generic'). Wykorzystując ten tryb, urządzenie może zostać szybko zastąpione przez podobne, pochodzące od inne producenta.

Wstępna konfiguracja urządzenia odbywa się za pomocą plików GSD. Pliki te zawierają opis wszystkich obsługiwanych przez urządzenie funkcjonalności i parametrów, pozwalających na ustalanie za pomocą narzędzi konfiguracyjnych PLC/DCS poprawnej komunikacji pomiędzy urządzeniami Master i Slave. Pliki GSD zawierają informację o obsługiwanych przez urządzenie prędkościach transmisji, funkcjach profilu obsługiwanych przez to urządzenie, czy możliwych do ustawienia przez użytkownika konfiguracjach I/O. Z punktu widzenia użytkownika to właśnie wybór odpowiedniego pliku GSD jest zasadniczym krokiem podczas konfiguracji urządzenia do pracy w trybie ogólnym, czy też trybie producenta.

Plik GSD właściwy dla trybu producenta (PA Instrument Manufacturer mode) opisuje sposób w jaki Master PROFIBUS może komunikować się z urządzeniem typu Slave w trybie wymianie danych (data exchange). Plik taki jest specyficzny dla urządzenia każdego producenta. Korzystając z pliku GSD konfigurującego urządzenie w trybie producenta, trzeba być świadomym, że Master będzie mógł poprawnie wejść w tryb wymiany danych tylko z danym urządzeniem.

Alternatywą są pliki GSD typu 'generic' zdefiniowane przez organizację PROFIBUS i PROFINET International. Są one dostępne do pobrania z sieci ze strony organizacji. Pliki te opisują raczej rodzaj portów I/O standardowych dla danego typu urządzenia, niż samo urządzenie. Przykładem może być czujnik temperatury z jednym wejściem analogowym, którego konfiguracja za pomocą pliku GSD typu 'generic' wymusza po prostu przesyłanie danych pomiarowych przez urządzenie jako 4 bajty wartości mierzonej i jeden bajt zawierający informację o jakości i statusie tych danych. Siłowniki, dyskretne moduły wejścia/wyjścia, czujniki przepływu, analizatory i urządzenia wieloczujnikowe także mają zdefiniowane swoje ogólne profile PA.

Wartością jaką niesie za sobą wykorzystanie plików GSD profilu ogólnego jest możliwość szybkiej zamiany urządzeń, gdy któreś z nich tego wymaga. Jeśli sterownik, lub ogólniej urządzenie Master zostało skonfigurowane do wymiany danych w trybie producenta, urządzenie wymieniane musi być zastąpione takim samym typem urządzenia tego samego producenta. W przypadku, gdy Master jest skonfigurowany do pracy z urządzeniem 'generic', wadliwe urządzenie może być zmienione na podobne urządzenie tego samego typu, ale wyprodukowane przez innego producenta. Daje to klientowi możliwość szybkiej wymiany wadliwego elementu sieci na podobne, które ma na magazynie i uniknięcie sytuacji, w której musi czekać na przesyłkę od konkretnego producenta.

Oryginalny tekst na temat profili w urządzeniach PROFIBUS PA można przeczytać tutaj.

Zapraszamy także do lektury innych artykułów z najnowszego wydania PROFINEWS127.
 
Industrial communication with PROFINET
28.03.2015.
Od niedawna dostępna jest w sprzedaży nowa anglojęzyczna edycja książki "Industrial communication with PROFINET". Wydanie uwzględnia zmiany standardu PROFINET w wersji 2.3. Ta prawie 250-ciu stronicowa książka zawiera podstawowe informacje na temat standardu, pomocne odniesienia, przykłady oraz opisy trybów działania urządzeń PROFINET. Oprócz informacji na temat wymiany danych w trybach RT i IRT, czytelnik znajdzie wszystko, co potrzebuje wiedzieć na temat koncepcji diagnostyki, inżynierii, klas zgodności, czy optymalizacji wydajności, a także profili użytkownika w PROFINET. Inne poruszane w książce tematy obejmują integrację istniejących systemów, koncepcję redundancji oraz certyfikację urządzeń PROFINET. Książkę uzupełnia przegląd najważniejszych ramek i formatów przesyłanych danych, co powinno być dobrą pomocą w codziennej pracy programistów i integratorów.
Autorem książki jest Manfred Popp, od 1991 roku pełniący funkcję dyrektora Centrum Kompetencyjnego i Laboratorium Testowego PI w Fűrth w Niemczech. Książka jest dostępna w języku angielski i niemieckim. Cena dla członków organizacji PI to 24 euro netto, dla pozostałych klientów 48 euro netto.
 
Najnowsze dane dotycze ilości węzłów
22.03.2015.
nodes 2014
Kilka dni temu PI opublikowało oficjalne dane dotyczące ilości zainstalowanych węzłów na koniec 2014 roku, zbiegło się to z 25-tą rocznicą istnienia organizacji. Na koniec poprzedniego roku było to odpowiednio 10 milionów zainstalowanych urządzeń PROFINET oraz 51 milionów urządzeń PROFIBUS. Dane potwierdzają pozycję lidera na rynku automatyki przemysłowej.

Ilość węzłów PROFINET jest zbieżna z prognozami ARC dotyczącymi trendów na rynku systemów opartych na standard Ethernet. Według tych prognoz wzrost PROFINET będzie większy niż wzrost konkurencyjnych sieci oraz ogół rynku Industrial Ethernet.

Jeśli chodzi o PROFIBUS, to chociaż standard ten jest obecny na rynku już dosyć długo, to w ciągu ostatniego roku zostało zainstalowanych 3,6 miliona nowych urządzeń. To pokazuje, że zaufanie użytkowników do sieci PROFIBUS jest wysokie jak nigdy przedtem.

Także w automatyce procesowej reprezentowanej przez urządzenia PROFIBUS PA zanotowano rekordowy wzrost - 9 milionów urządzeń.

Kolejny rekord został ustanowiony przez sektor PROFIsafe - w 2014 roku zostało zainstalowanych ponad 1 milion nowych urządzeń, co razem daje sumę ok. 4 milionów węzłów.
 
Profinews126
15.03.2015.
Spójrzmy w jaki sposób protokoły z otwartym dostępem do danych, takie jak Profinet mogą zostać wykorzystane, by móc dostarczać dane przy wdrożeniach projektów typu Internet of Things (IoT).

Technologie wykorzystywane przez Industrial Internet of Things (IIoT) istnieją od wielu lat. Na potwierdzenie tej tezy można wymienić trzy terminy często padające w dyskusjach na temat IIoT:

- zdalny dostęp
- komunikacja machine-to-machine
- chmura.

Wszystkie te technologie istnieją od dawna i są wykorzystywane w pracy przez wielu użytkowników. To co się zmienia, to fakt, że koncepcja IIoT prowadzi automatykę przemysłową w kierunku większej wielozadaniowości produktów. A to z kolei oznacza, że nadszedł czas, by stworzyć standardy opisujące te technologie oraz ich zastosowania.

Tam gdzie istnieją normy, rozwija się innowacja, powstają przełomowe technologie, a rzeczy stają stają się tańsze, bardziej inteligentne i prostsze w użyciu. Protokoły objęte normą pozwolą nawet mniejszym producentom urządzeń zobaczyć korzyści płynące z IIoT. Kluczową rzeczą, którą trzeba zrozumieć, to zdać sobie sprawę, że w IIoT nie chodzi o same produkty, ale o dane.

Doskonałym przykładem może być to, co dzieje sie z sieciami przemysłowymi. Starsze sieci są szybkie, wydajne, niezawodne i powszechnie przyjęte. Istnieje jednak tendencja wzrostowa na rynku do migracji z sieci przemysłowych w kierunku sieci Industrial Ethernet. Powód tego ruchu jest jasny: dostęp do danych.

Najnowszy numer PROFINEWS wraca do tematu Industrial Internet of Things, porusza także temat bezpiecznych sieci przemysłowych, aplikacji opartych na profilach sieci, a ponadto zawiera kilka innych, ciekawych artykułów związanych z sieciami przemysłowymi.

Zapraszamy do lektury PROFINEWS126.
 
Monitory sieci PROFIBUS BC-502-PB i PROFINET BC-502-PN
09.03.2015.
bc502pnFirma Encon wprowadza do swojej oferty nowe monitory sieci przemysłowych. Urządzenia PROFIBUS Monitor BC-502-PB oraz PROFINET Monitor BC-502-PN są użytecznymi narzędziami wykorzystywanymi do wczesnego wykrywania problemów z siecią PROFIBUS i PROFINET. Poprzez monitorowanie ruchu na magistrali komunikacyjnej wykrywają nawet wczesne niekrytyczne zakłócenia występujące w sieci. Urządzenie automatycznie wysyła alarm w przypadku potrzeby interwencji służb utrzymania ruchu. Działanie takie pozwala zaplanować strategię okresowych przeglądów, stosownie do aktualnej kondycji sieci komunikacyjnej - pozwalając zaoszczędzić czas i pieniądze.

Więcej na ten temat można przeczytać w dziale produkty lub bezpośrednio na stronach Encon.
 
Elektrometal SA w organizacji PI Polska
01.03.2015.
Szanowni Państwo,

Pod koniec lutego organizację PI Polska zasiliła firma Elektrometal SA z Cieszyna. Elektometal SA działa na rynku już ponad 65 lat głównie w sektorze górniczym i gazowniczym, a doświadczenia zbierał głównie przy konstrukcji i produkcji urządzeń przeznaczonych do pracy w trudnych i niebezpiecznych dla ludzi warunkach środowiskowych. Firma ma dominującą pozycję na rynku i wielu stałych klientów zadowolonych z jakości dostarczanych produktów.

Więcej informacji na temat profilu działalności firmy można dowiedzieć się ze strony internetowej: www.elektrometal.eu.
 
Profinews125
14.02.2015.
Roboty przemysłowe są coraz częściej wykorzystywane do zadań, które wcześniej były zarezerwowane dla obrabiarek i innych specjalistycznych maszyn. Z tego powodu użytkownicy domagają się coraz większej integracji systemów opartych na robotach z systemami, funkcjami oraz technologiami komunikacyjnymi. Można to osiągnąć za pomocą PROFINET.

Im częściej roboty stają się komponentami większych maszyn, tym bardziej będą musiały być dostosowane, wraz z systemami kontroli i obsługi, do koncepcji urządzenia i być w pełni zintegrowane z tą koncepcją. Integratorzy systemów unikają dodatkowej pracy związanej z tego typu adaptacją. Z drugiej strony użytkownicy końcowi nie chcą mieć do czynienia z dwoma różnymi systemami, jednego dla maszyny, drugiego dla robota. Rozwiązaniem byłaby integracja robota, lub robotów i związanego z nimi systemu sterowania w maszynie, jako samodzielnego podsystemu, wykorzystującego znajomy operatorowi interfejs maszyny, ale zawierający jego wszystkie dostępne funkcjonalności. Celem jest stanie się niewidocznym z punktu widzenia operatora. Im bardziej spójna i łatwa będzie integracja tego typu, tym większy będzie udział robotów w rynku budowy maszyn.

Więcej na temat integracji robotów z systemami przemysłowymi znajdziecie Państwo w najnowszym numerze PROFINEWS125
 
Profinews124
24.01.2015.
Czy wiecie, że każde urządzenie IO-Link jest dostarczane z obowiązkowym plikiem opisującym jego właściwości?
IO-Link posiada wiele ulepszonych funkcjonalności w porównaniu do zwykłych czujników, czy siłowników. Urządzenia IO-Link mogą być bezbłędnie identyfikowane i w wygodny sposób parametryzowane, wspierają także funkcje diagnostyczne, co daje zupełnie nowe możliwości i potencjał jeśli chodzi o dostępność, a także utrzymanie ruchu.
W celu łatwego wykorzystania tych funkcjonalności na całym świecie, niezależnie od systemu automatyki do którego podłączone jest urządzenie, został opracowany standard plików opisujących urządzenie IODD (IO Device Description). IODD jest oparty na szeroko używanej w zastosowaniach internetowych technologii XML, co ułatwia stosowanie go w różnych środowiskach systemowych, a także zapewnia jego akceptację wśród użytkowników. Plik IODD opisuje wszystkie właściwości urządzenia IO-Link, nie tylko właściwości komunikacyjne, ale zawiera także tekstowe opisy wszystkich parametrów, komunikatów błędów oraz komunikatów diagnostycznych. Teksty mogą być zapisywane w kilku językach, tak więc nic nie stoi na przeszkodzie do globalnego wykorzystywania IO=Link.
Prawdopodobnie najważniejszą informacją na temat IODD jest to, że jest ono obowiązkowe. IODD istnieje dla każdego urządzenia IO-Link. Jest to wymóg stawiany producentowi, który wszyscy dostawcy urządzeń IO-Link zobowiązali się zapewnić. Urządzenie IO-Link bez IODD nie jest urządzeniem IO-Link!


Standard PROFINET jest coraz częściej stosowany w sterowaniu napędów. Producenci napędów szukają efektywnego sposobu na obniżenie kosztów i skrócenia czasu implementacji PROFINET w produkowanych urządzeniach. Jeden ze szwajcarskich producentów znalazł właśnie sposób pozwalający na szybką implementację PROFINET do napędu liniowego, razem z profilem PROFIdrive.
Cały artykuł na ten temat można przeczytać tutaj.

Więcej wiadomości ze świata PROFIBUS i PROFINET znajdziecie Państwo w najnowszym numerze PROFINEWS124.
 
"PROFINET Technology and Application - System Description" - aktualizacja
24.01.2015.
Kilka dni temu został udostępniona aktualizacja opisu systemu PROFINET. Poza formatowaniem grafiki uaktualnione zostały informacje na temat wszystkich bieżących tematów oraz zmian dotyczących technologii PROFINET.

Broszurę w formacie pdf można pobrać tutaj.
 
Aktualizacja dokumentów z wytycznymi dla sieci PROFINET
24.01.2015.
Organizacja PI International przygotowała aktualizację dokumentów ze wskazówkami dotyczącymi planowania instalacji i uruchamiania sieci PROFINET. Wskazówki są wykorzystywane w codziennej pracy przez wielu użytkowników końcowych, jak i inżynierów zajmujących się budową maszyn. Eksperci z grupy użytkowników końcowych, w szczególności z branży motoryzacyjnej aktywnie uczestniczyli w rozwoju tych dokumentów od samego początku.

Teraz wytyczne zostały rozszerzone w niektórych punktach także o doświadczenia przekazane przez dostawców zajmujących się testami akceptacyjnymi. W związku z tym nowe wydanie podręcznika zawiera szczegółową listę łatwych do spełnienia kryteriów wykorzystywanych podczas testów akceptacyjnych sieci PROFINET.

Nowy dokument jest dostępny w języku angielskim i niemieckim. Można go bezpłatnie pobrać z międzynarodowej strony organizacji www.profibus.com.

Dodatkowo notatkę prasową na ten temat wraz z bezpośrednim linkiem można znaleźć tutaj.
 
Profinews123
22.12.2014.
Szanowni Państwo,

Najnowszy numer Profinews zawiera raport z targów SPS/IPC Drives ilustrowany zdjęciami ze stoiska PI oraz filmami przedstawiającymi przygotowaną ściankę PROFINET i maszynę robiącą samoloty z kartki papieru. Na końcu raportu można znaleźć zebrane dane dotyczące zarówno stanowiska PI, jak i całych targów: liczbę wystawców, liczbę gości, ilość pokazanych urządzeń PROFIBUS/PROFINET/IO-Link/PROFIsafe, itp.
Ponadto w numerze znalazły się spostrzeżenia Karstena Schneidera, szefa PI na temat targów, informacje na temat technologii FDI wykorzystywanej przez PI, informacje o szkoleniach i kursach, a także o nowych produktach.

Zachęcamy do lektury najnowszego numeru PROFINEWS123.
 
«« start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast. » koniec »»

Pozycje :: 148 - 168 z 287