Aktualności arrow Aktualności
25.11.2020.
 
Menu
Organizacja
Firmy członkowskie
Materiały do pobrania
ONZ (FAQ)
Galerie fotografii
Logowanie
Statystyki
Kanał RSS
Aktualności
Profinews166
14.07.2018.
Szanowni Państwo,

PI North America i PIC (PROFI Interface Center) organizują w sierpniu godzinne webinarium na temat instalacji PROFINET. Seminarium obejmie tematy zawarte w wytycznych instalacji PROFINET. Krótki przegląd informacji na temat standardu PROFINET poprzedzi obszerne omówienie zasad instalacji i najlepszych praktyk. Główny nacisk zostanie położony na prawidłową instalację i montaż okablowania, włączając w to typy mediów i złączy, podłączenie przewodów, uziemienia, ekranowanie, ESD, separację kabli, promień zginania, czy wartość siły ciągnącej(rozciągania) przewodów, itp.

Seminarium odbędzie się w czwartek 16 sierpnia 2018 o godzinie 11 czasu MST.

Zapisać się można tutaj.

Wytyczne instalacji PROFINET to zostały spisane przez inżynierów dla inżynierów. Mają one za zadanie pomóc użytkownikom w projektowaniu, instalacji i uruchomieniu systemu PROFINET. Zawierają wskazówki i szczegóły, które często są pomijane. Istnieją trzy główne podręczniki:

Wytyczne projektowe PROFINET (PROFINET Design Guidelines)
Wytyczne projektowe koncentrują się na projektowaniu i układzie sieci oraz planowaniu obciążenia sieciowego. Opisują sposób organizacji topologii sieci w zależności od typów urządzeń, a także ich funkcji (np. RT lub IRT, sieć bezprzewodowa, zasilanie przez Ethernet itp.). Omówione są także obciążenia sieciowe w czasie rzeczywistym i w czasie nie rzeczywistym (TCP / IP) oraz sposób jego mierzenia i planowania.

Wytyczne dotyczące instalacji PROFINET (PROFINET Installation Guidelines)
Przewodnik instalacji omawia prawidłową instalację okablowania i montażu PROFINET. Obejmuje typy mediów i złącza, a także instalację kabli, uziemienia i ekranowania, ESD, separację kabli, promień gięcia, siłę ciągnącą (rozciągającą) itp.

Wskazówki uruchomieniowe PROFINET (PROFINET Commissioning Guidelines)
Po zaprojektowaniu i zainstalowaniu sieci można uruchomić urządzenia i przeprowadzić testy akceptacyjne na rzeczywistej komunikacji. Wytyczne dotyczące uruchamiania wyjaśniają ustawienia adresów IP, nazwy urządzeń PROFINET i typowe czynności jakie trzeba wykonać przy konfigurowaniu urządzeń IO czasu rzeczywistego, wykorzystując do tego pliki GSD oraz prawidłowe pomiary sieci.

Więcej informacji na temat PROFIBUS i PROFINET znajdziecie Państwo w najnowszym numerze Profinews166
 
Profinews165
24.06.2018.
Szanowni Państwo,

PI North America i PIC (PROFI Interface Center) zorganizowały 22 maja godzinne seminarium internetowe dotyczące diagnostyki i PROFINET. Jeśli go przegapiliście to seminaria i prezentacje są dostępne TUTAJ. Wielu uczestników oglądało webinarium na żywo i było w stanie porozmawiać z prezenterami. Podczas webinarium pojawiło się wiele interesujących pytań. Podsumowanie i sposób podsumowania większości pytań można znaleźć poniżej.

1. Czy istnieje ogólny poziom znacznika alarmu (np. wymagana konserwacja) zawartego w telegramie czasu rzeczywistego?

Tak, informacje o wiadomościach alarmowych obejmują nie tylko typ alarmu (urządzenie, sieć, proces), ale także priorytet.

2. Jakie zalety może zapewnić Switch Zarządzany PROFINET (PROFINET Managed Switch) w porównaniu z Switchem Zarządzanym Przemysłowo (nie PROFINET)?

Przełączniki zarządzane przemysłowo to wytrzymałe, inteligentne urządzenia z wieloma funkcjami diagnostycznymi. Przełączniki zarządzane przez PROFINET mają dodatkową zaletę, ponieważ będą widziane przez PLC tak, jak IO. Oznacza to, że przełącznik będzie miał plik GSD, podobnie jak inne urządzenie PROFINET. Plik GSD określi, jakie informacje diagnostyczne można odczytać, na przykład, jeśli urządzenie jest odłączone od portu przełącznika, logika PLC może wykonać odpowiednią akcję.

3. Czy w warunkach wysokiego obciążenia można zagwarantować, że każdy telegram zostanie skopiowany do portu lustrzanego?

Jest możliwe, że w czasie dużego obciążenia można stracić telegram, ponieważ komunikaty dublowania portów mają niższy priorytet na przełączniku. Jeśli uważacie, że możecie napotkać ten problem, użyjcie TAP lub innego zaawansowanego narzędzia do przechwytywania, aby zapobiec utracie informacji.

4. Czy można odwzorować port, który jest obecnie częścią pierścienia dla informacji diagnostycznych?

Tak, można wykonać odbicie lustrzane portu, który jest częścią topologii pierścienia. Będzie można obserwować ruch skierowany do tego konkretnego portu, tak jak określono to w konfiguracji topologii.

5. Gdzie można znaleźć zaawansowane narzędzia do przechwytywania (TAP, ciągłe monitorowanie itp.)?

Te narzędzia są dostępne od wielu dostawców. Można rozpocząć wyszukiwanie tych produktów w naszej wyszukiwarce produktów, ale wyszukiwanie w Internecie lub na stronie preferowanego dostawcy może być najlepszym rozwiązaniem.


Więcej informacji na temat PROFIBUS i PROFINET znajdziecie Państwo w najnowszym numerze Profinews165.
 
Nowy moduł DP/PN Coupler firmy Helmholz
11.06.2018.

Szanowni Państwo,

Firma Encon rozszerzyła swoją ofertę o nową bramkę DP/PN umożliwiającą transfer danych pomiędzy masterem sieci PROFIBUS a urządzeniem IO controller w sieci PROFINET.

Opis urządzenia:

Z nowym modułem DP/PN Coupler firmy Helmholz podłączenie magistrali PROFIBUS do sieci PROFINET jest niezwykle szybkie i proste. Urządzenie umożliwia inteligentną wymianę danych pomiędzy masterem sieci PROFIBUS a IO Controller po stronie sieci PROFINET. Maksymalny rozmiar przesyłanych danych do 244 bajtów obszaru dla wejść oraz 244 bajtów dla wyjść. Coupler DP/PN konfigurowany jest przez plik GSD po stronie sieci oraz plik GSDML po stronie sieci PROFINET. Nie jest wymagane żadne dodatkowe oprogramowanie konfiguracyjne.

Istotne funkcje:

  • Wymiana do 244 bajtów danych I/O,
  • Redundantne zasilanie,
  • Separacja galwaniczna pomiędzy sieciami,
  • Adres PROFIBUS ustawiany poprzez DIP switch lub programowo,
  • Konfiguracja poprzez pliki GSD/GSDML; nie jest potrzebne żadne dodatkowe oprogramowanie,
  • Obsługa Media Redundancy Protocol (MRP) po stronie PROFINET,
  • Detekcja topologii, automatyczna adresacja (LLDP, DCP), alarmy diagnostyczne,
  • Prędkość transmisji PROFIBUS do 12 Mbps
 
Tester sieci PROFIBUS. PB-Q ONE
06.06.2018.

Szanowni Państwo,

Firma Stercontrol będąca autoryzowanym dystrybutorem firmy Indusol przedstawia tester sieci PROFIBUS. PB-QONE jest uniwersalnym narzędziem pomiarowym i diagnostycznym dla sieci PROFIBUS DP. Został specjalnie zaprojektowany do uruchamiania sieci, analizy sieci w celach prewencyjnych, szybkiej diagnostyki błędów oraz rozwiązywania problemów w sieciach PROFIBUS DP.

Łatwa obsługa i przejrzysta prezentacja oceny pomiarów pozwalają w wiarygodny sposób określić, zarówno parametry fizyczne jak i logiczne sieci.

Tester PROFIBUS PB-QONE prezentuje wynik jakości sygnału na poszczególnych stacjach za pomocą czytelnych słupkowych wskaźników jakości. Urządzenie dokonuje pomiaru napięć w zakresie ±7V. Ocena obejmuje różnice napięcia, stosunek sygnały do szumu (SNR) oraz zakłócenia w sygnale. W efekcie widoczny jest wpływ pojemności, indukcyjności i rezystancji na sygnał.

PB-QONE umożliwia również wykonanie skanu topologii sieci w trybie online. Wyniki tego skanowania są automatycznie łączone w jedną, zwartą topologię, zawierającą również repeater’y.

Dużą zaletą urządzenia jest również brak dodatkowego zasilania. Urządzenie łączy się z laptopem lub PC poprzez port USB, który jednocześnie zapewnia zasilanie urządzenia.

Z analizatorem dostarczane jest bezpłatne oprogramowanie „Indu-Sol Suite”.

Więcej informacji:

https://www.stercontrol.pl/sieci-przemyslowe/profibus/pb-q-one


 
Profinews164
27.05.2018.
Szanowni Państwo,

IO-Link jest pierwszą technologią niezależną od typu magistrali danych stworzoną do komunikacji z czujnikami i siłownikami, która ma zostać przyjęta jako międzynarodowy standard IEC61131-9. Ta technologia została rozszerzona o komunikację bezprzewodową. Społeczność IO-Link zakończyła prace nad specyfikacją IO_Link Wireless i opublikowała zatwierdzoną wersję w trakcie targów w Hannowerze w 2018 roku. Technologia bezprzewodowa IO-Link została zaprezentowana szerszej publiczności po raz pierwszy w trakcie prezentacji na targach w Hannowerze na stanowisku PI.

IO-Link Wireless definiuje komunikację bezprzewodową między czujnikami/elemantami wykonawczymi a kontrolerami (PLC) w środowisku automatyki przemysłowej. Wydajność i funkcjonalność są porównywalne z rozwiązaniami opartymi o komunikację przewodową.

IO-Link Wireless charakteryzuje się opóźnieniem rzędu 5 ms przy komunikacji z maksymalnie 40 urządzeniami (czujnikami i siłownikami). Niezawodność jest większa niż współczynnik błędów pakietów (PER packet-error rate) i wynosi 10-9, podczas gdy w porównywalnych standardach bezprzewodowych, takich jak WLAN, Bluetooth, czy ZigBee jest on na poziomie 10-3. IO-Link Wireless obsługuje funkcje roamingowe oraz możliwość wykorzystania czujników zasilanych bateryjnie, lub z pomocą energii odnawialnej, z minimalnym zużyciem energii w czasie rzeczywistym. Kluczową cechą IO-Link Wireless jest jego kompatybilność z protokołami wykorzystywanymi w automatyce przemysłowej i procesowej. Planowanie, uruchamianie, obsługa i konserwacja mogą być przeprowadzane za pomocą standardowych narzędzi IO-Link. Gwarantuje to kompatybilność wsteczną z systemami IO-Link podłączanymi za pomocą kabli.

Równolegle z pracami nad specyfikacją, grupa robocza IO-Link pracowała nad dokumentacją do testów oraz scenariuszami testowymi wymaganymi przy  pracach producentów, którzy jako pierwsi postanowili rozpocząć prace nad bezprzewodowymi komponentami IO-Link. W czerwcu 2018 społeczność IO-Link poprowadzi warsztaty deweloperskie IO-Link Wireless w Helmut-Schmidt-Universität (HSU) w Hamburgu w Niemczech. Warsztaty pozwolą zainteresowanym producentom urządzeń na szybkie opracowanie komponentów bezprzewodowych IO-Link.

Więcej informacji na temat PROFIBUS i PROFINET znajdziecie Państwo w najnowszym numerze Profinews164.
 
Liczba zainstalowanych urządzeń na koniec 2017 roku
19.05.2018.
Szanowni Państwo,
Poniżej prezentujemy kilka wykresów przedstawiających ilość zainstalowanych urządzeń PROFIBUS, PROFINET, PROFIsafe i IO-Link na koniec 2017 roku.